قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / انواع اسهال را بشناسید…
اسهال
اسهال

انواع اسهال را بشناسید…

انواع اسهال را بشناسید…

اسهال چیست ؟

اسهال را دفع مدفوع روزانه به صورت شل یا آبکی، همراه با افزایش قابل توجه دفعات اجابت مزاج می‌دانند. اما از نظر علمی مدفوع با حجم مایع cc ۳۰۰ با بالا در ۲۴ ساعت و وزن مدفوع بالا gr۲۰۰ در روز [با توجه به یک رژیم پرچربی و گوشت و کم‌فیبر مثل رژیم غربی] را اسهال می‌گویند.

انواع اسهال 

اسهال ترشحی

اسهال  ترشحی ناشی از اختلال در انتقال آب و الکترولیت  از مخاط روده  کوچک و روده  بزرگ است. در حالت طبیعی روده به ویژه روده  بزرگ مقدار زیادی از آب همراه با مواد گوارش شده و الکترولیت مهم مثل سدیم و اندام  مختلف نقش دارند. زیراکم آبی سلول  بدن طراوت سلولی و کارکرد آن را کاهش می دهد. اگر زمان بیشتر کم آبی ادامه یابد با زندگی سلول و زندگی فرد منافات دارد. در اسهال ترشحی مدفوع آبکی و حجیم دیده می شود و حتی اگر فرد مدتی از غذاخوردن امتناع کند (مثل زمان روزه داری) باز هم اسهال تداوم خواهد محلول مثل قند و غیره نداریم لذا غلظت مدفوع از لحاظ اسمزی طبیعی است.

 اسهال اسمزی

اگر در جذب مواد محلول در آب، مثل قند به هر دلیلی اختلال ایجاد شود این مواد در فضا لوله گوارشی باقی مانده و مقدار زیادی آب به سمت خود می کشد (قدرت کشش آب توسط مواد محلول را با معیاراسمولالیته می سنجند) لذا این اسهال را به دلیل وجود این خاصیت اسهال اسموتیک یا اسمزی گویند. مواد مذکور، موادی هستند با اسمولالیت  بالا و قند و آبی که به سمت خود می کشند بسیار فراوان است ظرفیت و توانایی روده  بزرگ کمتر از آن است که تمام آب تجمع یافته در فضالوله گوارش را دوباره جذب کند و به جریان خون برگرداند. بنابراین شخص مقدار قابل توجه از آب بدن خود را به صورت اسهال از دست می دهد و این یک خطر بالقوه است.

اسهال چرب

اسهال چرب را اصطلاحاً اسهال استاتوره هم می گویند. علت این اسهال  هرچه باشد نهایتا موجب سوء جذب چربی شده و این چربی  به ناچار داخل محتویات مدفوع می شوند و ظاهر گریس مانند و چسبنده  به مدفوع می دهند. به علاوه به دلیل اینکه مواد چرب توسط باکتری موجود در لوله گوارش انسان مصرف می شوند، تبدیل به اسید چرب با اسمولالیت بالا و نیز مواد بدبو دیگر می گردند. لذا معمولاً بو بد مدفوع یکی از نشانه این اسهال است.

اسهال التهابی

این اسهال  بسیار آزار دهنده هستند و علت آن وجود خون و عفونت ناشی از ضایعات التهابی است. گاهی التهابات با تب همراه است که باید توجه شود. در افراد مسن اگر خونریزی و التهاب وجود داشت حتماً باید پیگیری  بعدی انجام شود تا خدا نا کرده بدخیم و سرطان لوله  گوارش از احتمالات موجود خارج گردد. البته جای نگرانی نیست زیرا این سرطان  آنقدر فراوان نیستند ولی برای اطمینان خاطر توسط پزشک و بیمار بهتر است این پیگیری  صورت گیرد. بسیاری از عفونت  هم می توانند ایجاد التهاب در لوله گوارش کرده که این التهاب اگر عفونت مزمن شود به حالت مزمن در می آید و موجب اسهال می گردد

بیماری  التهابی مزمن دیگر هم وجود دارد که بیماری التهابی نهانزادروده نام دارند و به اختصار LBD نامیده میشود. در این گروه دو بیماری کرودن و کولیت اولسرایو قرار دارند و از علل شایع اسهال مزمن در بزررگسالان هستند که همراه با یک سری علائم التهابی در سایر اعضا مثل مفاصل و پوست (به صورت ضایعات جلدی) بروز میکنند.

اسهال حرکتی

لوله  گوارش در جدار خود عضلات احشایی دارد که توسط سیستم عصبی خودکار بدن کنترل می شود. شبکه  عصبی انتریک هم در جدار روده در مجاورت این عضلات قرار دارد و در واقع فرمان سیستم عصبی خودکار را این سیستم عصبی انتریک به عضلات منتقل میکند. حال اگر اشکال در این سیستم عصبی انتریک یا در خود سیستم عصبی خودکار بدن باشد و یا عضلات جدار روده تخریب شده باشد، در حرکات منظم لوله گوارش و روده  مشکل ایجاد میشود. این مشکل باعث می شود که مواد غذایی سریع طول لوله  گوارش را طی کند، به دلیل عدم جذب صحیح و ناکافی، این مواد وارد مدفوع شده و از آنجا که معمولاً آب زیادی هم به خود می گیرند دفع مدفوع به صورت آبکی و اسهال است.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *