افسنتین گیاهی پر خاصیت / قسمت دوم


افسنتین گیاهی پر خاصیت / قسمت دوم
در طب معاصر از ترکیب ساده افسنتین به عنوان دارویی برای افزایش اشتها، مسهل، صفرابر، اختلاج آمیز، ضد نفخ، ضد التهاب، خلط آور، ضدمیکروب، ضد بیماریهای قارچی (فنگیسید) و ضد حشرات استفاده می شود. روغن معطر افسنتین سیستم مرکزی اعصاب را بر می انگیزاند.ترکیبات افسنتین (عصاره، قیام)، برای افزایش اشتها، تنظیم دستگاه گوارش و تقویت کشش روده مصرف می شود.  همچنین این ترکیبات میتوان برای درمان گاستریت مزمن ، افزایش حرکات و درد مزمن روده استفاده در: تأثیر ضد التهابی، اختلاجی و صفرا رانی افسانتین کاربرد خویش را در درمان کلانژیت مزمن، کوله سیستیت و بیماری سنگ صفراوی یافته است.تأثیر تب شکنی و خلط آوری ترکیبات افسنتین برای درمان زکام، مالاریا و ورم راه های بالایی تنفس مورد استفاده قرار میگیرد. این ترکیبات همچنین برای درمان بیماریهای التهابی کلیه، سنگ کلیه و انتروبیوز توصیه می شود.در فرانسه افسنتین را «علف تندرستی» می نامند و برای بهتر شدن اشتها، یبوست، احساس ضعف، کم خونی، نوراستنی و همچنین به عنوانضدعفونی کننده و خلط آور استفاده می نماینددر طب هندی از علف افسنتین همچون یک داروی ضد کرم آسکاریس و تقویت کننده استفاده میشود.در طب آلمان این گیاه را به عنوان دارویی مؤثر برای درمان بواسیر، التهاب کبد و راه های صفراوی، زردی، آسیت شکم، اسکربوت، تب ور لرز نامنظم، روماتیسم، نقرس، آمنوره، جراحتها، ضرب خوردگی و فلج روماتیسمی به کار می رود

طرز استفاده

۱ - برای افزایش اشتها، یک قاشق چایخوری از علف آن را با ۲استکان آب، جوشانده مانند چای دم کرده، ۲۰ دقیقه نگه داشته سپس صاف می کنند و به مقدار ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری، روزی ۳ بار ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از غذا میل می نمایند.۲- ترکیب عصاره ای داروی آن برای برانگیختن اشتها به مقدار ۱۵ تا ۲۰ قطره، روزی ۳ بار ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از غذا آشامیده می شود.۳- شربت این گیاه در ترکیب قرص های معده و علف آن در ترکیب داروهای معده ای و صفراران به کار می روند.

تدابیر احتیاطی

خوردن افسنتین برای زنان حامله مضر است. برای بیماران گرفتار گاستریت با ترشح زیاد اسید معده یا بیماری زخم معده، آشامیدن ترکیبات دارویی آن به دلیل ظاهر شدن فعالیت شیره رانی در روزهای اول درمان می تواند سبب درد شدید معده گردد. بنابراین برای چنین بیمارانی افسنتین توأم با داروهای آنتی اسیدی داده میشود.مصرف طولانی و زیاد این گیاه می تواند منجر به توهم و تشنج گردد. اختلال اعصاب که تحت تأثیر سمیت افسنتین به وجود می آید، «صرع افسانتین» نامیده می شود علت این مسئله آن است که آشامیدن مقدار زیاد آن برانگیختگی سیستم مرکزی اعصاب را به بار می آورد.

 افسنتین گیاهی پر خاصیت / قسمت اول


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد