قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / التهاب مفصل چیست و چگونه به وجود می آید؟
التهاب مفصل
التهاب مفصل

التهاب مفصل چیست و چگونه به وجود می آید؟

التهاب مفصل چیست و چگونه به وجود می آید؟

التهاب مفصل (آرتریت؛arthritis) و ضربه فیزیکی به مفصل علل تخریب مفصل را تشکیل میدهند. آرتریت به گروهی از بیماری ها گفته می شود که با آسیب دیدگی و تخریب مفاصل بدن همراه هستند. آرتریت، شایع ترین عامل بروز معلولیت در بالای ۵۵ سالگی است. شایع ترین فرم آرتریت، استئوآرتریت (یا بیماری تباهشی یا استحاله ای مفصل؛ degenerative: DJD Joint di Sea Se) است که در اثر ضربه به مفصل، عفونت مفصل، یا افزایش سن و نیز در موارد غیر طبیعی بودن آناتومی مفصل ایجاد می شود. سایر فرم های آرتریت عبارتند از: آرتریت روماتویید (rheumatoid arthritis) وآرتریت پسوریازیسیpsoriatic arthritis.آرتریت عفونی Septic arthritisو آرتریت نقرسی gouty arthritis

استئوآرتریت (osteoarthritis) که به آن آرتریت دژنراتیو (التهاب مفصل تخریبی یا تباهشی) یا به شکل عمومی تر آرتروز (arthrosis) هم می گویند. سندرم بالینی است که در آن التهاب خفیف، موجب درد مفصل میشود . هنگامی که سطوح استخوان حمایت غضروفی خود را از دست بدهند، فرد در هنگام تحمل وزن از جمله در زمان راه رفتن و ایستادن دچار درد می شود. درد ممکن است موجب کاهش حرکت عضو و در نتیجه، تحلیل رفتگی عضلات ناحیه و شل شدن رباطها (لیگامان ها)

شود استئوآرتریت (آرتروز) شایع ترین فرم التهاب مفصل (آرتریت؛ arthritis) و اولین عامل ناتوانی مزمن در ایالات متحده است. با اینکه استئوآرتریت به معنی التهاب مفصل است در بسیاری از بیماران مبتلا به آن التهاب مفصل وجود ندارد یا ناچیز است. استئوآرتریت فرآیندی است که به زمان نیاز دارد و معمولاً یک علت زمینه ای برای آن یافت میشود که در این موارد به آن استئوآرتریت ثانویه گفته میشود. چنانچه نتوان علتی برای استئوآرتریت پیدا کرد به آن استئوآرتریت اولیه گفته می شود.

استئوآرتریت، غضروف مفصل را گرفتار می کند. در استئوآرتریت، لایه سطحی غضروف تجزیه میشود و از بین میرود. در نتیجه، استخوان های واقع در زیر غضروف بر یکدیگر ساییده می شوند و درد، تورم و کاهش حرکت مفصل به وجود می آید. با گذشت زمان، مفصل شکل طبیعی خود را از دست می دهد.

نشانه اصلی آرتروز، درد حاد است که موجب کاهش توانایی و غالباً سفتی می شود. درد معمولاً به شکل واضح (نیزا احساس سوزش در عضلات و تاندون ها بیان میشود. در استئوآرتریت ممکن است صدای «ترق توروق» مانندی که به آن creplitus گفته می شود در زمان حرکت مفصل یا در لمس آن موجود باشد. ممکن است اسپاسم عضله و انقباض در تاندون ها وجود داشته باشد. گاهی مفاصل پر از مایع میشوند. آب و هوای مرطوب درد آرتروز را در بسیاری از افراد مبتلا به آن افزایش میدهد. آرتروز به طور شایع در مفاصل لگن (ران)، پاها، مهره ها (به خصوص مهره های گردن و کمر) و مفاصل بزرگی که وزن بدن را تحمل میکنند (مانند سر استخوان ران و مفصل زانو) و انتهای انگشتان دست و پا ایجاد میشود ولی از نظر تئوری هریک از مفاصل بدن ممکن است دچار آن شوند. با پیشرفت استئوآرتریت، مفاصل مبتلا بزرگتر به نظر میرسند و سفت و دردناک می شوند. درد آرتروز برخلاف درد بیماری آرتریت روماتویید در طول روز و در اثر به کارگیری مفصل مبتلا بدتر میشود.

آرتروز، شایع ترین علت «آب آوردن زانو»، یعنی تجمع مایع بیش از حد در داخل یا اطراف مفصل زانو است.

افراد جوانتر هم ممکن است دچار آرتروز شوند ولی شیوع بیماری در افراد مسن خیلی بیشتر است. قبل از ۴۵ سالگی تعداد مردان مبتلا بیش از تعداد زنان مبتلا است ولی پس از این سن، خانم ها بیشتر از آقایان دچار آرتروز می شوند. برخلاف بعضی دیگر از انواع التهاب مفصل (آرتریت) استئوآرتریت فقط مفاصل را گرفتار می کند و اعضای داخلی را مبتلا نمی سازد (به عنوان مثال در بیماری آرتریت روماتویید که دومین فرم شایع التهاب مفصل است علاوه بر مفاصل، بعضی قسمت های دیگر بدن نیز گرفتار می شوند و بیماری مزبور با تورم و قرمزی مفاصل، احساس بیماری خستگی و به طور ناشایع، تب همراه است استئوآرتریت در بعضی افراد پیشرفت سریعی دارد و در برخی دیگر، نشانه های بیماری جدی ترند. دانشمندان از عوامل ایجاد این بیماری بی اطلاع هستند ولی ترکیبی از عوامل، شامل افزایش وزن، فرآیند افزایش سن، آسیب مفصل ناشی از ضربه و وارد آمدن استرس های شغلی و ورزشی را در بروز آن موثر میدانند. اکثر افراد مبتلا به استئوآرتریت می توانند به زندگی فعال و سازنده ادامه دهند. مصرف داروهای مسکن، استراحت و ورزش، برنامه های آموزشی و حمایتی، یادگیری مراقبت از خود و بهداشت مناسب موجب توانایی بیمار برای انجام کارهایش می شوند. با این که استئوآرتریت به طور شایع در اثر ضربه ایجاد می شود غالباً در چند نفر از اعضای یک فامیل بروز می کند. که این مسئله، استعداد ارثی ابتلا به بیماری را میسازد. در تعدادی از مطالعات نشان داده شده که میزان بروز بیماری در بین خواهر و برادرها و به ویژه در دوقلوهای همسان بیشتر است. محققان همچنین احتمال تأثیر آلرژی ها، عفونت ها یا قارچ ها را در ایجاد استئوآرتریت در دست بررسی قرار داده اند

ادامه .التهاب مفصل چیست و چگونه به وجود می آید قسمت دوم

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *