قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / انفارکتوس حاد چگونه بیماری است؟
انفارکتوس حاد
انفارکتوس حاد

انفارکتوس حاد چگونه بیماری است؟

انفارکتوس حاد چگونه بیماری است؟

انفارکتوس حاد

انفارکتوس حاد عضله قلب (میوکارد) یا سکته قلبی ممکن است در آغاز، با آنژین صدری قابل افتراق نباشد. در انگلیس، در هر ۲ دقیقه یک نفر دچار حمله قلبی می شود. بیش از ۱/۴ میلیون نفر مبتلا به آنژین صدری هستند و سالیانه حدود ۲۷۵۰۰۰ نفر دچار حمله قلبی می شوند که بیش از ۱۲۰/۰۰۰ نفر از آنها فوت می کنند. البته معمولا در انفارکتوس قلبی، ناراحتی قفسه سینه شدید تر و طولانی تر (بیش از ۳۰ دقیقه) است و اغلب همراه با آن تنگی نفس، تهوع و تعریق وجود دارند و استراحت یا مصرف نیتروگلیسرین زیرزبانی موجب تسکین درد نمی شوند. حدود ۲۰٪ انفارکتوس های قلبی بدون تشخیص باقی میمانند زیرا نشانه های خفیف و غیرمعمول ایجاد می کنند یا اصلاً بدون نشانه  هستند

انفارکتوس های خاموش به طور شایع تر در بیماران مبتلا به دیابت (مرض قند) روی میدهند. افراد مسن، اغلب با نشانه های غیر معمول مراجعه می کنند و ممکن است تا چندین ساعت پس از شروع انفارکتوس به پزشک مراجعه نکنند و هنگامی که نشانه های نارسایی قلب ظاهر شدند مراجعه نمایند. در بیماران دارای سابقه آنژین صدری، اغلب پیش از بروز انفارکتوس قلبی، آنژین صدری هنگام استراحت یا آنژین فزاینده وجود دارد. ممکن است استرس های عاطفی یا کار فیزیکی سنگین تر از معمول موجب آغاز انفارکتوس قلبی شوند. اکثر انفارکتوس های قلبی بین ساعت ۶ صبح تا ظهر روی می دهند. معمولاً بیماران مبتلا به انفارکتوس حاد دچار ناراحتی و بی قراری هستند و اغلب ضربان قلب آنها افزایش مییابد.

افرادی که دارای سابقه خانوادگی بیماری سرخرگ کرونر هستند در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند به ویژه در صورتی که یک یا چند تن از اعضای خانواده آنها دچار این بیماری بوده اند و یا در زیر ۵۵ سالگی دچار سکته قلبی شده اند.

چنانچه علایم احتمالی سکته قلبی وجود دارند باید بیمار را به سرعت با آمبولانس به بیمارستان رساند. درمان بیمار باید از داخل آمبولانس یا به محض رسیدن نیروهای امداد اورژانس آغاز شود. تا هنگام رسیدن نیروهای مزبور، جویدن یک عدد قرص آسپیرین بچه موجب کاهش چسبندگی خون و پیشگیری از ایجاد لخته های بیشتر می شود. بالاترین میزان مرگ ومیر، در نخستین ساعت های پس از شروع انفارکتوس روی میدهد و اکثر موارد مرگ ناشی از بی نظمی (آریتمی) قلب هستند. بیش از ۵۰٪ مرگ و میرهای ایجاد شده در اثر انفارکتوس قلبی، پیش از رسیدن بیمار به بیمارستان روی می دهند. در آمبولانس باید به بیمار اکسیژن داده شود. علاوه بر آن باید از لیتروگلیسرین زیر زبانی (در صورت عدم وجود افت فشار خون) استفاده نمود. در بیمارستان، از مورفین داخل وریدی، نیتروگلیسرین وریدی، داروهای تجزیه کننده لخته (ترومبولیتیک) و داروهای مخصوص تنظیم ریتم قلب، در بخش مراقبت های ویژه کرونر (CCU) استفاده میشود. چنانچه بیمار به سرعت آنژیوپلاستی کرونر شود.احتمال زیاد ی برای بهبود کاملی وجود دارد.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *