التهاب لایه داخلی قلب (Endocarditis)


التهاب لایه داخلی قلب (Endocarditis)

التهاب لایه داخلی قلب (Endocarditis)

 اندوکارد به لایهٔ داخلی بدنه قلب گفته میشود که پوشانندهٔ سطح حفرات داخلی قلب و نیز دریچه های قلب است. مهمترین علت التهاب ان عفونت با باکتریها و قارچهاست، البته بدنبال بیماری های کلاژنی نیز دیده میشود. افراد معتادی که از داروهای مخدر تزریقی استفاده می کنند.  در معرض خطر اندوکاردیت هستند.   بیماری میتواند شروعی اهسته داشته باشد و در ابتدا فرد از ضعف، شکایت میکند. سپس تب، تعریق، کاهش وزن و در مراحل پیشرفته تر دانه های دردناک در کف دست و پا و خونریزی زیر ناخن بروز می کند. ولی مهمترین عارضه ان اشکال در ساختمان و کار دریچه های قلب است. این بیماری را باید با آنتی بیوتیک داخل وریدی و به مدت طولانی درمان کرد. افرادی که از بیماریهای مادرزادی قلبی یا تب روماتیسمی یا بیماریهای دریچه ای قلب رنج میبرند شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری داشته و باید تحت نظر باشند.

علایم بالینی آندوکاردیت

علایم و نشانه‌های ناشی از عفونت ، تخریب دریچه‌های قلب و آمبولی قطعات ژتاتیو روی سطح آندوکارد قلب می‌باشد. تظاهرات عمومی شامل شکایت مبهم از ناخوشی ، بی‌اشتهایی ، کاهش وزن و کمر درد و درد مفاصل می‌باشد. تب ، حالت متناوب دارد و ممکن است در بیمارانی که آنتی بیوتیک یا کورتیکوستروئید مصرف می‌کنند، افراد سالخورده ، مبتلایان به نارسایی قلب و نارسایی کلیه ، وجود نداشته باشد.خونریزی به صورت خونریزیهای خطی زیر ناخن انگشتان دست و پا و پشتی در ملتحمه و غشاهای مخاطی است. یا اینکه به شکل خونریزی به صورت نقاط راث به صورت مراکز سفید یا زرد که بوسیله هاله قرمز نامنظم احاطه شده است، در ته چشم دیده می‌شود. تظاهرات قلبی ، شامل بزرگی قلب ، نارسایی احتقایی قلب و سوفلهای قلبی است.تظاهرات سیستم عصبی مرکزی شامل سر درد ، اسیکمی گذاری مغزی ، ضایعات عصبی و سکته مغزیمی‌باشد. 

درمان

هدف درمان ، ریشه کنی کامل ارگانیسم مهاجم توسط مقادیر کافی از عوامل فیرمیکروی می‌باشد. پنی‌سیلین و استرپتومایسین بطور رایج استفاده می‌شود. پس از بهبود فرآیند عفونی ، باید دریچه‌هایی را که شدیدا آسیب دیده‌اند، تعویض نمود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد