قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / انواع اسهال و علت های آن چیست …؟؟؟
اسهال
اسهال

انواع اسهال و علت های آن چیست …؟؟؟

  اسهال چیست ؟

 

اسهال (diarrhea) عبارت است از دفع مدفوع شل و آبکی در دفعات بیش از ۳ بار در روز، اسهال معمولاً یک یا دو روز طول می کشد و خود به خود، بدون درمان خاصی برطرف می شود ولی چنان بیش از دو روز ادامه یابد ممکن است علامت مشکلات دیگری باشد.

 اسهال می تواند موجب کم آبی بدن (dehydration) شود که به ویژه در کودکان و افراد مسن خطرناک است و باید به سرعت تحت درمان قرار گیرد.

افراد در هر سنی ممکن است دچار اسهال شوند. به طور متوسط، بزرگسالان ممکن است ۴ بار در سالی مبتلا به اسهال شوند.

 

علت اسهال

 

علل اسهال شامل موارد موقتی (مانند عفونتها) یا مزمن (مثل بیماریهای روده ) هستند.

علل شایع تر اسهال عبارتند از:

عفونتهای میکروبی (به ویژه عفونتهایی که از طریق غذا یا آب وارد بدن می شوند مانند کامپیلو باکتر، سالمونلا، شیگلا و اشریشیاکلی)؛

عفونتهای ویروسی (ناشی از بسیاری ویروسها، شامل روتا ویروسی، ویروسی نورواک، سیتومگالو ویروسی، ویروس هرپس سیمپلکس و ویروس هپاتیت)؛

عدم تحمل نسبت به غذا (مانند عدم تحمل به لاکتوز، یعنی قند موجود در شیر)،

انگلها (مانند ژیاردیا، انتامبا هیستولیتیکا که عامل بیماری آمیبیاز است و کریپتوسپوریدیوم)؛

واکنش دارویی (از جمله، واکنش نسبت به آنتی بیوتیک،دارو ضد فشارخون و آنتی اسید حاوی منیزیم)؛

بیماری روده (مانند بیماری التهابی روده و بیماری سلیاک):

اختلات عملکردی (غیرعضوی) روده (مانند سندرم روده تحریک پذیر یا IBS که در آن، روده به طور طبیعی کار نمی کنند). بعضی از افراد پس از جراحی معده یا برداشتن کیسه  صفرا دچار اسهال می شوند. در برخی موارد علت اسهال قابل تشخیص نیست.

اسهال ممکن است با درد کرامپی (قولنجی) شکم، نفخ، تهوع یا نیاز فوری به اجابت مزاج همراه باشد. بر حسب عامل بیماری ممکن است تب یا مدفوع خونی وجود داشته باشند.

 

انواع اسهال

 

اسهال حاد و مزمن 

 

اسهال ممکن است حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (دراز مدت) باشد. معمولاً اسهال حاد (کوتاهتر از ۴ هفته) علت باکتریایی، ویروسی یا انگلی دارد.

اسهال مزمن (بیش از ۴ هفته) اغلب ناشی از علل عملکردی (غیرعضوی) مانند سندرم روده  تحریک پذیر IBD) sy, -le ili suses lo- (irritable bowel syndrome; IBS) … (inflammatory bowel diseases;

 

اسهال در کودکان

 

نیز میتواند حاد یا مزمن باشد و علل میکروبی، ویروسی، انگلی، دارویی، عملکردی (غیرعضوی) و نیز حساسیت غذایی میتوانند باعث آن شوند. عفونت باروتا ویروس، شایعترین علت اسهال حاد کودکان است و معمولاً طی ۳ تا ۹ روز بهبودمی یابد.

اسهال مسافرین

 

 بعضی از افرادی که به کشورخارجی مسافرت می کنند دچار اسهال می شوند که بهآن «اسهال مسافرین» میگویند.

این نوع اسهال در اثر خوردن غذا یا آب آلوده به باکتری، ویروس یا گاهی انگلی ایجاد می شود و برای پیشگیری از آن، فرد نباید از آب لوله کشی (حتی در هنگام مسواک زدن دندان ها) استفاده نماید و همچنین نباید شیر یا لبنیات غیره پاستوریزه، و یخ ساخته شده از آب لوله کشی، میوه و سبزیجات خام، گوشت و ماهی نیم پز، شت یا ماهی یا صدف غیرداغ (در هنگام سرو آنها) و غذا تهیه شده از فروشندگان دوره گرد را بخورد.

استفاده از بطری در بسته آب معدنی، نوشیدنی گازدار و قهوه یا چای داغ بی خطر است. برحسب محل مسافرت، ممکن است پزشک، آنتی بیوتیک خاصی را به منظور پیشگیری از اسهال مسافرین، قبل از رفتن به سفر توصیه نماید.

 

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *