التهاب پستان,بیماری شایع در بین زنان شیرده


التهاب پستان,بیماری شایع در بین زنان شیرده

التهاب پستان,بیماری شایع در بین زنان شیرده

   این التهاب بیشتر برای زنان شیرده بروز میکند. در عده ای از این افراد ممکن است صرفاً بدلیل تجمع شیر حالت احتقان و دردناکی در پستان و گاهی افزایش مختصر درجه حرارت بوجود آید. ولی گاهی ارگانیسم هایی نظیر استافیلوکوک یا استرپتوکوک باعث عفونت چرکی این عضو می شوند. در این حالت علاوه بر علائم فوق، تب شدید و ترشح چرک از پستان نیز دیده میشود. اگر درمان آنتی بیوتیکی مناسب انجام نشود ممکن است. آبسه تشکیل شود. لازم به ذکر است که جز در موارد ترشح چرک از پستان، در بقیهٔ موارد ادامه شیردهی به کودک اشکالی نداشته و به بهبودی هر چه زودتر مادر کمک می کند.عفونت پستان بیشتر زنان بین ۱۸ تا ۵۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد و میزان شیوع آن بسیار کمتر از میزان نگرانی های زنان از ابتلا به این بیماریست. عفونت پستان می تواند دو گروه از زنان را تحت تاثیر قرار دهد، گروه اول زنانی هستند که به کودکانشان شیر مادر می دهند و گروه دوم زنانی هستند که به صورت خود به خود به این بیماری مبتلا می شود.

عفونت پستان در مادران شیرده

این نوع از التهاب پستان اغلب در ۶ ماه اول شیردهی بروز می کند اما در برخی موارد ممکن است در دوران از شیر گرفتن نوزاد نیز رخ بدهد. با حفظ و رعایت بهداشت، احتمال ابتلا به این نوع از التهاب پستان تا حد قابل توجهی کاهش می یابد.بسیار مهم است که همیشه مراقب رعایت نکات بهداشتی بوده و سعی کنید که از بروز عفونت پستان جلوگیری کنید. اگر چنانچه نسبت به ابتلا به التهاب پستان مشکوک هستید، از دادن شیر مادر به کودکتان خودداری کنید و به پزشک یا ماما و یا متخصص تغذیه مراجعه کنید.

علائم عفونت پستان در مادران شیر ده 

علائم اصلی عفونت پستان عبارتند از درد، ورم، قرمزی و حساسیت به لمس شدن پستان.علائم اولیه ممکن است شبیه به آنفلوانزا همراه با درد عمومی بدن و سردرد و تب باشد.ممکن است قبل از شروع آشکار عفونت شما متوجه تغییراتی شوید. این تغییرات عبارتند از ترک خوردن نوک و یا پوست اطراف پستان. همچنین ممکن است شما متوجه شوید که نوزاد شما با حرص و ولع بیشتری تلاش در مکیدن پستان شما دارد. علت این قضیه، اختلال در خارج شدن مناسب شیر از پستان می باشد.اگر شما نسبت به ابتلا به عفونت پستان شک دارید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. به احتمال زیاد پزشک برای شما آنتی بیوتیک خاصی را تجویز می کند که با شیردهی شما تداخلی نداشته و برای کودکتان مشکلی به وجود نخواهد آورد.شیر دادن به کودکتان را قطع نکنید زیرا تخلیه شیر آلوده از پستان احتمال تشکیل آبسته در پستان را کاهش می دهد. نگران کودکتان نباشید. میکروب ها به محض رسیدن به معده بلافاصله از بین می روند.اگر شما به هر دلیلی قادر به ادامه شیردهی نیستید، باید خودتان آن را تخلیه کنید.اگر پس از مصرف آنتی بیوتیک ها عفونت شما به سرعت درمان نشد احتمالا با آبسه مواجه شده اید. پزشک شما را به بیمارستان ارجاع داده و در بیمارستان طی یک عمل جراحی ساده، آبسه شما تخلیه می شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد