التهاب صفاق (پریتونیت) و علائم آن چیست؟


التهاب صفاق (پریتونیت) و علائم آن چیست؟

التهاب صفاق (پریتونیت) و علائم آن چیست؟

التهاب صفاق (پریتونیت)

پريتونيت (peritonitis) عبارت است از التهاب پرده صفاق (غشای سروزی پوشاننده بخشی از حفرہ  شکم و احشای داخل آن).  پریتونیت ممکن است موضعی یا عمومی باشد و معمولا سیر حادی دارد. پریتونیت ممکن است ناشی از عفونت (که غالباً به علت پارگی یک عضو توخالی مثلاً به دنبال ضربه شکمیایجاد می شود) باشد یا در اثر یک فرآیند غیر عفونی روی دهد.پريتونيت معمولاً یک وضعیت اورژانس است.

 علایم پریتونیت 

حساس بودن شکمانقباض عضلات جدار شکم در اثر دردعلایم مزبور در اثر حرکت کردن صفاق (مثلا در هنگام سرفه، خم کردن ران ها، یا فشاردادن یک دست بر روی شکم و برداشتن ناگهانی آن) تشدید می شوند. سایر علایم پریتونیت عبارتند از:سفت شدن منتشر شکم (که اغلب وجود دارد و به ویژه در پریتونیت عمومی دیده می شود) تب افزایش ضربان قلب (تاکی کاردی سینوسی) ایجاد ایلئوس پارالیتیک (فلج روده) که موجب تهوع و استفراغ نیز می شود.

عوارض پریتونیت

 احتباس آب و الکترولیت در ناحیه ی صفاق موجب کاهش فشار ورید مرکزی، اختلالات الکترولیتی و کاهش قابل ملاحظه حجم خون می شود. کاهش حجم خون ممکن است به شوک و نارسایی حاد کلیه بیانجامد. آبسه  صفاقی (در بالا یا پایین کبد، یا در چادرینه کوچک - چادرینه به چین خوردگی صفاقی از معده به اعضای شکمی مجاور امتداد مییابد گفته می شود. چادرینه بزرگ، از انحنای بزرگ معده به سطح جلویی کولون عرضی؛ و چادرینه کوچک از انحنای کوچک معده و اولین بخش اثنی عشر به شکاف عرضی واقع بر سطح احشایی کبد، در محل ورود سیاهرگ و سرخرگ کبدی و خروج مجاری کبدی متصل می شود).  سپسیس (Sepsis؛ وجود میکرو ارگانیسمهای بیماری زا یا سم آنها در خون) ممکن است روی دهد؛ از این رو انجام کشت خون ضروری است. oo تنگی نفس در اثر وارد آمدن فشار از مایع صفاق به دیافراگم.ادامه مطلب در نسخه دوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد