قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / اقونیطون و ریشه ی آن گرفتگی صدا را برطرف میکند
اقونیطون و ریشه ی آن گرفتگی صدا را برطرف میکند
اقونیطون

اقونیطون و ریشه ی آن گرفتگی صدا را برطرف میکند

گیاه اقونیطون

نامهای دیگر:  اقنیطون – پوها- اکونی تو – اکونیت – ناپل لوس  – بیش-هلاهل – خانق الذئب -خانق النمر- گرگ کش – ماه پروین- قاتل النمر -اجل گیاهی -موش بیشا -اقونیطون.

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی اقونیطون است . اقونیطون گیاهی است از خانواده ی Ranunculaceae، چند ساله، به بلندی یک متر و دارای گونه های متعدد می باشد که در برخی گونه ها بلندی آن از یک متر تجاوز می کند. دارای ریشه ای متورم، ضخیم و گوشت به شکل غده. برگ های آن بریده بریده است و در قسمت پایین ساقه میروید. گلهای آن معمولاً آبی رنگ و در برخی گونه ها زرد و گاهی نیز سفید به شکل کاسک سربازان و به صورت گل آویز است. محل رویش آن در ارتفاعات کوهستانها و برخی گونه ها در چمنزارها و سنگ زارهای مرطوب و سایه دار می باشد. انواع این گیاه در اکثر مناطق جهان اعم از نیمکرهی شمالی و جنوبی میروید.

ریشه ی اقونیطون

طبیعت آن: گرم و خشک است ولی حکمای هند آن راسرد و خشک میدانند.

خواص درمانی ریشه ی اقونیطون در طب سنتی:

درمان گیاهی گرفتگی صدا

۱- اگر مقدار کمی از آن پرورده و خورده شود، گرم کننده و بسیار معرق است، گرفتگی صدا را برطرف می کند، آرام بخش جهت دردهای عصبی که مربوط به عصب تری ژومو و لارنژیت و برونشیت حاد استمی باشد. برای درمان ناراحتی های کلیه، وبا، استسقا و اسهال خونی مفید است، برای رفع سردردهای عصبی، دردهای رماتیسمی حاد و مزمن، ورم حلق، سیاه سرفه و تبهای پس از وضع حمل مؤثر می باشد، برایدرمان رماتیسم مفصلی و عضلانی به خصوص اگر با کمی تب همراه باشد، نقرس، بی حسی اعضای بدن و نیمچه فلج، ورم دستگاه تناسلی، درد پشت و کمر و رفع تبهای تاولی مانند سرخجه، آبله و نظایر آن مفید میباشد.

درمان گیاهی برونشیت

۲- اگر یک تا سه سانتی گرم از عصاره ی الکلی آن خورده شود، برای معالجه ی برونشیت و مالاریا مفید میباشد.

داروی گیاهی تشنج

۳- از آب جوشانده ی آن در استعمال خارجی برای رفع بیماریهای پوستی به نام آتلتس فوت مصرف میشود. همچنین به عنوان مسکن دارد و ضد تشنج و برای تسکین دردهای عصبی و رماتیسمی استفاده می شود.

درمان گیاهی رگ به رگ شدن

۴- آن را نازک ورقه ورقه کرده و در الکل بخیسانید، محلول حاصله را در استعمال خارجی نظیر از جا دررفتگی، رگ به رگ شدگی و شکستگی عضو به کار ببرید.

مضرات اقونیطون

تذکر: اسراف در خوردن آن ایجاد مسمومیت می کند، حرارت شدید ایجاد کرده و تنفس مشکل میشود. اگر مسمومیت شدید باشد، در اثر فلج ریوی منجر به مرگ میشود؛ لذا حتماً باید زیر نظر پزشک مصرف شود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *