قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / افتیمون و خواص درمانی ان در طب سنتی
افتیمون
افتیمون

افتیمون و خواص درمانی ان در طب سنتی

افتیمون چیست ؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی افتیمون است . افتیمون گیاهی است از خانواده ی   Cuscutaceae la Convolvulaceae و از تیره ی پیچک صحرایی، علفی و یک ساله که در بهار و در مزارع به صورت انگل بر روی گیاهان سبز میروید و در بیابانها در کنار بوتهه ای تیغ میروید و آنها را مثل تار عنکبوت احاطه میکند و تا اواخر تابستان هم پا به پای میزبان ضعیف شده رشد کرده و گل و بذرمی دهد. ساقه های آن ظریف و باریک به شکل نخ قرمزرنگ یا قرمز مایل به زرد یا کرم مایل به قرمز است. گل آن سرخ غباردار باریشک های بسیار نازک مانند مو، میوه ی آن به اندازه ی دانه ی شاهدانه و به رنگ زرد، دانه های داخلی میوه از دانه  ی خردلی ریزتر و قرمز مایل به زرد است، طعم این گیاه تلخ و تند است. این گیاه گونه های مختلفی دارد، در ایران در اطراف تهران، کرج، دامنهه ای البرز، کندوان، پل زنگوله، در دیلمان در مزارع غلات، در شوش، ازنا، همدان و در اصفهان در شاهکوه انگلی روی گیاه Lactuca Orientalis، در کازرون فارس  انگل روی Vicia و در بندرعباس انگل  روی شنبلیله، گونه های دیگر آن در جزیرہ ی هرمز، قشم و در کرمان در کوه جوپار بر روی آر تمیز یا هاو، در کوه لاله زار روی آویشم و آزر به دیده می شود. افتیمون علاوه بر گیاهان فوق به یونجه، سرو کوهی، گیاهان خانواده ی نیلوفر صحرایی، گیاه شیرپنیر (غالیون)، بومادران و گیاهان دیگری نیز حمله میکند. این گیاه در بسیاری از نقاط روی زمین موجود است و در دامنه ی کوهها تا ارتفاع ۲۰۰۰ متری نیز مشاهده می شود.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از : آفتیمون- آفتیمون –  افینیمون – اکاس سل – ترشک – شکوفا-دواءالجنون – حماض اللارنب.

 

خواص افتیمون در طب سنتی 

1- اگر خورده شود، مدر  و قاعده آور است، برای درمان لقوه، خواب رفتن اعضای بدن و درد مفاصل مفید است، سردردی که از فکر زیاد باشد، فکر و خیالات بدو ناپسند، جنون مانیا و خفقان را درمان می کند، از پیشرفت سرطان جلوگیری میکند و برای اشخاص  پیرو سالمند و همچنین مزاجهای سوداوی نافع است

دارو گیاهی برای صاف کردن خون 

۲- آب دم کرده ی آن را بنوشید. خون را  صاف می کند، محلل و مسهل سوداو بلغم است.

۳- یک مثقال از آن را بجوشانید و با نبات شیرین کرده و بخورید. برای گوارش  مفید است، برودت و سردی   معده را برطرف می کند

درمان گیاهی یبوست 

4) هر روز یک مثقال از آن را بنوشید بعد مقدار ی گز خوانسار در آب حل کنید سپس صاف کرده و بنوشید  یبوست و زخم معده را درمان میکند.

درمان گیاهی عصبانیت 

۵- آن را نرم بسایید و با عسل خمیر کرده و هر روز صبح و عصر هربار یک قاشق چای خوری از آن را میل برطرف میسازد،جهت نشاط روح موثر است ترس و وحشت را از بین میبرد ، صداع ، تشنج امتلایی و دلهره و اضطراب را برطرف می سازد،  عصبانیت، کابوسی و مالیخولیا، صرع و فلج القوه را درمان میکند.

درمان گیاهی سردرد سودایی

۶ تا یک هفته هر روز ۳۵ گرم از آن را نرم بسایید و در شیر تازه دوشیده بخیسانید، بعد با ۷۵ گرم سکنجبین مخلوط کنید و بخورید و یا آن را بجوشانید و آب آن را در بینی بچکانید و یک قاشق غذاخوری از آب آن را هم بخورید، بعد روی آن دوازده مثقال گل قند بخورید. سردردی که از غلبه ی سودا باشد را درمان میکند.

درمان گیاهی درد مفاصل 

7) به صورت ضماد برای کاهش درد مفاصل بسیار موثر است

تذکر : این گیاه برای مزاجهای گرم و صفراوی خوب نیست

 

 

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *