قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / التهاب گلو و حلق را با طب سنتی درمان کنید!!
التهاب گلو
التهاب گلو

التهاب گلو و حلق را با طب سنتی درمان کنید!!

التهاب گلو و حلق را با طب سنتی درمان کنید!!

التهاب گلو و حلق

این عفونت با نشانه هایی مانند خشکی، خارش و سوزش دهان و حلق شروع می شود و اغلب مشکل بلع را نیز به دنبال دارد. بهترین زمان استفاده از گیاهان دارویی در بدو شروع بیماریاست. اگر گلو قرمز شده و بلعیدن دردناک گشته و گرفتگی صدا نیز شروع شود، مسلماً دورهٔ درمان طولانی تر خواهد شد. برای درمان التهاب گلو و حلق بیش از هر چیز انواع دم کرده های گیاهی برای غرغره کردن مفید هستند. بابونه، تشنک و آویشن گیاهانی تأثیر ضدعفونی کننده دارند و ضدالتهاب و حاوی روغنهای اتری هستند. علف نقره ای افراشته و تمشک خشک دارای مقدار فراوانی جوهر مازو هستند که باکتریهای موجود در مخاط ملتهب و بستر غذایی آنها را از بین می برد. پاخری، پنیرک، خزه ایسلند و گل ختمی حاوی مقدار زیادی لعاب طبیعی هستند که باعث محافظت مخاط بیمار می شوند و بهبود بیماری را سریع تر می سازند. دم کردهٔ این گیاهان را میتوان به صورت غرغره استفاده کرد. استفاده از مخلوط گیاهان یا استفاده از هر کدام در یک نوبت غرغره نیز مفید خواهد بود.

دم کرده چای بابونه و چای علف نقره ای افراشته

مصرف این دو دم کرده را به طور متناوب توصیه می کنم. تأثیر درمانی آنها بسیار زود نمایان می شود.

  • طرز تهیه و روش مصرف: دو قاشق چایخوری گل بابونه و علف نقره ای افراشته را جداگانه باپ لیتر آب جوش به مدت ده دقیقه در قوری در بسته دم کنید، پس از صاف کردن بگذارید کمی خنک شوند. هر کدام از دم کرده ها را در قوری جداگانه ای بریزید و گرم نگهدارید، میتوانید از فلاسک هم استفاده کنید. تا بهبود کامل نشانه های بیماری هر یک ساعت، به طور متناوب، با این دم کرده ها غرغره کنید.

چای های مخلوط توصیه شده

در زیر چند چای مخلوط مناسب برای غرغره کردن معرفی می شود.

گل بابونه ۲۰ گرم، برگ تشنک ۲۰ گرم و اگر احساس ناراحتی در هنگام بلع شروع شده باشد:

دم کردهٔ بابونه و پا خری

گل بابونه ۱۵ گرم،برگهای گیاه پاخری ۱۵ گرم،

برای افرادی که دچار سرفه های خشک و التهاب شدید گلو هستند و نسبت به طعم ها حساس و تحریک پذیرند:

دم کردهٔ مخلوط بابونه و رازیانه

گل بابونه ۱۰گرم،تخم رازیانه ۱۰ گرم ، تمشک خشک 10 گرم ،برگ گیاه پاخری ۱۰گرم ،

دم کردهٔ مخلوط بابونه – برگ تشنک – تمشک

گل بابونه ۱۰گرم ،برگ تشنک ۵ گرم ، تمشک خشک 5 گرم ، برگ گیاه پاخری ۵ گرم

  • طرز تهیه و روش مصرف: دو قاشق از هر مخلوط گیاهی را با ۲ لیتر آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید و بگذارید کمی خنک شود (ولرم). پس از صاف کردن آن را درون فلاسک بریزید (می توانید داخل قوری و روی حرارت غیرمستقیم نیز آن را گرم نگه دارید… – م.) تا برطرف شدن کامل نشانه های بیماری هر یک ساعت یک بار با این دم کرده غرغره کنید.

دم کردهٔ ختمی

دم کردهٔ ختمی تأثیر بسیار خوبی برای درمان گلودرد دارد، حاوی مقدار زیادی لعاب طبیعی است. برای این که این لعاب باعث چسبیدن و سفت شدن چای ختمی نشود باید آن را با آبسرد تهیه کنید.

طرز تهیه و روش مصرف: 1/4لیتر آب سرد را روی دو قاشق چایخوری ریشه ختمی بریزید و گاهی آن را هم بزنید. پس از گذشت یک ساعتبدون فشار از صافی رد کنید، قبل از مصرف آن را کمی گرم کنید. چای گیاهی را درون فلاسک بریزید و تا بهبود نشانه های بیماری روزانه پنجبار با آن غرغره کنید.

نمک امس

هنگام بروز گلودرد مصرف نمک امس (قابل تهیه از داروخانه) به صورت غرغره مفید خواهد بود.

طرز تهیه و روش مصرف: یک قاشق چای خوری سر صاف نمک امس را در ۱ لیتر آب ولرم حل کنید و تا بهبود علایم گلودرد روزانه سه بار آن را غرغره کنید.

ضماد سیب زمینی

ضماد سیب زمینی یکی از داروهای خانگی قدیمی برای درمان گرفتگی صدا و التهاب حنجره (لارنژیت) است.

طرز تهیه و روش مصرف: سه تا پنج عدد سیب زمینی ابپز کاملا پخته شده را تا زمانی کهداغ است له کنید و داخل پارچه نازکی بریزید، سپس آن را به دور گردن خود بپیچید و با شال پشمی روی آن را بپوشانید. وقتی ضماد سرد شدآن را با ضماد گرم جدیدی تعویض کنید.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *