قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / التهاب نقطه ای در سطح قرنیه
التهاب نقطه ای در سطح قرنیه
التهاب نقطه ای در سطح قرنیه

التهاب نقطه ای در سطح قرنیه

التهاب نقطه ای در سطح قرنیه

التهاب نقطه ای در سطح قرنیه عبارت است ازمرگ تعدادی از سلول ها در سطح قرنیه، علت این نوع اختلال ممکن است عفونت ویروسی، عفونت میکروبی مثل بیماری تراخم، خشکی چشم، پاشیده شدن یک ماده ی شیمیایی قوی به چشم، در معرض اشعه ی ماورای بنفش قرار گرفتن (به علت تابش نور آفتاب یا لامپ های خورشیدی یا نور متصاعد شده از انجام جوشکاری)، یا استفاده ی طولانی از لنزهای تماسی” و یا به علت تحریک یا حساسیت به یک ماده ی موجوددر قطره های چشمی باشد. این عارضه همچنین می تواند در اثر عوارض جانبی ناشی از بعضی داروهایی باشد که به صورت خوراکی و یا تزریقی در این بیماری معمولاً چشمها دردناک، دچارآبریزش، نسبت به نور روشن حساس و قرمز رنگ میگردند و بینایی ممکن است مقداری تار شود.

غالباً در چشمها احساس سوزش می شود و مثل آن است که شن و یا جسم خارجی دیگری در چشم گیر افتاده باشد. اگر عامل این اختلال، نور ماورای بنفش باشدمعمولا علائم و نشانه های عارضه تا چند ساعت بعد از تماس ظاهر خواهد شد و به مدت یک تا دو روز ادامه می یابد. اگر این اختلال به علت تأثیر ویروس باشد.ممکن است یک غدهی لنفی موجود در جلوی گوش در سمت چشمی که مبتلا شده متورم و حساس گردد. تشخیص این نوع عارضه براساس وجود علائم و نشانه های آن و این که فرد در معرض کدام یکی از عوامل شناخته شده قرار داشته است می باشد، پزشک با استفاده از دستگاه اسلیت لامپ ” به معاینه ی چشم میپردازد تا از آسیبهای احتمالی وارد به آن آگاهی یاباد، (اسلیپ لامپت عبارت است از یک میکروسکوپ نور دهنده که برای بررسی قرنیه و ساختمان درون چشم به کار میرود. از این وسیله برای معاینه و رسیدگی به وضعیت شبکیه نیز استفاده میشود).

اگر این عارضه ناشی از یک عفونت میکروبی و یا تحریک ناشی از مصرف لنزهای تماسی باشد انتی بیوتیک یا داروی ضدمیکروبی مورد استفاده قرار می گیرد. موقعی که بروز این عارضه به علت خشکی چشم است استفاده از پمادها و اشک های مصنوعی ” مفید و مؤثر هستند. (اشک های مصنوعی قطره های چشمی ساخته شده ای هستند که ترکیبات آنها شبیه اشکهای واقعی می باشند). اگر در اثر اشعه ی ماورای بنفش این نوع سوزش قرنیه ایجاد شده باشد، استفاده از یک پماد آنتی بیوتیک ویک قطرهی چشمی گشادکننده ی مردمک چشم و پوشش دادن چشم می تواند باعث تسکین درد شود. اما موقعی که بروز این عارضه به علت واکنش آلرژیکی یک دارو یا داشتن حساسیت نسبت به قطره های چشمی است، باید مصرف این نوع دارو و قطره ها قطع شود.

تقریباً همه ی افرادی که به علت التهاب سطحی قرنیه به سوزش چشم دچار می شوند می توانند به طور کامل بهبود یابند. مواد شیمیایی و همچنین اشعه ی ماورای بنفش می توانند به لایه خارجی قرنیه اسیب وارد سازند. همانطور که قبلا ذکر شد ممکن است این آسیب از نورخورشید و یا این که از منابع مصنوعی از قبیل لامپ های خورشیدی و یا از نور مشعل ها و یا در اثر قلم های جوشکاری ایجاد شود. در اثر این گونه عوامل لایه ی سطحی قرنیه دچار آسیب و انهدام میگردد. انتهای اعصاب، بدون پوشش و لخت در معرض تحریک قرار گرفته و به شدت باعث درد میشود. اسکی بازان و کوهنوردان ممکن است دچار این نوع آسیب چشمها که معروف به کوری برف است گردند. آسیب به قرنیه ممکن است با تماس های تحریکی به علت فقدان حمایت های طبیعی غشاء اشک روی قرنیه و یا اختلال در واکنش های پلک چشم ایجاد شود. این وضعیت همچنین ممکن است به علت شرایط مختلفی که پلک ها نمی توانند به طور کامل قرنیه را بپوشانند، ایجاد شود. این شرایط شامل برآمدگی غیرطبیعی کره ی چشم ، فلج عصب صورت و برگشتگی لبه ی پلک پایین به خارج میباشد.

 

picture1

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *