قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / التهاب و خونریزی از لثه ها چیست
خونریزی از لثه ها
خونریزی از لثه ها

التهاب و خونریزی از لثه ها چیست

التهاب و خونریزی از لثه ها

التهاب لثه ها (یا التهاب اطراف دندان) با قرمزی، تورم، درد و خونریزی مشخص می شود. این عارضه مزمن است و در صورت عدم درمان منجر به کنار رفتن لثه ها و از دست دادن دندانها می شود. علت شایع این عارضه عدم رعایت بهداشت دندانهاست که باعث رشد باکتریها و تجمع آنها به شکل «پلاک» روی سطح دندانها می شود.

این باکتریها سمومی آزاد می کنند که باعث التهاب لثه ها می شود و کانونی برای عفونت ثانویه فراهم می کند. برخی دندانپزشکان معتقدند که التهاب اطراف دندان دارای جنبه ای از بیماری های خود ایمن است. بر طبق این نظریه باکتریها دستگاه ایمنی بدن را تحریک می کنند و این دستگاه بافت لثه طبیعی را اشتباهاً به عنوان یک مهاجم خارجی تلقی می کند و گلبول های سفید را برای حمله به این بافت طبیعی روانه میسازد.

بهترین درمان برای التهاب لثه معمولی مسواک زدن و خلال کردن با نخ ابریشمی به طور روزانه و جرم گیری ادواری (هر ۶ تا ۱۲ ماه) توسط دندانپزشک است. خونریزی هنگام مسواک زدن دندان طبیعی نیست. اگر شواهد دیگری از بیماری لثه مثل قرمزی یا درد وجود ندارد از مسواک دیگری که ترجیحاً موهای نرمی داشته باشد، استفاده کنید. از خمیر دندانهای ضد پلاک (مثل Tartar-control crest) استفاده کنید و حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. مسواک را در زاویه ای نگه دارید که موهای آن به طرف محل اتصال لثه با دندانها باشد.

دندانها را یک بار در روز با نخ ابریشمی خلال کنید. در صورت تداوم خونریزی، باید با دندانپزشک مشورت کنید. علل دیگر آزردگی یا التهاب لثه ها عدم انطباق مناسب دندانها، گیر افتادن ذرات غذایی، تعبیه نامناسب دندانهای مصنوعی و تنفس دهانی است. این عوارض باید توسط دندانپزشک درمان شوند.

شکل خاصی از التهاب لثه به التهاب اطراف تاج دندان (pericoronitis) معروف است و دور لثه ای که روی دندان ناقص درآمده قرار دارد، ایجاد می شود. این عارضه در دندان آسیای سوم شایع تر است. درمان شستشوی ناحیه با آب است. در برخی بیماران چند قطره پراکسید کاربامید در گلیسرول ۱۰ درصد (مثلاً Gly-Oxide) که مستقیماً روی لثه ملتهب گذاشته می شود، مفید است. این عارضه با درآمدن کامل دندان معمولاً برطرف می شود. در عفونتهای شدید ممکن است مصرف آنتی بیوتیکها ضروری باشد. در این موارد به دندانپزشک مراجعه کنید.

دهان سنگر (Trench mouth) یک التهاب حاد است که باعث درد، خونریزی از لثه، ترشح بزاق، و بوی بد دهان می شود. عمل بلع و صحبت کردن ممکن است دشوار گردد. این عارضه تحت عنوان عفونت وینسنت (vincent) نیز شناخته می شود و به علت باسیل فوزیفورم و یک اسپیروکت” (به همین علت به این بیماری فوزو اسپیروکتوزیس نیز می گویند) به وجود می آید. این بیماری اغلب در بالغان جوان بروز می کند و با عدم رعایت بهداشت دهان، فشار روحی، کمبودهای تغذیه ای و بیماریهای مزمن همراه است.

درمان شامل مسواک زدن ملایم و کامل لثه ها و شستشوی مکرر دهان با سرم نمکی گرم (یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب یا محلول پرا اکسید ۱/۵ درصد) در ۲ تا ۳ روز اول است. از سیگار کشیدن و مصرف غذای داغ و ادویه دار بپرهیزید. اقدامات درمانی حمایتی عبارتند از: مصرف مسکنها (آسپیرین یا استامینوفن)، تغذیه خوب، نوشیدن مایعات فراوان، و استراحت. مصرف آنتی بیوتیک ضرورتی ندارد مگر آنکه تب بالای ۱۰۱ درجه فارنهایت (۳۸/۳ درجه سانتیگراد) بروز کند.

هنگام حاملگی ممکن است التهاب خفیف لثه ها ایجاد شود که به التهاب لثه حاملگی موسوم است. این عارضه معمولاً بعد از سه ماهه اول حاملگی برطرف می شود. گاهی هنگام حاملگی برجستگی مخاطی بین دندانها بیش از حد رشد میکند. این عارضه به «تومورهای حاملگی» موسوم است. اگر این عوارض بعد از حاملگی برطرف نشد ممکن است کشیدن دندان ضرورت یابد. گاهی سوء تغذیه یا سایر بیماریهای ناتوان کننده منجر به التهاب لثه میشوند.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *