قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / التهاب کیسه های هوایی و راه درمان آن!!
التهاب کیسه های هوایی
التهاب کیسه های هوایی

التهاب کیسه های هوایی و راه درمان آن!!

التهاب کیسه های هوایی و راه درمان آن!!

واکنش آلرژیک نسبت به ذرات گردوغبار و یا مواد شیمیایی استنشاق شده وجود دارد که باعث تب وسرفه میشود. این بیماری معمولاً در بزرگسالان شایع است و در مردان به سبب بالا بودن خطر در محیط کاری بیشتر شایع می باشد. قرار گرفتن در معرض بعضیذرات گردو غبار، موجودات زنده و مواد شیمیایی عوامل خطر هستند، در بعضی افراد استنشاق ذرات گردوغبار مواد شیمیایی مربوط به موجودات زنده مانند پروتئینها و هاگ های قارچی یک حالت آلرژی به وجود می آورد که باعث تورم بافت ریه و تنگی نفس میشود، این حالت به نام الرژی خارجی کیسه های هوایی شناخته میشود. ذرات گردوغبار، هاگ های قارچی و مواد شیمیایی که ممکن است در محل کار وجود داشته باشند می توانند بر روی افرادی با مشاغل مختلف تأثیر بگذارند. این هاگ های قارچی و مواد شیمیایی حتی در منازل نیز یافت می شوند.

علل التهاب کیسه های هوایی چیست 

بسیاری مواد در محیط کار می توانند پاسخ آلرژیک که باعث این بیماری گردد را موجب شوند. چندین شکل مختلف این نوع نارسایی وجود دارند که ریه های کشاورزان این حالت حساسیت، به وسیله ی هاگ های قارچ از علف های خشک کپک زده بروز خطر باشند بیماری به نام ریه ی پرنده بازان مشهور می شود، سایر موادی که می توانند این بیماری را شروع کنند عبارتند از پنیر کپک زده، ذرات قهوه، قارچ و تولید پوشش یا بسته بندی مواد به کار می روند. میکروارگانیسم های خاصی که می توانند در سیستم های تهویه ی هوایی و مرطوب کننده های هوا وجود داشته باشند نیز می توانند در ادارات، سالن ها، کارخانه ها این بیماری را به وجود آورند، این بیماری باعث تورم کیسه های هوایی و مسیرهای کوچک هوایی در ریه ها میگردد. دیواره ی کیسه های هوایی ضخیم شده و کارآیی خود را در ردوبدل کردن اکسیژن با خون از دست می دهد و مسیرهای هوایی نیز باریک شوند.

تمام افرادی  که در معرض این مواد قرار داشته باشند دچار این بیماری نمی گردند البته در بعضی افراد که آمادگی نسبی برای آلرژی دارند قرار داشتن در معرض این مواد می تواند باعث به وجود آمدن حملات شدید این بیماری گردد و اگر قرار داشتن در معرض این بیماری باز هم ادامه یابد، این افراد ممکن است به نارسایی های طولانی مدتی که می تواند باعث صدمات دائمی به ریه ها گردد، مبتلا شوند. علائم یک حمله ی شدید آلرژی خارجی کیسه های هوایی به سرعت شروع شده و مانند علائم آنفولانزامی باشند این ها معمولاً ۴۸ ساعت بعد از اولین تماس بروز کرده و عبارتند از: تب و سرماخوردگی (سرمازدگی و لرز – سرفه و خس خس سینه – احساس فشار و تنگی در سینه و در بعضی افراد تنگی نفس، اگر قرار داشتن در معرض این مواد متوقف شود، این علائم معمولا به خودی خود بعد از ۱۲ تا ۲۴ ساعت شروع به کاهش کرده و معمولا بعد از ۴۸ساعت کاملاً محو می شوند، اگر تماس باز هم ادامه یابد حملات شدید خواهد شد، در نهایت باید کاملاً تحت درمان قرار گرفت.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *