قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / التهاب مفصل چیست و چگونه به وجود می آید؟
التهاب مفصل
التهاب مفصل

التهاب مفصل چیست و چگونه به وجود می آید؟

التهاب مفصل چیست و چگونه به وجود می آید؟

معمولاً آرتروز به آهستگی ایجاد میشود. در اوایل بیماری، مفاصل مبتلا پس از فعالیت فیزیکی یا ورزش دچار در می شوند. آرتروز انگشتان دست از انواعی است که به نظر میرسد دارای ویژگی های ارثی باشد و زنان بیش از مردان به آن مبتلا می شوند و در خانم ها به ویژه پس از یائسگی بروز می کند. انگشتان ممکن است بزرگ و دردناک و دچار سفتی و کرختی شوند. قاعده مفصل انگشت شست دست نیز به طور شایع دچار آرتروز می شود. آرتروز دست را میتوان با دارو، آتل یا گرمادرمانی کاهش داد. مفاصل زانو از نواحی اصل تحمل وزن بدن هستند و به همین دلیل به طور بسیار شایع دچار استئوآرتریت میشوند. آرتروز (مفاصل) زانو با درد، سفتی و تورم همراه است و راه رفتن، بالا رفتن از پله و نشستن بر روی صندلی و برخاستن از آن را با دشواری همراه میسازد.

ارتروز زانو در صورت عدم درمان میتواند منجر به معلولیت بیمار شود.

مصرف دارو، کاهش وزن، تمرینات ورزشی و استفاده از وسایل کمکی مانند عصا یا واکر می توانند درد و معلولیت ناشی از آرتروز زانو را کاهش دهند. در موارد شدید عمل جراحی تعویض مفصل زانو مفید می شود. آرتروز مفصل استخوان ران و لگن می تواند موجب درد، سفتی و معلولیت شدید شود. درد در ناحیه مفصل یا در کشاله ران، قسمت داخلی ران، باسن ها یا زانوها احساس می شود. استفاده از عصا یا واکر فشار وارد بر مفصل را کاهش میدهد. آرتروز مفصل مزبور موجب محدودیت در حرکت و خم شدن می شود و در نتیجه، کارهای روزمره مانند پوشیدن لباس و کفش دچار اشکال میشوند. استفاده از دارو و انجام تمرین های ورزشی به تسکین درد و بهبود حرکت کمک می کنند. در صورت شدید بودن درد و بی تأثیر بودن سایر روش ها، تعویض مفصل توصیه می شود. سفتی و درد گردن یا کمر در اثر آرتروز مهره ها ایجاد می شوند. ضعف یا کرختی بازو یا ساق پا نیز میتواند بروز کند. درد بعضی از افراد مبتلا با خوابیدن بر روی تشک سفت یا تکیه دادن بر بالشی تسکین مییابد. عده ای نیز استفاده از گرمادرمانی یا تمرین های ورزشی تقویت کننده عضلات کمر و شکم را مفید میدانند. در موارد شدید ممکن است برای تسکین درد و برقراری عملکرد عضو، عمل جراحی توصیه شود.

علایم هشدار دهنده آرتروز

درد یکنواخت یا متناوب در یک مفصل

وجود سفتی در یک مفصل پس از برخاستن از بستر یا نشستن طولانی

وجود تورم یا سفتی در یک یا چند مفصل

احساس خشخش یا صدای ساییده شدن دو استخوان بر روی یکدیگر

گرمی، قرمزی یا حساس شدن ناحیه  مبتلا احتمالا ناشی از آرتروز نیست و باید علل دیگر، از جمله آرتریت روماتویید به وسیله پزشک مشخص شوند.

تمام بیماران مبتلا به آرتروز دچار درد نمی شوند و در واقع تنها یک سوم افراد دارای شواهد رادیولوژیک آرتروز دچار درد یا سایر نشانه های بیماری هستند.

تشخیص آرتروز به طور طبیعی به وسیله رادیوگرافی صورت میگیرد که در آن از دست رفتن غضروف، اسکلروزه

شدن سطح زیر غضروف، ایجاد کیست های زیر غضروفی در اثر ورود مایع سینوویال به داخل شکستگی های میکروسکوپی تحت فشار، باریک شدگی فضای مفصل بین استخوان های مفصل و تشکیل خار (اسپور) استخوانی (استئوفیت) مشاهده میشود. البته فیلم ساده رادیوگرافی غالباً هماهنگی خوبی با یافته های فیزیکی مفاصل مبتلاندارند روش هایی مانند MRI آرتروسنتز (کشیدن مایع مفصل و آزمایش آن)، آرتروسکوپی در کنار بررسی دقیق مدت، محل و چگونگی نشانه های مفصل و ظاهر خود مفاصل موجب تشخیص می شوند.

• درمان روند استئوآرتریت قابل شناسایی از نظر بالینی غیرقابل بازگشت است و درمان معمول آن شامل درمان دارویی یا مداخله های دیگری است که میتوانند درد استئوآرتریت را کاهش دهند و در نتیجه عملکرد مفصل را بهبود درمان های محافظه کارانه مانند کنترل وزن، استراحت و ورزش مناسب، و استفاده از ابزارهای حمایتی مکانیکی معمو مفید واقع می شوند. در آرتروز زانو، استفاده از زانوبند، عصا یا واکر در هنگام راه رفتن مفید است. ورزش منظم، در صورت امکان به شکل پیاده روی و شنا توصیه می شود. استفاده از گرمای موضعی قبل از ورزش و به کارگیری کمپرس سرد پس از آن و نیز آرام سازی میتوانند به تسکین درد و التهاب کمک کنند. گرما، اغلب به شکل مرطوب، التهاب و تورم کاهش وگردش خون را بهبود میبخشد و تأثیر موضعی دارد. کاهش وزن، فشار وارد بر مفصل را کم می کند وپیشرفت آرتروز را به تأخیر میاندازد.

ادامه التهاب مفصل چیست و چگونه به وجود می آید قسمت سوم

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *