قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / التهاب قرنیه از علل تا درمان!!
التهاب قرنیه
التهاب قرنیه

التهاب قرنیه از علل تا درمان!!

التهاب قرنیه از علل تا درمان!!

 التهاب قرنیه

کراتیت (التهاب قرنیه) از بیماری های تهدیدکننده بینایی است زیرا می تواند موجب کدورت، ایجاد بافت جوشگاهی (اسکار) و سوراخ شدن قرنیه شود. در سراسر جهان دو عامل بروز کوری ناشی از التهاب قرنیه، عبارتند از «تراخم» حاصل از عفونت با کلامیدیا (نوعی باکتری) و کمبود ویتامین A به دلیلی سوء تغذیه. در ایالات متحده استفاده از لنزهای تماسی نقش مهمی در بروز عفونت و زخم قرنیه برعهده دارد و افراد مبتلا به عفونت چشم فعال نباید از این لنزها استفاده کنند. باید التهاب قرنیه همراه بازخم قرنیه، از عفونت سطحی قرنیه (کراتوکنژنکتیویت) افتراق داده شود. التهاب قرنیه توام بازخم قرنیه، فرآیند عمقی ترو جدی تر بیماری محسوب می شود و با کاهش بینایی شدیدتر، درد، ترس از نور، قرمزی و ترشح چشم همراه است. در موارد شدید بیماری، چرک در کف اتاقک قدامی چشم وجود دارد که به آن هایپوپیون (hypopyon) گفته میشود.

علل ایجاد التهاب قرنیه
کراتیت ممکن است به دنبال عفونت‌های ویروسی یا میکروبی، ایسکمی، حساسیت، کمبود ویتامین آ، کاهش حس قرنیه، فقر غذایی، اشکال در جریان اشک، ضربه و قرار گرفتن قرنیه در معرض هوا و عوامل محرک، ناتوانی پلک‌ها در پوشاندن قرنیه و برون‌چشمی به‌وجود آید.
درمان التهاب قرنیه
درمان موارد عفونی کراتیت، به عامل ایجاد عفونت بستگی دارد. در کراتیت باکتریایی، آنتی بیوتیک‌های متعددی را می توان به صورت موضعی یا وریدی تجویز کرد. دیگر عوامل ضدمیکروبی می‌تواند برای عفونت‌های قارچی، ویروسی، انگلی و… استفاده می‌شود.
قطره‌های کورتیکواستروئیدی موضعی ممکن است در برخی از موارد کراتیت کمک کند. استفاده از آنها در موارد عفونی بحث برانگیز است، زیرا کورتیکواستروئیدها می‌توانند پاسخ ایمنی بدن به عفونت را کاهش دهند.[۲][۳] برای بهبود دید در موارد شدید کراتیت که منجر به اختلال قابل توجهی در بینایی شده‌است، ممکن است پیوند قرنیه، لازم باشد.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *