قالب وردپرس درنا توس
سیاهی دندان از سیگار
سیاهی دندان از سیگار

افراد سیگاری بخوانند!!

افراد سیگاری بخوانند!!

سیاهی دندان از سیگار

اکثر مردم از مضرات سیگار برای سلامتی بدن آگاهند و می دانند که مصرف دخانیات باعث بیماریهای متعددی بر روی انساج بدن می شود و حتی ممکن است منجر به مرگ شخص نیز گردد. ولیکن اثرات مخرب سیگار روی سلامت بافت دهان و دندان را باور ندارندو یا نسبت به آن ناآگاهند.8f29406b29c41669cd1c4144e8349cdb
یکی از آثار سیگار روی دندانها ایجاد رنگدانه روی دندان ها ست که در اثر نیکوتین موجود در سیگار ایجاد می شود . سیگار در مدت کوتاهی باعث زردشدن دندان ها می شود و کسانی که به مدت طولانی و یا مقدار زیاد سیگار می کشند از قهوه ای بودن دندان ها شکایت دارند . هر چند خمیردندان های مخصوص افراد سیگاری در بازار وجود دارد که حاوی مواد ساینده بیشتری نسبت به خمیردندان های معمولی است ، اما باید توجه داشت که اثر این خمیردندان ها موقتی بوده و درمان قطعی این بدرنگی ترک سیگار است .

سیگار همچنین می تواند باعث بیماری های لثه شود. دندان های افراد سیگاری نسبت به سایرین استعداد بیشتری برای تشکیل جرم و پلاک میکروبی دارد که هردو ، عامل بیماری های لثه هستند.به علت کاهش اکسیژن در جریان خون سیگاری ها ، عفونت های لثه دیر تر افراد غیر سیگاری ترمیم می شود .

عفونت و بیماری های لثه از شایع ترین علل از دست رفتن زودهنگام دندان ها هستند . از دیگر آثار سیگار بر دهان می توان به بوی بد دهان و ابتلا به سرطان های دهانی اشاره کرد . افراد سیگاری با مشکلات خاصی در درمان های دندانپزشکی مواجه هستند . برای مثال قراردادن ایمپلنت در دهان این افراد ، با درصدموفقیت پایین تری نسبت به افراد دیگر می باشد . همچنین بسیاری از سیگاری ها نسبت به بی حسی موضعی مقاوم هستند یعنی با وجود تزریق ماده بی حسی همچنان درد را حس می کنند ( بسیار دیر بی حس می شوند )

اثرات تخریبی تنباکو بر دندان:

البته اثر تخریبی تنباکو تنها در کشیدن سیگار محدود نمی‌شود و شکل‌های دیگر این ماده، نظیر پیپ، قلیان و تنباکوهای جویدنی، نیز بیماری‌های لثه را در پی دارند.

در میان آثار سوء سیگار برای دهان و دندان، لثه‌ها در صف مقدم قرار دارند و مصرف تنباکو سلامت آنها را بیش‌از پیش به خطر می‌اندازد. اگر نشانه‌های سلامت و بیماری لثه را بشناسیم، می‌توانیم پیش از بیمار شدن لثه‌ها به فکر چاره باشیم.

لثه سالم صورتی رنگ است، قوام سفتی دارد و به دندان چسبیده است. بنابراین اگر در دهانتان لثه‌های قرمز و خونریزی‌دهنده دیدید که به صورت نرم و شل روی دندان‌ها قرار گرفته‌اند و چسبندگی زیادی به دندان ندارند، باید درباره سلامت لثه‌ها نگران شوید. در واقع لثه‌هایی که با مسواک زدن، نخ کشیدن و در موارد حادتر به صورت خودبه‌خود خونریزی می‌کنند، بیمار هستند.

اگر لثه بشدت بیمار شود و چسبندگی خود را به دندان و استخوان از دست بدهد، بین دندان و لثه فاصله‌ای ایجاد می‌شود که به پاکت لثه‌ای موسوم است. این پاکت، محل تجمع میکروب و فرآورده‌های آن و در نهایت حادتر شدن بیماری‌های لثه است. در مراحل بعدی و بسیار شدید بیماری‌های لثه، استخوان‌های حمایت‌کننده دندان‌ها در فک تحلیل می‌روند. دندان‌ها کم‌کم لق می‌شوند و خیلی از مواقع دندان بدون آن که کوچک‌ترین مشکلی داشته باشد، می‌افتد.

شناخت سیگاری‌های قهار کار چندان پیچیده‌ای نیست. دندان‌های زرد و جرم‌گرفته، بوی نامطبوع دهان و پوسیدگی‌های دندانی ازجمله نشانه‌های مشترک در میان تمامی علاقه‌مندان به انواع مواد دخانیات است، اما چرا سیگار چنین اثری روی دندان‌ها می‌گذارد؟

سیگار باعث کم شدن و به دنبال آن غلیظ شدن بزاق می‌شود. به همین دلیل در دهان سیگاری‌ها، بیشتر از سایرین جرم تشکیل می‌شود. از طرفی رنگدانه‌های سیاه حاصل از سیگار روی دندان‌ها می‌نشیند و دندان‌ها را زرد یا سیاه جلوه می‌دهد. جرم‌هایی که روی دندان‌ها و در کنار لثه تشکیل می‌شود، محل تجمعی برای باکتری‌ها و آغاز بیماری‌های لثه است. سیگاری‌ها 2 تا 6 برابر غیرسیگاری‌ها دچار تخریب لثه می‌شوند و استخوان‌های فک آنها 4/7 برابر بیشتر از دیگران تحلیل می‌رود.

جدای از رنگدانه‌هایی که سیگار از خود به جای می‌گذارد و دندان‌ها را نازیبا می‌کند، جایگزین‌‌هایی که به جای دندان‌های از دست رفته در دهان قرار می‌گیرند نیز توسط سیگار تهدید می‌شوند. مثلا زیبایی روکش‌های دندانپزشکی که روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، علاوه بر رنگ و فرم روکش، بستگی به سلامت و فرم لثه‌ای دارد که در مجاورت روکش قرار می‌گیرد. از آنجا که لثه‌های افراد سیگاری اغلب ملتهب و ناسالم است، روکش‌ دندان‌های آنها هم هیچ‌گاه زیبایی واقعی خود را به دست نخواهد آورد.

سیگاریها به علت بوی بد دهان رغبت بیشتری به استفاده از انواع خوشبو کنندها و دهانشویه ها نشان می دهند اما این دهانشویه ها با ایجاد بو و مزه مطبوع برای شخص سیگاری مشکل اصلی را پنهان می کنند !

تنباکو مهم‌ترین و خطرناک‌ترین عامل ایجاد سرطان دهان است. بنابر گزارش انجمن سرطان آمریکا هر چقدر شخص بیشتر و طولانی‌تر سیگار کشیده یا از تنباکوهای جویدنی استفاده کرده باشد، خطر ابتلا به سرطان دهان را هم در خود بالاتر می‌برد. احتمال بروز سرطان دهان در سیگاری‌ها 6 برابر افرادی است که سیگار نمی‌کشند. در بین افرادی که سرطان دهان آنها درمان شده و مجددا سیگار کشیدن را شروع کرده‌اند، عود مجدد سرطان 37 درصد بوده، حال آن که در افرادی که سیگار را برای همیشه ترک کرده‌اند، تنها 6 درصد عود سرطان اتفاق افتاده است.

دود ناشی از سیگار، پیپ و قلیان منجر به سرطان ناحیه دهان و همچنین نواحی پشتی آن مثل حلق، حنجره، شش‌ها و حتی مری، کلیه و کیسه صفرا خواهد شد. کشیدن پیپ علاوه بر همه اینها عامل موثری برای ایجاد سرطان لب است. تحقیقات نشان داده است 90 درصد افرادی که به گونه‌ای از سرطان دهان و حلق مبتلا شده‌اند، در گذشته نوعی از تنباکو را مصرف می‌کرده‌اند.

معاینات دوره ای برای تمامی افراد الزامی است چرا که با انجام این معاینات پیش از آنکه وضعیت دهان و دندان به مرحله بحرانی برسد اقدام به درمان کرده و از گسترش بیماری جلوگیری می شود. افراد سیگاری بعلت اینکه بیشتر در معرض خطر هستند بایستی هر شش ماه یکبار اقدام به انجام معاینات دوره ای نموده و به دلیل زرد شدن و وجود جرم بر روی دندان هایشان ،بایستی هر 4 تا 6 ماه برای معاینه و جرمگیری به دندانپزشک یا بهداشتکار دهان مراجعه کنند .

دندانپزشک علاوه بر لثه و دندانها سلامت بافتهای مخاطی لب ها، گونه ها و زبان را چک می نماید تا در صورت تغییر بدخیمی اقدامات لازم را صورت دهد. ارتباط مداوم و دوره ای با دندانپزشک مانع از گسترش غیرقابل برگشت بیماریهای دهان و دندان می گردد .

 درمان گیاهی تیرگی دندان برا اثر مصرف سیگار

اگر رنگ دندان بر اثر سیگار کشیدن سیاه شده باشد، ریشه خشک زنبق را نرم ساییده و به صورت پودر درآورده و روزی ۳ تا ۵ مرتبه به دندان ها بکشید یا آب اکسیژنه را به وسیله پنبه به دندانها بمالید. ولی مواظب باشید که به هیچ وجه به لثه ها مالیده نشود.

 

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *