قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / التهاب و عکس العمل بدن در مقابل باکتری ها
التهاب و عکس العمل بدن
التهاب و عکس العمل بدن

التهاب و عکس العمل بدن در مقابل باکتری ها

التهاب و عکس العمل بدن در مقابل باکتری ها

التهاب عبارت است از تغییرات بافتی که در مقابل آسیبهای وارده ایجاد می گردد.

هنگامی که جایی از بدن در اثر هجوم باکتری ها، میکروب ها، ضربه، ریختن مواد شیمیایی، سوختگی و یا با هر پدیده دیگری ضایعه به بیند، سلول های آسیب دیده ماده ای به نام نکروزین در مایعات اطراف ترشح می کند. این سم نیز سلولهای دیگری را مضمحل کرده قابلیت نفوذ موئینه ها را افزایش داده و سبب می شود تعداد زیادی مایع و پروتئین به انضمام فیبرینوژن به درون نسج آسیب دیده راه یابد. نتیجه آن خیز موضعی خارج سلولی است و مایع خارج و لنف هر دو به علت اثر انعقادی نکروزین روی فیبرینوژن که نشت کرده منعقد می گردد، بدین ترتیب خیر سفتی در فضاهای اطراف سلول های آسیب دیده، پیدا می شود.

هر دارویی که به تواند سم حاصله و التهاب موجود را برطرف نماید باعث بهبودی محل تورم می گردد که داروهای گیاهی نیز این عمل را به خوبی انجام داده باعث از بین رفتن تورم .حاصله می گردند

تشکیل چرک

بیشتر بیماران می خواهند بدانند که چرک چیست و از کجا می آید یا از چه ساخته می شود.

هر جایی از بدن که مورد حمله میکروب یا انگل ها یا مورد ایراد ضرب و جرح قرار گرفت و زخم شد، میکروب ها می توانند وارد شوند، به محض ورود میکروب ها، سربازان بدن و محافظین جسم آدمی به آن محل برای از بین بردن دشمن هجوم می آورند. این سربازان فداکار از دسته سلول های سفید یا گلبول های سفید خون می باشند به نام های نوتروفیل و ماکروفاژ و عدهای دیگر، این ها مقدار زیادی از باکتری ها و میکروب های وارد شده به بدن را بلعیده و نیز مقداری از نسج له شده و یک روزه را نیز می خورند، موقعی که این دو کار را انجام دادند، عده ایدر اثر سم میکروب ها میمیرند. پس از چند روز حفره ای در محل نسج ملتهب ایجاد می شود که شامل مقادیر زیادی از نسج یک روزه، نوتروفیل های منهدم شده و بالاخره ماکروفاژهای مرده می باشد که: یک چنین مخلوطی را معمولاً چرک گویند.

این چرک یا ادامه می یابد، یا متوقف می شود یا به جای دیگر سرباز می کند. گاهی بسته باقی می ماند اگر چرک در محل خود باقی بماند ممکن است نسوج مرده اطراف ورم از بین رفته و چرک، به تدریج در اثر آنولیز در ظرف چند روز تجزیه شده و مواد حاصل از آن به وسیله نسوج مجاور جذب گردد، به طوری که پس از چندی آثاری از ورم دیده نشود. اثر موضعی داروی گیاهی چنین است که: اطراف حفره چرک را پوشانده و با نفوذ خود مانع پراکنده شدن آن می شوند و از طرفی به علت نفوذی که دارد نمی گذارد، تغذیه سلول های چرک زا و زندگی میکروب ها به خوبی انجام گیرد. در نتیجه محل بیماری زودتر محاصره می شود و چون راه تغذیه بسته می شود محتوی تومور یا تورم پژمرده و پلاسیده شده از بین می رود این یک طریق معالجه است. طریق دیگری که به وسیله داروهای مخصوص به خود انجام می شود این است که تورم را به علت تند شدن جریان خون و گرم نگاه داشتن آن محل زودتر حل می کند. راه دیگری برای مبارزه چرک یا ورم یا تومورها این است که داروی منفجر شونده داده شود که با این طریق تومور سرباز کرده و چرک محتوی آن خارج می گردد. داروهای ضد التهاب گیاهی به سه دسته تقسیم می شوند ۱ – داروهای جمع کننده و کوچک کننده تومور یا تورم ۲ – داروهای حل کننده ۳ – داروهای منفجرکننده.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *