قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / انواع سرفه و سرفه ادامه دار را بشناسید
درمان سرفه
درمان سرفه

انواع سرفه و سرفه ادامه دار را بشناسید

انواع سرفه و سرفه ادامه دار را بشناسید 

سرفه چیست ؟

اگر مواد مانند گردوغبار و یا ترشحات اضافی مسیرهوایی یاریه ها را تحریک کنند ممکن است به وسیله واکنش سرفه برطرف گردند. این تحریک ها گیرنده  عصبی در مسیر هوا را بر می ا نگیزند تا پیغام به مغز ارسال کنند که باعث واکنش سرفه میگردند. سرفه یک پاسخ محافظ بدن است که به پاک شدن محرکها و یا مواد مسدودکننده مسیر هوایی کمک میکند. اگر خلط تولید گردد سرفه ایجاد میشود. اگر سرفه با خلط همراه نباشد به آن سرفه خشک میگویند. بسیاری از سرفه بر اثر تحریک  کوتاه مدت مسیر تنفسی هستند و به طور کلی خود به خود برطرف میگردند. در سایر حالات سرفه می تواند دلیل از نارسایی جدی ریه ها باشد که احتیاج به درمان پزشکی دارند. بسیاری از سرفه ها به وسیله تحریک مسیر بالایی (حلق و نای) به خاطر ذرات استنشاق شده و یا به سبب بعضی خوراکی ها مثلا بادام زمینی میباشد که در مسیر هوایی وارد شده سرفه شدیدرl ایجاد میکند. بازگشت معده که یک نارسایی است و در آن مایعات اسیدمعده وارد مری می گردند نیز می تواند دلیل بر سرفه مزمن و مبرم باشد. سرفه  شدیدتر ممکن است نشان دهنده صدمه ریوی به سبب تورم به خاطر عفونت مانند ذات الریه که به وسیله باکتری به وجود می آید و یا برونشیت شدید باشد. در آسم مسیر هوایی ریه ها باریک شده و متورم میگردند و یا سرفه را تولید میکند که معمولاً در شب یا پس از فعالیت بدن شدیدتر میگردد. ریه ها همچنین ممکن است به دلیل سیگار کشیدن که وضعیتی به نام سرفه سیگاری ها را به وجود می آورد نیز صدمه ببینند. این چنین سرفه می تواند نشان دهنده  به وجود آمدن بیماری انسدادمزمن ریوی باشد. سرفه سیگاری ها معمولاً صبح ها قبل از این که ریه ها مخاط  که در آن ها جمع شده است را خارج کنند شدیدتر است. سیگار کشیدن به (سیلیا) مو ریز که داخل مسیر هوایی قرار دارند و به طور طبیعی مخاط اضافی داخل ریه را خارج میکنند صدمه وارد میکند.

اقسام  سرفه

سرفه ممکن است ناگهانی یا دائمی یا نادر یا متناوب یا بدون درد یا دردناک یا ساده و بیصدا یا با طنین و قوی یا ضعیف و کوتاه یا طولانی و بزرگ یا کوچک و صدادار یا آرام و بی صدا یا خشک یا پخته یا طبیعی یا مصنوعی بوده باشد. سرفه  را قوی گویند که شبیه سرفه مصنوعی باشد. در این حال قوت سرفه منوط به قابلیت ارتجاع شش و ماهیچه خانه شش دارد. سرفه ضعیف عبارت است از سرفه که در اثر سختی و در بازدم نتواند به میزان یک سرفه طبیعیبرسد، سرفه ضعیف را می توان در بیماری آمفیزم ریوی، برونشیت، ذات الریه، ذات الجنب، و تورم ماهیچه بین دنده  که عموماً دردناک نیز هستند، مشاهده کرد، سرفه ممکن است نادر، دایم، زیاد یا موقت باشد. سرفه نادر در ذات الجنب و ذات الریه مشاهده میگردد. سرفه  زیاد در بیماری برونشیت دیده می شود و سرفه  بی درد در ورم مزمن خشک نای و بعضی بیماری مزمن ریوی دیده میشود.

طنین سرفه عبارت است از قوت ارتعاشی تار آوا خشک نای که متناسب است باقوت و فشار تار آواها و طول چاک نایی و ضعف مخاط آن. در این میان ظاهر سرفه ممکن است صدادار، بی صدا، خشک یا پخته باشد.

 سرفه  ادامه دار 

معمولاً گاهی به هنگام سرفه بازدم کوتاه و عمیقی وجود دارد که آن را سرفه عقبه دار می نامند. در این مواقع چاک نای کاملاً باز نشده یا نیمه بسته باقی میماند و هوا بازدم به تار دم و تار آواها برخورد میکند و تولید صدایی کوتاه و مختصر می کند. آزمایش زیر بین محوطه  سینه ترشحات فوق در تشخیص بیماری گوناگون مهم است. بارزسی محوطه  سینه که عبارت است از شناختن اقسام مختلف حرکات دم و بازدم و عدم توافق آنها حرکات دم زدن بیمار مبتلا به سل عبارت است از انقباض و انبساط جدار خارج قفسه سینه  این عمل منوط است به فعالیت و شدت حرکت ماهیچه  دم زدن بین دنده، ماهیچه نام برده این عمل در بیماری سینه پهلو کاملاً مشاهده میگردد به نحوی که صندوق سینه حرکت مرتب و منظم خود را نشان می دهد. انقباض حجاب حاجز دنده را از یکدیگر دور و نزدیک، به علاوه فشار حاصله از شش هوا را به رودهها و اندرونه محتوی حفره  شکم منتقل میکند و هنگام بازدم حجاب حاجز منبسط شده و به وسیله روده ها  به جلو رانده می شود و دندهها پایین و بالا می شود. لذا افزایش تعداد دم زدن و نفس زدن در حرکت و علامات در ریه و همچنین در موقع استراحت تغییرپذیر است مخصوصاً در تورم شش(در ذات الریہ وغیرہ) واگر به طور ناگهانی دم زدن و نفس کشیدن کاهش یافت علامت بیماری سخت بوده و پیش بینی آن را خطرناک باید حس کرد. مانند اواخر سل یعنی سل درجه سه که نفس و دم آرام و بطی و کند به نظر میرسد. خلاصه حرکات تنفس و دم زدن به طور کل در هر تنفس سه چیز باید مورد بررسی قرار گیرد: جنس دم زدن، شدت دم زدن، آهنگ و صدای دم زدن، در بیماری ھای سلو آمفیزیومریو و ذات الریه در دوره  جگری شدن بافت سرفه پشت سرهم و آزاردهنده می تواند شخص را ناراحت و دست پاچه کند. دارو ضد سرفه هم فقط به طور موقتی علائم آن را کاهش می دهند و خیلی کم روی عفونت، سوزش و تولید خلط در مجاری تنفسی که باعث ایجاد سرفه می شوند، تاثیر می گذارند.

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *