قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان بیماری ها با داروهای گیاهی / انواع تاول را بشناسید!!!
تاول
تاول

انواع تاول را بشناسید!!!

انواع تاول را بشناسید!!!

تاول

تاول تجمعی از مایع در زیر پوست می باشد، وزمانی ایجاد می شود که از عروق خونی موجود در پوست مایع نشت کند که معمولاً پس از یک آسیب جزیی رخ می دهد و تجمع مایع منجر به ایجاد یک ناحیه برآمده  کوچک، درست در زیر پوست می شود. شایعترین علل تاول های منفرد اصطکاک هاییهمچون پوشیدن کفش هایی با اندازه  نامناسب و نیزسوختگی ها مثلاً آفتاب سوختگی می باشد. تاول های منتشر ممکن است در اثر اگزما یا در بعضی عفونت های ویروسی مانند آبله مرغان یا زونا ایجاد شوند. زرد زخم که یک عفونت باکتریایی پوست میباشد ممکن است باعث ایجاد تاول هایی پر از عفونت شود. همچنین علل دیگری با شیوع کمتر اما بالقوه، تهدید کننده حیات وجود دارند که منجر به ایجاد تاول در نواحی خاصی از پوست یا در کل بدن می شوند. تاولی که در اثر آسیب جزئی به وجود می آید، معمولاً به سرعت بدون درمان بهبود می یابد. پوست جدید در زیر تاول پدیدار شده، مایع به تدریج جذب خواهد شد و لایه  فوقانی پوست خشک می شود و می افتد.اگر پوست از هم گسیخته شده یا در محل تاول احتمال آسیب بیشتری باشد باید محل را با پانسمان خشک بپوشانید. تاول های به وجود آمده در اثر بیماری یا عفونت ممکن است نیاز به دارو درمانی داشته باشند. نباید جهت آزاد شدن، مایع تاول را سوراخ کنید، زیرا پوست به عنوان سدی در برابر عفونت عمل میکند. اگر تاولها از عفونت پر شده یا متوجه انتشار قرمزی به پوست اطراف شدید به پزشک مراجعه کنید.

 پیشگیری از تاول سوختگی

پس از سوختگی پوست، فورا روی آن موزله کرده بمالید یا کمی خمیر دندان مالیده شود یا پیاز را ریز رنده کرده و کمی نمک بزنید و روی آن ضماد کنید.

سوختگی بدون تاول

اگر قسمتی از پوست بدن باآتش یا آب جوش سوخته باشد ولی سطحی بوده وتاول نزده باشد، قدری نفت یا مرکب روی بمالید،بعد با روغن زیتون چرب کنید و برای شستن آن از محلول ریوانل استفاده کنید.

 • جفت را نرم بسایید و بپاشید و برای شستن آن نیز از آب جوشانده جفت استفاده کنید یا مقداری سفیدآب قلع را در روغن کنجد مخلوط کرده و بمالید.
 •  مقداری گل ارمنی را در آب خنک حل کرده و بمالید
 •  گوشت گرمک یا گوشت خربزه را له کنید و روی آن بمالید.
 •  جفت را نرم بسایید و روی آن بپاشید.
 •  برگ چغندر پخته شده را روی آن بمالید
 •  سیب زمینی خام را دو نیم کرده و قسمت داخلی آن را بر موضع بمالید، بعد با روغن وازلین یا روغن نباتی و یا روغن کنجد چرب کنید
 • لعاب به دانه یا سرکه یا سفیده تخم مرغ یا شیر و یا ماست را روی آن بمالید.
 •  عسل وروغن زیتون رابه نسبت مساوی مخلوط کنید و بمالید
 •  برگ تازه غازیاقی را با نمک و کمی سرکه مخلوط کنید و روی آن بمالید.

سوختگیهای تاول دار

برای درمان سوختگی های تاول دار باید موم سفید را با دو برابر آن ساییده شده را مخلوط کرده و خوب بهم بزنید و پس از

سرد شدن، روی پارچه ای تمیز یا روی گاز بمالید و برموضع ضماد اندازید.

 سوختگی های شدید

اگر سوختگی قوی و شدید بود و در اثر شدت حرارت تناول زده باشد یعنی سلول های زیر جلدی کشته شده و تاول های درشت و زیاد ایجاد گردیده باشد؛ باید پات آلو و اودوشو را با روغن کنجد مخلوط کرده و با پر مرغ یا پنبه، خیلی آرام بر روی سوختگی و تاول ها و زخم ها بمالید، بعد با گاز یا پارچه  تمیز و نازکی روی آن را بیندازید که گردوغبار و میکروب در آن نفوذ نکند و روزی دو تا سه مرتبه دود عنبر نسارا به آن بدهید. تاول ها شروع به آب دادن کرده  و پارچه ای که  روی ان افتاده است را خیس می کند که  باید مرتب ان را عوض کنید  بعد پوست ها را با قیچی ضدعفونی شده قیچی کنید، سپس با محلول ریوانل همه روزه آن را پانسمان فرمایید.

با سفیدآب قلع و موم کافوری و روغن کنجدمرهم بسازید و بر روی سوختگی ضماد کنید.

 •   اودوشو ۴۰ گرم، روغن زیتون ۶۰ گرم و اسیدفنیک۲۰ قطره، همه را مخلوط کرده و روی محل سوختگی بمالید.
 • آنتی پرین ۵ گرم، سال ۳ گرم، پودر سوبلمه دو سانتی گرم، ید فرم۱ گرم، اسیدفنیک ۱ گرم، اسید بوریک ۵ گرم و روغن وازلین ۲۰۰ گرم، همه را مخلوط کرده و روزی سه مرتبه بر زخم های سوختگی بمالید.
 • برای درمان و ضدعفونی کردن آن و آوردن گوشت نو به محل زخم بسیار مفید است.
 •  اکسید دوزنگ، گلیسیرین، آب مقطر و کربنات دوسود را به نسبت مساوی مخلوط کنید و روزی سه مرتبه بر محل سوختگی بمالید .
 •  روزی سه مرتبه روی آن پماد ولی بمالید و تا بهبودی کامل ادامه دهید.
 • سفیدآب قلع را با روغن کنجد و روغن زیتون مخلوط کنید و بمالید.
 •  اکسید دوزنگ و اسید بوریک را با مغز قلم گاو مخلوط کنید و بر محل زخم بمالید.
 •  روغن زیتون، روغن خشخاش، روغن کنجد، سفیدآب روی و سفیدآب قلع را به نسبت مساویمخلوط کرده و روزی سه مرتبه بر محل سوختگی بمالید.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *