قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / التهاب مرمن لگنچه چیست؟؟
التهاب مرمن لگنچه
التهاب مرمن لگنچه

التهاب مرمن لگنچه چیست؟؟

التهاب مرمن لگنچه  چیست؟؟ 

حملات مکرر عفونت کلیه که طی چندین سال بروز می کند  می تواند باعث بروز آثار نامطلوب و تخریب کلیه ها شوند. این عارضه اغلب با پس زدن ادرار همراه است که در آن عمل دریچه طبیعی حالب ها که باعث جلوگیری از جریان رو به عقب ادرار از مثانه به کلیه ها می شود، مختل میگردد. در نهایت نارسایی کلیه  و فشار خون بالا ممکن است ایجاد شود.

درمان: برای برطرف کردن عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود. منشا انسداد مثل سنگ کلیه  باید درمان شود. اگر پس زدن ادرار از مثانه به کلیه ها بروز کرد، عمل دریچه ای را میتوان با عمل جراحی اصلاحی حالب ها بازگرداند. پزشک به شما توصیه خواهد کرد که مایعات زیاد مصرف کنید و از مقادیر زیاد پروتئین و نمک در غذای خود پرهیز کنید

التهاب گلومرول وکلیه (گلومرولونفریت

التهاب گلومرول و کلیه عبارتی است که برای بیان بیماریهای گوناگون و متعددی که گلومرول ها (واحدهای تصفیه کننده کوچک مولد ادرار) را مبتلا می کنند، به کار میرود. این عارضه اغلب در اثر اتصال پروتئین های خون به گلومرول ها ایجاد می شود که باعث التهاب و ممانعت از عملکرد مناسب آنها میگردد. اگر گلومرولها به تعداد کافی مبتلا شوند، عملکرد کلی کلیه ها مختل می شود و نارسایی کلیه و فشار خون بالا بروز می کند. علائم بسته به شدت بیماری متغیر است. در خفیف ترین شکل آن علامتی وجود ندارد. با پیشرفت بیماری

خستگی و احساس ناخوشی عمومی (بی حالی) بروز می کند.

تشخیص التهاب گلومرول و کلیه معمولا توسط آزمایش ادرار و نمونه برداری از کلیه داده می شود. برای نمونه برداری یک سوزن داخل کلیه می شود و تکه ای از بافت کلیه خارج میگردد و توسط ریزبین (میکروسکوپ) معاینه می شود تا علت خاص بیماری تعیین شود.

درمان: درمان به نتیجه نمونه برداری بستگی دارد. تنها درمان مؤثر اغلب کورتیکواستروئیدها هستند که با کاهش روند التهاب زمان کافی را برای برطرف شدن خودبخود عارضه، فراهم می کنند. اگر بیماری بهبود نیابد، نارسایی کلیه ایجاد می شود که انجام دیالیز یا پیوند کلیه را ضروری میسازد.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *