التهاب غدہ تیروئید را جدی بگیرید …..!!


التهاب غدہ تیروئید را جدی بگیرید …..!!

التهاب غدہ تیروئید را جدی بگیرید .....!!

 وضعیت نسبتاً نادری است که در اثر عفونت باکتریایی یا ویروسی غده تیروئید یا درگیری غده با سیستم ایمنی بدن پدید می آید. در موارد عفونت باکتریایی، قرمزی، تورم و تشکیل چرک در غده دیده می شود.  درمان این مورد، مصرف داروهای آنتی بیوتیک و تخلیه ترشحات چرکی است. در مورد عفونتهای ویروسی که اغلب بدنبال عفونتهای دستگاه تنفس فوقانی رخ می دهد، درد به جای تمرکز روی غده بیشتر حوالی زاویهٔ فک پائین وزیر گوش احساس می شود. در این مورد استفاده از آسپرین و داروهای استروئیدی توصیه می شود و اغلب وضعیت بیمار به حالت طبیعی برمی گردد. تشخیص به کمک تستهای آزمایشگاهی و گاهی نمونه برداری از غده قطعی می شود. باید هورمون های تیروئید را به صورت خوراکی جایگزین نمود.

علل

در اين بيماري، سيستم ايمني بدن آنتي بادي‌هايي مي‌سازد که غده تيروئيد را تخريب مي‌کنند. جزئيات اساسي تخريب سلول هاي تيروئيد توسط سيستم ايمني بدن به وضوح درک نشده است. آنتي باديهاي مختلف بر عليه تيروئيد پراکسيداز ، تيرو گلوبولين و گيرنده TSH ممکن است وجود داشته باشند ، اگر چه درصد کمي از بيماران ممکن است هيچ يک از اين آنتي بادي ها را نداشته باشند. درصدي از جمعيت نيز ممکن است اين آنتي بادي ها را بدون وجود تيروئيديت هاشيموتو داشته باشند. برخي پزشکان معتقدند ويروس يا باکتري باعث اين بيماري مي‌شود و برخي ديگر عوامل ژنتيکي را مسبب اين بيماري مي‌دانند. اين بيماري بيشتر در زنان ميانسال شايع است، اما مي‌تواند مرد، زن و کودک را در هر سني گرفتار کند.اختلال دستگاه ايمني (به ويژه تيروييديت هاشيموتو و پس از زايمان )ويروس هاي مختلف مثل اوريون و آنفلوانزاعفونت باکتريايي غده تيروييد (نادر)

عوامل افزايش دهنده خطر

-بيماري اخير مثل سل يا هر عفونتيبارداري-سابقه خانوادگي بيماري تيروييد-سابقه اختلالات تيروييد

علائم

بيماري هاشيموتو نشانه هاي مشابهي ندارد. بسته به ميزان پيشرفت بيماري علايم مي تواند فرق کند. علايم اصلي همانهايي هستند که در کم کاري تيروئيد ديده مي شودالبته در ابتدا جز بزرگي تيروئيد ممكن است هيچ تغيير ديگري وجود نداشته باشد تا زماني كه كم كاري تيروئيد ايجاد شود.علايم و نشانه هاي کم کاري تيروئيد بسيار وسيع بوذه وبسته به مقدار کاهش توليد هورمون تيروئيد مي باشد. در ابتدا ممکن است احساس خستگي و،کم تحرکي ديده شود.در اين بيماري تيروئيد بطور منتشر و قرينه بزرگ مي شود. تيروئيديت هاشيماتو بصورت بزرگي بدون درد غده تيروئيد که اغلب با درجاتي از کم کاري همراه است، خود را نشان مي دهد. معمولا غده تيروئيد بطور متقارن و منتشر بزرگ مي شود اما گاه بصورت لوکاليزه بزرگ مي گردد.

انواع التهاب تیروئید

التهاب حاد تیروئیدالتهاب حاد چرکی یک عارضه نادر عفونت خون است و با تب بالا ، قرمزی پوست روی غده تیروئید و درد موقع لمس تیروئید بروز می‌کند. تشخیص آن با کشت خون می‌باشد ولی در صورتیکه کشت خون منفی باشد می‌توان با سوزن مقداری مایع از غده کشیده و آزمایش کرد. درمان این حالت دادن آنتی‌بیوتیک قوی و گاهی جراحی و برش غده (تیروئید) و تخلیه چرک است.التهاب تحت حاد تیروئیدالتهاب تیروئید به صورت تحت حاد که تیروئیدیت گرانولوماتو هم گفته می‌شود یک اختلال التهابی غده تیروئید است که معمولاً به‌ دنبال‌ عفونت ویروسی‌ رخ‌ می‌دهد و احتمالا ناشی از عفونت ویروسی است و در 90% موارد ظرف مدت چند ماه بطورکامل برطرف می‌شود. علائم مشخص آن تب و درد گردن (قسمت جلوی) و درد در موقع لمس تیروئید است. ممکن است بیمار علایم پرکاری تیروئید را داشته باشد. سپس وضعیت تیروئید بین حالات طبیعی و کم کاری تیروئید نوسان می‌کند و سرانجام طبیعی می‌شود. درمان معمولا داروهای ضد التهابی (NSAIDDها) هستند. در صورت شدید بودن علایم دوره کوتاهی از پردنیزون (کورتون) داده می‌شود و در مرحله کم‌کاری تیروئید درمان جایگزینی با لووتیروکسین ضرورت دارد.تیروئیدیت مزمنتیروئیدیت مزمن التهاب تیروئیدی مزمن که شامل تیروئیدیت هاشیموتو و تیروئیدیت لنفوسیتی است، (تیروئیدیت‌ خودایمن‌ نیز خوانده‌ می‌شود) بر اثر تخریب ساختمان تیروئید توسط هجوم سلولهای لنفوسیت خون ایجاد می‌شود و موجب کم کاری تیروئید و گواتر می‌گردد. در اینجا علایم درد و حساسیت روی غده تیروئید وجود ندارد و بیشتر به صورت بزرگی غده تیروئید (گواتر) و علایم کم کاری تیروئید بروز می‌کند.التهاب تیروئید متعاقب زایمانالتهاب تیروئید متعاقب زایمان از لحاظ علایم بالینی شبیه تیروئیدیت تحت حاد است. این بیماری ظرف 6 ماه اول پس از زایمان بروزمی‌کند و به ترتیب دارای سه مرحله پرکاری تیروئید ، کم کاری تیروئید و حالت تیروئید نرمال است. در برخی از موارد ممکن است فقط با کم کاری تیروئید بروز کند و برخی بیماران نیز دچار تیروئیدیت مزمن زمینه‌ای هستند. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد