قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / انسولین چگونه با سلامت انسان مرتبط است؟
انسولین
انسولین

انسولین چگونه با سلامت انسان مرتبط است؟

انسولین چگونه با سلامت انسان مرتبط است؟

کربوهیدراتهای با مواد قندی بالا (مانند: قند، شکر سفید، شکر تصفیه شده) ترشح انسولین را بیش از همه تحریک میکنند، ولی کربوهیدرات با مواد قندی پایین (قند میوهها، شربت عسل، شکر طبیعی و تصفیه نشده) ترشح کمتری از انسولین را موجب می شوند.

به جدول زیر توجه کنید که با مصرف این مواد، میزان قند خون چه مقدار بالامی رودنوشابه ها، چای، قند، انواع شربتهای شیرین، شیرینی های صنعتی و کارخانهای، انواع کوالاها که در هر شیشه ی آن معادل ۹ قاشق شکر و یا ۹حبه قند درشت وجود دارد. توجه کنید عمل تصفیه، فرآوری صنعتی و پالایش کردن مواد غذایی، خصوصاً قندها چگونه مقدار میزان قند خون را افزایش میدهند. وقتی قند خون بالا برود تقاضای انسولین نیز افزایشی مییابد. ن

نام خوراکی درصد میزان گلوکز نام خوراکی درصد میزان گلوکز
سیب زمینی آبپز 70 پوره  سیب زمینی 95
ذرت 70 ذرت بو داه 85
نان سبوس دار 45 نان سفید 70
برنج سبوس دار 50 برنج سفید 70
نان  جو سبوس دار 40 شکر سفید تصفیه شده 75
چیپس ذرت 75 سیب 40
شیرینی برنجی 80 هلو 40
بستنی 60 آلو چه 40
انواع بیسکویت شور 80 پرتقال 40

نکته ی مهم این است که شاخصی میزان قند در مواد غذایی، کلید درک مفهوم سلامتی و عدم فشار به لوزالمعده است. هرچه سطح قند خون بالاتر باشد نیازبه ترشح انسولین از لوزالمعده بیشتر است تا قند خون کاهش یافته و در نتیجه سطح قند خون به حالت طبیعی برگردد.

بالا بودن انسولین منجر به تغییراتی در سوخت و ساز و مشکلات فراوان برای سلامتی می شود. بیماری مرض قند (دیابت) خطر حمله ی قلبی را تا 3 برابر افزایش می دهد دیابت علت قطعی نیمی از اعضای بدن ، یک جهرارم نارسایی کلیه ها ، نابینایی ، اختلات عصبی ، تنگ شدن سرخرگهای مغز و در نتیجه سکته  مغزی است.

به سرخرگهای کرونر قلب صدمه میزند،

به سرخرگهای خون رساننده به ماهیچه های پاآسیب می رساند،

قوای جنسی را تضعیف می کند.

یکی از عوامل ایجاد بیماری های کیسه  صفرا و کبد است. هر فرد دیابتی، خانواده ای رانگران می کند و زمینه ساز بیمار شدن نسل آینده را فراهم میکند. آیا میدانید فقط در آمریکا در هر دقیقه ۲ نفر از عوارض ناشی از دیابت از دنیا می روند؟ آیا میدانید در بسیاری از مناطق دنیا اصلاً فرد دیابتی وجود ندارد؟ آیا میدانید در آمریکا در هر ۶۰ ثانیه، یک نفر دیابتی شناسایی می شود و حداقل ۲۵۰ میلیون دیابتی در جهان وجود دارد. در ایران حدود ۷ میلیون بیمار دیابتی شناسایی شده و چندین میلیون نفر از بیماری خود خبر ندارند. عوارض ناشی از دیابت سومین عامل مرگ و میر در جهان است. برخی از افراد مبتلا به دیابت هیچ نشانه ی بارزی ندارند و بسیاری از مردم به دیابت پنهان مبتلا هستند. آیا میدانید جهان پزشکی هنوز علت دیابت را نشناخته و درمان قطعی برای آن ندارد؟ پس به هوش باشید چون خطر در کمین شماست. اگر میخواهید بر بیماری دیابت چیره شوید باید تا انجا که می توانید بر اطلاعات و آگاهی خود افزوده و مراقب سلامتی تانباشید.

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *