انجیر یا غذای فیلسوفان / قسمت اول


انجیر یا غذای فیلسوفان / قسمت اول

انجیر یا غذای فیلسوفان

 والتین و الزیتون »سوگند به انجیر و زیتون.

انجیر در قرآن

در قرآن مجید فقط یک مرتبه کلمه انجیر آمده است؛ ولی آن یکبار از اهمیتی بسیار برخوردار است. قسم به انجیر و زیتون دلیل بر سودمندی این دو میوه است. درخت انجیر درختی مهم در سوریه و فلسطین و سایر نقاط می باشد و به دلیل همین اهمیت، قرآن از آن یاد کرده و خوشبختانه علم روز نیز به این واقعیت صحه گذارده و خوردن انجیر را از لحاظ تأمینسلامتی برای همگان ضروری میداند؛ نظر به اینکه در اخبار و احادیث و کتب آسمانی مانند انجیل به کرات از انجیر نام برده شده، دلیلی مطمئن بر مفید بودن این میوه میباشد.

انجیر در احادیث و روایات

۱ - پیامبرگرامی اسلام ع  فرمودند: انجیر میوه بهشت است آن را بخورید که بواسیر را درمان می کند و ورم مفاصل را بهبود میبخشد. ۲- امام علی لایه فرمودند: خوردن انجیر شده های (رودهها) بدن را نرم می کند و بر بادهای قولنج مفید است  سپس فرمودند شبها از آن کم بخورید.۳- امام صادق ع فرمودند: انجیر بخارات را  از بین می برد و استخوان را محکم می کند و مو را تقویت می کند و بیماری را از بین می برد تا جایی که احتیاجی به دو اندارد.۴- در حدیث آمده: هر کس بخواهد دلش رقیق و نرم شود همواره انجیر بخورد. ۵ - امام رضا ع فرمودند: انجیر بوی دهان را میبرد و استخوان رامحکم می کند و موی را می رویاند و درد را میبرد تا جایی که با آن احتیاجی بر دوایی نباشد. دقت و تأمل و تفکر در کلام حاملان وحی، ما را با فواید این میوه خوشمزه و پرفایده آشنا می نماید.

انجیر از نظر علوم تغذیه

مطالعات و تحقیقات خوبی نسبت به این میوه پر فایده صورت پذیرفته است و در تاریخ بشری این میوه از محبوبیت خاصی در میان مصریان قدیم برخوردار بوده است، حتی سقراط در طبابت خود سخن از انجیر به میان آورده است. متخصصان علم تغذیه می گویند: - انجیر دارای مقدار زیادی از دیاستازهای مختلف و ویتامین ها و املاح معدنی میباشد؛ بنابراین مصرف آن برای همه انسانها مفید است - انجیر دارای مقدار فراوانی مواد قندی و موسیلاژولا کسی است و برای دستگاه گوارش بسیار نافع است.- انجیر اگر با عسل خوب و خالص و طبیعی به طور مساوی مخلوط شود، بهترین درمان برای زخم معده می باشد.- انجیر طبیعی ترین درمان برای افراد دارای یبوست مزاج استه؛ زیرا فعالیت روده را تنظیم کرده، از پس ماندن غذا در دستگاه گوارشی جلوگیری می نماید.- انجیر نشاط آور و فرح بخش است.خلاصه اینکه، سقراط انجیر را بهترین جبران کننده بعضی از مواد ضروری بدن و دافع مواد زاید میداند و جالینوس برای پهلوانان رژیم غذایی مخصوصی از انجیر را توصیه می نمود.

راهکارهای عملی

مادران با محبت میدانند که فرزندان آیینه تمام نما و ماحصل تربیت والدین خویشند، از این رو، در بخش تربیت با رویکردی جدی به مسئله تغذیه می توان فرزندانی سالم از جهت روحی و جسمی را تحویل جامعه اسلامی و انسانی نمود. پس با این انگیزه می بایست نسبت به خوردنیها و آشامیدنی های فرزندانمان نهایت دقت و نظارت را صورت دهیم. انجیر خشک از بهترین تنقلات برای بچه هاست و بهترین خوراکی برای افراد در حال تحصیل میباشد، و از قدیم به آن میوه فیلسوفان گفته اند. انجیر یا غذای فیلسوفان / قسمت دوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد