انواع بی اختیاری ادرار را بشناسید!!


انواع بی اختیاری ادرار را بشناسید!!

انواع بی اختیاری ادرار را بشناسید!!

بی اختیاری ادرار

به طور طبیعی عضلات موجود در دیواره مثانه باعث می شوند که ادرار از مثانه خارج شود. این عضلات در گردن مثانه (یعنی محل اتصال مثانه با پیشابراه) وجود دارند که باعث کنترل و باز و بسته شدن خروجی مثانه می شوند. هر مشکلی که در این عضلات و یا اعصاب این عضلات ایجاد شود می تواند باعث از دست رفتن کامل و یا جزیی کنترل بر روی مثانه شود. با افزایش سن افراد بی اختیاری اداری شایع تر می شود. این وضعیت در خانم ها شایع تر از آقایان است. گاهی اوقات بی اختیاری ادراری در بیماری هایی مثل آلزایمرو سکته  مغزی دیده میشود.

انواع بی اختیاری ادراری:

چهار نوع اصلی بی اختیاری ادراری وجود دارند که عبارتند از: ۱-استرس - ۲۔ فوریتی٣۔سوریز ۴۔ کامل علایم و نحوه  درمان هر کدام از این انواع بی اختیاری های ادراری متفاوت می باشند. شایع ترین نوع بی اختیاری ادراری نوع استرس می باشد که مقادیر کمی ادرار در بعضی مواقع بطور بی اختیار خارج می شود. افرادی که دچار بی اختیاری ادرار از نوع فوریتی هستند، در بعضی مواقع به طور غیرمنتظره احساس دفع فوری ادرار به ان ها دست می دهد که به خاطر انقباض غیراختیاری مثانه می باشد. این وضعیت باعث می شود که به طور ناگهانی و غیرقابل کنترل مقادیر زیادی ادرار خارج شود. در بی اختیاری ادراری نوع سرریز به خاطر وجود انسداد در گردن مثانه یا در پیش ابراه و یا به خاطر ضعف عضلات مثانه، نمی تواند ادرار را تخلیه کند. بنابراین حجم ادرار در مثانه افزایش یافته و ادرار به صورت قطره قطره خارج می شود. انسداد جریان ادرار پروستات در مردان (که باعت فشار وارد آوردن و تنگی کردن پیشابراه می شود) رخ میدهد. ضعیف شدن عضلات مثانه ممکن است به خاطر وجود یک انسداد، بیماری مرض قند، جراحی در قسمت لگن و یا اختلالی در سیستم عصبی مثل بیماری اماسیایجاد شود. در بی اختیاری ادراری کامل (تو تالی) هیچ کنترلی بر روی مثانه وجود ندارد. این وضعیت معمولاً بر اثر دیدن نخاع ایجاد می شود. همچنین جراحی هایی که برای درمان سرطان هایی که در قسمت لگن وجود مثانه و باعث بروز بی اختیاری ادراری کامل شوند.

بی اختیاری ادراری از نوع استرس:

بی اختیاری ادراری از نوع استرس بر اثر ضعف عضلات کف لگن و پیشابراه ایجاد میشود. این عضلات از مثانه حمایت کرده و به کنترل باز و بسته شدن خروجی مثانه در هنگام ادرار کردن کمک می کنند. ضعف این عضلات که فشار داخل شکم افزایش مییابد ادرار بدون اختیار بیرونی می ریزد. اگر بی اختیاری نوع استرس خفیف باشد، در هنگام فعالیتهای شدید مثل دویدن، مقدار کمی ادرار به بیرون نشت می کند، اما در موارد شدید، در هنگام فعالیتهایی مثل سرفه کردن، ادرار از مثانه به بیرون ریخته می شود. بی اختیاری ادراری از نوع استرس شایع ترین نوع بی اختیاری می باشد و بیشتر هم در خانم ها دیدهمی شود. این وضعیت در حین حاملگی و بعد از زایمان به طور شایعی رخ میدهد. همچنین بعد از انجام جراحی های قسمت لگن در طی یائسگی (که کاهش هورمون استروژن باعث از بین رفتن قدرت ارتجاعی عضلات لگن می شود) و با افزایش سن افراد این نوع بی اختیاری شایع می باشد. بی اختیاری ادراری از نوع استرس ممکن است در پرولاپس (بیرون افتادگی) رحم و مهبل، پرولاپس رکتوم و پرولاپسی مثانه نیز دیده شود. این وضعیت در افرادی که دچار سرفه های مداوم هستند بیشتر ممکن است زخ دهد. به ندرت ممکن است بعد از عمل جراحی پروستات این نوع بی اختیاری ادراری در آقایان دیده شود.

نحوه  درمان بی اختیاری ادراری از نوع استرس:

تقویت عضلات کف لگن با انجام تمرینات ورزشی خاص، روش مناسبی برای درمان این نوع از بی اختیاری ادراری می باشد. (صرف نظر از اینکه علت ایجاد آن چه می باشد). اگر این نوع بی اختیاری بعد از زایمان ایجاد شده باشد، قدرت عضلات کف، لگن به تدریج به حالت طبیعی خود بازمی گردند، اما انجام تمرینات ورزشی می توانند سرعت بهبودی آن را افزایش دهند. به خانم های یائسه ممکن است توصیه به استفاده از هورمون درمانی شود تا با ضعف عضلات کف لگن مقابله شود. اگر شما اضافه وزن دارید، ممکن است پزشک برای کم کردن وزن تان یک رژیم غذایی خاصی ارایه کند. در موارد شدید این نوع بی اختیاری ادراری، انجام جراحی برای قرار دادن مثانه در وضعیت صحیح و تقویت محافظ هایش می تواند به بازگرداندن کنترل تقریباً طبیعی مثانه کمک کند.

بی اختیاری ادراری فوریتی:

فردی که دچار بی اختیاری ادراری فوریتی می شود احساس ناگهانی و دفع فوری ادرار پیدا می کند که به دنبال ان به طور بی اختیار ادرار می کند. این وضعیت در افراد مختلف دارای شدت های متفاوتی میباشد، در نوع خفیف ایننوع بی اختیاری ادراری، فرد معمولاً می تواند قبل از این که ادرار از او خارج شود خود را به یک توالت برساند. با این حال در موارد شدید این نوع بی اختیاری، به محض این که مثانه شروع به تخلیه ی ادرار کند، غیرممکن است که جلوی ادرار آن گرفته شود.

علل بی اختیاری ادراری فوریتی:

بی اختیاری ادراری فوریتی بیشتر بر اثر تحریک پذیری عضلات مثانه ایجاد می شود. وقتی این عضلات تحریک می شوند به طور بی اختیار منقبض شده و مثانه را از ادرار خالی می کنند. تحریک پذیری مثانه می تواند به علت عفونت یا التهاب لایه  پوشاننده مثانه ایجاد شود. مثانه و عضلات کف، لگن یا به علت مشکلات زنانگی مثل افتادگی رحم (پرولاپس رحم) ایجاد شود. بی اختیاری ادراری فوریتی می تواند همچنین به علت اختلالاتی مثل سنگ کلیه رخ دهد. سایر علل بروز این وضعیت، اختلالاتی هستند که سیستم عصبی صدمات وارده به نخاع، در بعضی موارد تصور می شود. که اضطراب در افراد بتواند باعث بروز این وضعیت شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد