قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / التهاب و عکس العمل بدن در مقابل عفونت
التهاب و عکس العمل بدن
التهاب و عکس العمل بدن

التهاب و عکس العمل بدن در مقابل عفونت

التهاب و عکس العمل بدن در مقابل عفونت

التهاب عبارت است از تغییرات بافتی که در مقابل آسیب های وارده ایجاد میگردد. هنگامی که جایی از بدن در اثر هجوم باکتری ها، میکروب ها، ضربه، ریختن مواد شیمیایی، سوختگی و یا هر پدیده ی دیگری ضایعه ببیند سلول های آسیب دیده ماده ای به نام نکروزین ” در مایعات اطراف ترشح میکنند که این سم نیز سلول های دیگری را مضمحل کرده، قابلیت نفوذ مویینه ها را افزایش داده و سبب میشود تعداد زیادی مایع و پروتئین به انضمام فیبرینوژن به درون نسج آسیب دیده راه یابد، که نتیجه آن خیز موضعی خارج سلولی است. مایع خارج و لنف هر دو به علت اثر انعقادی نکروزین روی فیبرینوژن که نشت کرده منعقد میگردد. بدین ترتیب خیز سفتی در فضاهای اطراف سلول های آسیب دیده پیدا می شود. هر دارویی که بتواند سم حاصله و التهاب موجود را برطرف نماید باعث بهبودی محل تورم میگردد که داروهای گیاهی نیز این عمل را به خوبی انجام داده باعث از بین رفتن تورم حاصله میگردند.

مقاومت بدن در مقابل عفونت ها

بدن به طور دائم با میکروبها، انگلها، سموم . همه عوامل بیماری زا در تماس است، بعضی از این عوامل بیماری زا مثل میکروبها و انگلها در دهان، روده ها، در دستگاه ادراری تناسلی و زیر بغل، پشت گوش، زیر پستان، کشاله ران، دست ها وجود دارند که به محض زخم شدن بدن یا ضعف بدن در اثر سرماخوردگی و یا با ورود مواد غذائی می توانند موجب بیماری شوند، با این طریق بدن آدمی همیشه در معرض تهاجم بیماریهای مختلف خواهد بود.
گروهی از نسوج بدن که سیستم رتیکولوآندو تلیال نامیده می شوند ( بافت هم بند ) بطور دائم در حال مبارزه با این مهاجمین می باشند این قسمت از بافت هم بند به دو طریق در اضمحلال بیماریها عمل می کند.
1- از بین بردن عوامل مهاجم به وسیله عمل بیگانه خواری phagocytosis
2- به وسیله ساختن عوامل ضد بیماری ( آنتی کور ) یا مواد ایمنی بخش ( anticor ) سیستم بافت هم بند قادر است که به وسیله بلع ماده بیماری زا، آنها را از بین ببرد و یا موادی ترشح کند که آن ماده باعث کشته شدن عوامل بیماری زا گردد.
این سیستم شامل سلولهای بیگانه خوار مغز استخوان، طحال، کبد، گره های لنفاوی، گلولهای سفید خون و سلولهای بیگانه خوار سیاری که در بدن مرتباً در جستجوی عوامل مهاجم هستند، می باشد. کلیه این سلولها با هم در ارتباط نزدیک می باشند و از حال یکدیگر آگاهند مانند سربازانی که با بی سیم در میدان مبارزه، از حال یکدیگر باخبرند. چون دفاع بدن به وسیله عوامل بیگانه خوار ( کبد، طحال، مغز استخوان، خون، نسوج، و غیره ) انجام می شود لذا بخصوص در زمان بیماری بایستی نکات بهداشتی رعایت شود که کار آنها زیادتر از زمان طبیعی آنها نشود. برای رعایت این امر، لازم است استراحت، آسایش و مخصوصاً به غذا توجه کامل شود و از خوردن غذاهائی که باعث کار بیشتر دستگاههای فوق می گردد، خودداری شود و هر چه غذا لطیف تر، سبک تر و زود هضم تر باشد به عمل مبارزاتی بدن کمک می گردد.

التهاب و عکس العمل بدن

التهاب عبارتست از تغییرات بافتی که در مقابل آسیب های وارده ایجاد می گردد.
هنگامی که جائی از بدن در اثر هجوم باکتریها، میکروبها، ضربه، ریختن مواد شیمیائی سوختگی و یا با هر پدیده دیگر ضایعه ببیند، سلولهای آسیب دیده ماده ای به نام نکروزین necrosin در مایعات اطراف ترشح می کند، که این سم نیز سلولهای دیگر را مضمحل کرده قابلیت نفوذ موئینه ها را افزایش داده و سبب می شود تعداد زیادی مایع و پروتئین به انضمام فیبرینوژن به درون نسج آسیب دیده راه یابد. که نتیجه آن خیز موضعی خارج سلولی است و مایع خارج و لنف هر دو به علت اثر انعقادی نکروزین روی فیبرینوژن که نشت کرده منعقد می گردد، بدین ترتیب خیز سفتی در فضاهای اطراف سلولهای آسیب دیده، پیدا می شود.
هر داروئی که بتواند سم حاصله و التهاب موجود را برطرف نماید باعث بهبودی محل تورم می گردد که داروهای گیاهی نیز این عمل را به خوبی انجام داده باعث از بین رفتن تورم حاصله می گردند.

تشکیل چرک

بیشتر بیماران می خواهند بدانند که چرک چیست و از کجا می آید یا از چه ساخته می شود، هر جائی از بدن که مورد حمله میکروب یا انگلها یا مورد ایراد ضرب و جرح قرار گرفت و زخم شد، میکروبها می توانند وارد شوند، به محض ورود میکروبها، سربازان بدن و محافظین جسم آدمی به آن محل برای از بین بردن دشمن هجوم می آورند. این سربازان فداکار از دسته سلولهای سفید یا گلبولهای سفید خون می باشند به نامهای نوتر وفیل و ماکروفاژو عده ای دیگر، اینها مقدار زیادی از باکتریها و میکروبهای وارد شده به بدن را بلعیده و نیز مقداری از نسج له شده و نکروزه را نیز می خورند، موقعی که این دو کار را انجام دادند، عدهای در اثر سم میگروبها می میرند. پس از چند روز حفره ای در محل نسج ملتهب ایجاد می شود که شامل مقادیر زیادی از نسج نکروزه، نوتر و فیلهای منهدم شده و بالاخره ماکروفاژهای مرده می باشد که: یک چنین مخلوطی را معمولاً چرک گویند.
این چرک یا ادامه می یابد، یا متوقف می شود یا به جای دیگرسر باز می کند، گاهی بسته باقی می ماند اگر چرک در محل خود باقی بماند ممکن است نسوج مرده اطراف ورم از بین رفته و چرک به تدریج در اثر آنولیز در ظرف چند روز تجزیه شده و مواد حاصل از آن به وسیله نسوج مجاور جذب گردد، طوری که پس از چندی آثاری از ورم دیده نشود.

اثر موضعی داروی گیاهی چنین است که:

اطراف حفره چرک را پوشانده و با نفوذ خود مانع پراکنده شدن آن می شوند و از طرفی به علت نفوذی که دارد نمی گذارد تغذیه سلولهای چرک زا و زندگی میکروبها به خوبی انجام گیرد، در نتیجه محل بیماری زودتر محاصره می شود و چون راه تغذیه بسته می شود محتوی تومور یا تورم پژمرده و پلاسیده شده از بین می رود این یک طریق معالجه است، طریق دیگری که به وسیله داروهای مخصوص بخود انجام می شود این است که تورم را به علت تند شدن جریان خون و گرم نگاهداشتن آن محل زودتر حل می کند، راه دیگربرای مبارزه چرک یا ورم یا تومورها این است که داروی منفجر شونده داده شود که با این طریق تومور سر باز کرده و چرک محتوی آن خارج می گردد.
داروهای ضد التهاب گیاهی به سه دسته تقسیم می شوند 1- داروهای جمع کننده و کوچک کننده تومور یا تورم 2- داروهای حل کننده 3- داروهای منفجرکننده.

توجه:سایت جدید حکیم عباس با تصاویر بیماری ها و…راه اندازی شد

نوشته شده توسط عباس غفاری در | لینک ثابت • آرشیو نظرات
درباره وبلاگ

وبلاگ حکیم عباس بطور رایگان خدمات درمانی ( طب گیاهی – سنتی ایران ) را با تکنیک پیشرفته جهت مشخص کردن خلط غالب مزاجها و نسخه برای متعادل کردن خلط غالب مثال صفراوی – سوداوی – بلغمی – و دموی ( پرخونی ) و راه درمان اکثر بیماریها و برخی از بیماری های که امروزه در علم پزشکی داروی برایش یافت نشده یا اگر هم هست به صورت مسکن پیشنهاد می شود را در هر دو علوم یعنی شیمیایی و گیاهی ارائه می کند و معمولاً داروی گیاهی پیشنهاد میدهد. و هم وطنان عزیزم می توانند از این فرصت بهره کافی را ببرند. در اینجا از پزشکان متخصص و متعهد در هر زمینه ای که تخصص دارند و علاقه به خدمات رایگان هستند دعوت به همکاری می شوند. نظرهای شما باعث دلگرمی ما خواهد شد

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *