انجام مراقبتهای دهان و دندان در طول مدت بارداری 


انجام مراقبتهای دهان و دندان در طول مدت بارداری 

انجام مراقبتهای دهان و دندان در طول مدت بارداری 

 

اکثر مردم هر ۶ تا ۱۲ ماه یک بار، برای مراقبتهای عادی به دندانپزشک مراجعه می کنند که به این معناست حداقل یک بار در طول دوران بارداری به مراجعه به دندانپزشک نیاز خواهید داشت. بارداری به تنهایی نباید تأثیری بر سلامت دندان های شما بگذارد. نباید از مراجعه به دندانپزشک خودداری کنید، زیرا نادیده گرفتن پوسیدگی می تواند باعث عفونت شود، که از هر دلیلی برای مراجعه به دندانپزشک مهم تر است.

 برخی از مطالعات اخیر بر زنان باردار نشان داده است کسانی که از بیماری اطراف دندان، یعنی عفونت و التهاب لثه ها رنج می برند، در معرض خطر بیشتری برای به دنیا آوردن نوزادان ریز یا نارس هستند. بنابراین، این یافته دلیل بیشتری برای اولویت دادن به بهداشت دهان است.

بارداری موجب افزایش جریان خون به لثه می ش ود. در حقیقت، در مورد نیمی از خانم های باردار شرایطی به وجود می آید که به آن التهاب لثه در دوران بارداری گفته شده، که فقط قرمز شدن لثه به دلیل افزایش جریان خون است. در این شرایط، لثه به راحتی آماده ی خونریزی است. بنابراین با ملایمت دندان های خود را مسواک کرده یا از نخ دندان استفاده کنید.

اگر لازم است کارهای معمولی چون پرکردن پوسیدگی، کشیدن دندان و گذاشتن روکش بر روی دندانتان انجام بدهید، نگران نباشید. بی حسی های موضعی و اکثر داروهای مسکن بی خطر است. بعضی از دندانپزشکان در طول مراحل کار آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

اکثر آنتی بیوتیک هایی که دندانپزشکان تجویز می کنند، در دوران بارداری بی خطر است، ولی برای کسب اطمینان لازم است با مراقب دوران بارداری خود مشورت کنید. حتی اشعهی ایکس برای گرفتن عکس از دندان، مادامی که یک پیش بند سربی روی شکم گذاشته شود، مشکل قابل ملاحظه ای برای جنین به وجود نمی آورد. به یاد داشته باشید اگر برای انجام کار دندانی گسترده ای برنامه ریزی کرده اید که نیاز به بیهوشی عمومی دارد، حتما مطمئن شوید متخصص بیهوشی از بارداری شما اطلاع و تجربه ی کافی را در زمینه ی بیهوشی دادن به زنان باردار داشته باشد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد