التهاب پروستات چیست و چگونه درمان می شود ..؟؟


التهاب پروستات چیست و چگونه درمان می شود ..؟؟

التهاب پروستات چیست و چگونه درمان می شود ..؟؟

 پروستات غده ای است که در مردان دور تا دور مجرای خروجی ادرار را بعد از مثانه فرا گرفته است. جدار آن عضلانی بوده و ماده ای ترشح می کند که به همراه اسپرم، مایع منی را تشکیل می دهند. التهاب حاد پروستات میتواند ناشی از عفونت باکتریایی باشد که فرد با تب بالا، تکرر یابی اختیاری ادرار، سوزش و درد به هنگام ادرار و بالاخره گاهی دفع خون در ادرار به پزشک مراجعه میکند. بستری کردن بیمار در بیمارستان و تجویز آنتی بیوتیک مناسب و ادامه درمان برای مدت یک ماه برای جلوگیری از مزمن شدن التهاب توصیه می گردد.پروستاتیت یا التهاب پروستات (غده ای کوچک زیر مثانه که اجزای مایع منی را تولید می کند) می باشد.این التهاب می تواند حاد (پروستاتیت حاد) یا مزمن یا عود کننده (پروستاتیت مزمن) باشد.

پروستات حاد

از عفونت باکتریایی ناشی می شود که معمولا با عفونت مثانه و مجاری ادراری همراه است.

 علل ایجاد  پروستات 

پروستاتیت حاد معمولا با انتشار عفونت ناشی از عفونت سیستم ادراری همراه است و یا به علت بیماری های مقاربتی مانند سوزاک یا کلامیدیا بروز می کند.

علائم پروستات حاد 

سوزش در هنگام دفع ادرار همراه با درد شدید و عمیق بین پاها. در مواردی که پروستاتیت حاد به علت بیماری های مقاربتی به وجود آمده است، ممکن است فرد با ترشحات آلت تناسلی نیز همراه باشد.

تشخیص پروستات حاد 

ممکن است عفونت از ادرار جدا شده و کشت داده شود. نمونه سواپ از مجاری ادراری نیز در برخی موارد گرفته می شود. گاها پزشک با قرار دادن یک انگشت در راست روده و تحریک پروستات، از ترشحات پروستات نمونه برداری می کند.

درمان پروستات حاد 

درمان پروستاتیت حاد معمولا به کمک آنتی بیوتیک ها انجام می شود.

پروستات مزمن  

پزشکان خانواده شاهد افزایش روز افزون مردانی (معمولا 35 تا 45 ساله) هستند که در ناحیه تناسلی و یا لگن خود برای هفته ها و یا حتی ماه ها احساس درد می کنند.این علائم نشانه التهاب مزمن پروستات هستند که قبلا پزشکان بیشتر این حالت را عفونت تشخیص می دادند. البته به طور کلی تقریبا 5 درصد این موارد به عفونت مربوط می شود. در حال حاضر به جای عبارت پروستاتیت مزمن، پزشکان از عبارت سندرم درد لگنی مزمن (CPPS) استفاده می کنند.

علل التهاب پروستات مزمن 

عفونت مزمن پروستات بسیار نادر است و اغلب با عفونت سایر بخش های سیستم ادراری همراه است و یا ممکن است پس از عمل جراحی بروز کند.در مطالعات اخیر نشان داده شده است که در اکثر بیماران، بیماری نتیجه سبک زندگی مدرن است. تست های روانشناسی نشان می دهد که اضطراب، افسردگی و افکار بیهوده در مورد سلامتی در افراد مبتلا به CPPS بیشتر است.مطالعات دیگری نشان می دهد که اختلالات فیزیکی می توانند علت عفونت یا التهاب باشد. این اختلالات عبارتند از فشار بیش از حد بر روی اسفنکتر مجرای ادرار خارجی (مسئول کنترل دفع ادرار) و در برخی موارد بازگشت ادرار از طریق مجرای ادرار به غده پروستات.حملات پروستاتیت مزمن ممکن است به چندین علت مختلف دوباره برانگیخته شود:عفونت های ادراری و جنسی تروما، علل خصوص در هنگام رابطه جنسی و یا ورزش (به خصوص دوچرخه سواری) ابزار های جراحی عوامل عاطفی از جمله استرس و افسردگی

علائم پروستات مزمن 

علائم شایع عبارتند از:درد در آلت تناسلی، لگن و رکتال، که اغلب بین پاها نیز احساس می شود و با نشستن بدتر می شود. تکرر ادرار احساس ناراحتی در هنگام ادرار احساس درد در هنگام انزال و یا بعد از آن انزال زودرس و یا انزال دیررس و یا انزال غیر قابل قبول و نامطلوب به ندرت، وجود خون در منی که بیشتر در مواردی که عفونت وجود داشته باشد بروز می کند. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد