قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / التهاب نایژک ها در نوزادان چیست؟و چگونه درمان میشود؟
التهاب نایژک ها در نوزادان
التهاب نایژک ها در نوزادان

التهاب نایژک ها در نوزادان چیست؟و چگونه درمان میشود؟

 التهاب نایژک ها در نوزادان چیست؟و چگونه درمان میشود؟

التهاب نایژک ها در نوزادان چیست؟

این بیماری در اثر عفونتهای ویروسی دستگاه تنفس نوزادان به وجود میآید. ده تاپانزده درصد نوزادان پیش از این که بتوانند راه بروند، به این بیماری مبتلا می شوند وپنجاه درصد از این کودکان در سنین بالاتر آسم می گیرند که علت این ارتباط هنوزنامعلوم است.

علت های التهاب نایژک ها

نوزادان و کودکان به طور معمول در اثر تماس با والدین یا سایر کودکان آلوده بهویروس، دچار آلودگی می شوند. آلودگی های ویروسی به طور معمول در فصل های سردسال روی می دهد. ترشحات بینی و حلق از طریق عطسه، سرفه و صحبت، موجبپراکنده شدن ذرات معلق ویروس دار در هوا می شود. کودکان با تنفس هوای آلوده به این ذرات، پس از یک تا ده روز، علائم بیماری را اشکار میسازند. ملتهب شدن جدارهٔ مجاری تنفسی نیز ترشحات را افزایش می دهد. این ترشحات به همراه سلولهای مرده موجب گرفتگی مجاری هوایی شده و تنفسی را دشوار میسازند.

نشانه های التهاب نایژک ها با چنانچه نوزاد دچار عفونت باشد، در همان روزهای نخست، علائمی چون :

عطسه،

آبریزش از بینی،

سرفه،

تنفسی صدادار

تب خفیف را آشکار می کند.

با پیشرفت بیماری، تنفسی کودک سریع و دشوار می شود، زیرا هوای تازه به سختی به شش ها می رسد و هوای دارای دی اکسیدکربن، در ریه ها حبس شده و به سختی خارج می شود که کودک را بسیار خسته میکند. اگر بیماری او شدید باشد، نمی تواند به اندازهٔ کافی آب بنوشد. این حالت برای والدین وحشتآور است. اگر چه مشکل است، ولی سعی کنید هر نیم ساعت یک بار، مقدار کمی آب به کودک بدهید تا کم آبی او جبران شود.

التهاب نایژک ها در نوزادان، به طور معمول در عرض پنج روز تخفیف می یابد. کودکان بزرگتر که با همان ویروس آلوده شدهاند، فقط علائم یک سرماخوردگی ساده را نشان میدهند، زیرا ممکن است پیش از این با همان ویروس در تماس بوده و نسبت به آن مقاوم شده باشند.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *