قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / التهاب مفصل چیست و چگونه به وجود می آید؟
التهاب مفصل
التهاب مفصل

التهاب مفصل چیست و چگونه به وجود می آید؟

التهاب مفصل چیست و چگونه به وجود می آید؟

(مثل دکستروز) که به منظور ایجاد واکنش التهابی حاد انجام می شود تا از این طریق بافت های آسیب دیده، شامل رباط ها، تاندون ها و غضروف تقویت و ترمیم شوند. این تزریق (مانند تزریق کورتون یا هیالورونیک اسید) دردناک است و ممکن است تا چند روز بعد از تزریق موجب افزایش درد شود. به ندرت ممکن است عفونت ایجاد شود.

نقش ورزش در درمان آرتروز درد آرتروز زانو یا مفصل ران در هنگام تحمل وزن بدن موجب فقدان فعالیت و کاهش تحرک و در نتیجه افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و چاقی می شود. در اثر آرتروز ضعف عضلات مربوط به مفصل مبتلا و تحلیل رفتگی آنها روی می دهد و در نتیجه، مفصل در برابر آسیب و درد بیشتر استعداد زیادتری پیدا می کند. میزان ضعف، قویاً با شدت درد مفصل و مقدار محدودیت فیزیکی ارتباط دارد. یکی از اجزای اصلی درمان آرتروز، بهبود عملکرد عضلات اطراف مفصل مبتلا است. لااقل در مورد آرتروز زانو، کارآزمایی ها نشان داده اند که ورزش موجب کاهش درد و بهبود عملکرد فیزیکی می شود. .موثرترین رژیم های ورزش عبارتند از تمرین های هوازی و یا مقاومتی

تمرینهای مقاومتی موجب تقویت عضلات مرتبط با مفصل مبتلا می شوند. ورزش های هوازی آبی و تمرین مقاومت در آب اغلب بهتر از تمرین های تحمل وزن مانند دویدن یا استفاده ازتردمیل تحمل می شوند. هر بیمار برای تعیین رژیم ورزش مخصوص خود باید به فیزیوتراپیست مراجعه کند و سپس تمرین های توصیه شده را در منزل ادامه دهد.

اثر مکمل ها در درمان آرتروز

مکمل هایی که ممکن است در بهبود آرتروز نقش داشته باشند عبارتند از: گلوکوزآمین: بدن از مولکول گلوکوزآمین برای ساختن بعضی اجزای غضروف و مایع سینوویال استفاده میکند. مکمل گلوکزآمینی، نشانه های آرتروز را بهبود میبخشد و پیشرفت آن را به تأخیر می اندازد. با این حالی در مطالعات زیادی .نشان داده شده که گلوکوزآمین در درمان آرتروز زانو بی تأثیر است

کوندروییتین: کوندروییتین سولفات، همراه با گلوکوزآمین به طور گسترده برای درمان آرتروز به کار میرود. بعضی از کارآزمایی های تصادفی شده نتوانسته اند تأثیر کوندروییتین بر آرتروز را اثبات نمایند.

اسید چرب امگا- ۳ (نوعی مکمل ویتامینی متشکل از روغن ماهی)، BOSWellia(نوعی مکمل گیاهی مورد استفاده در طب آیورودا که به طور گسترده در فروشگاه های بهداشتی یافت می شود)، Bromelain (آنزیم های پروتئاز مشتق از گیاه خانواده بروملیاسه که بعضی از متابولیت های پیش التهابی را مهار می کند) و آنتی اکسیدانها (شامل ویتامین C و ویتامین E موجود در غذاها و مکمل ها) موجب تسکین درد آرتروز می شوند. آرتروز، علاج قطعی ندارد زیرا غضروف بازسازی نمی شود. با این حال چنانچه آرتروز در اثر تخریب غضروف (مثلاً به دنبال ضربه) ایجاد شده باشد کاشت کوندروسیت (سلولهای غضروفی) آتولوگ (مربوط به خود بیمارا یکی از روش های درمانی به شمار میآید. برای درمان جراحی آرتروز زانو می توان از لیزر هم استفاده کرد و بیمارانی که به این روش جراحی می شوند بعد از عمل درد بسیار کمتری دارند و دچار خونریزی نیز نمی شوند و از طرفی با لیزر می توان خیلی دقیق تر غضروف شل شده را سفت کرد ولی در صورت برداشتن رشته های غضروفی با تیغ ممکن است قسمت های سالم هم برداشته شوند. تغذیه مناسب در جلوگیری از آرتروز نقش اساسی دارد. وزن اضافی باعث وارد آمدن فشار بر روی مفاصل میشود استفاده از رژیم غذایی حاوی فیبر بیشتر، مصرف بیشتر میوه ها و سبزیجات تازه، ماهی، دانه ها و غلات سبوس دار در آرتروز مفید است. مصرف ماهی های آبهای سرد از جمله ماهی آزاد (سالمون) توصیه می شود. غذاهای پرچرب سرخ کردنی و شکر با ایجاد اسیدیت های بالای محیط داخل مفاصل موجب التهاب و درد بیشتر آنها می شوند. تخم مرغ مارگارین، کره، کافئین، الکل، شکر سفید و تنباکو میتوانند موجب تشدید آرتروز شوند. توصیه میشود افراد مبتلا با آرتروز حداقل ۶ تا ۸ لیوان آب در طول روز بنوشند.

تحقیقات نشان داده اند که علایم آرتروز حتی در افراد مبتلا به آرتریت روماتویید با رژیم گیاه خواری کاهش مییابند.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *