قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / انواع سرگیجه و راه درمان آن!!
سرگیجه
سرگیجه

انواع سرگیجه و راه درمان آن!!

 انواع سرگیجه و راه  درمان آن!!

سرگیجه به نوعی حرکت چرخشی گفته می شود که فرد دارای درک اشتباه از خودش و حرکات محیطی باشد. در ارتفاعات و یا در حین عبور از دریا، گاهگاهی به انواعی از سرگیجه برخورد می نمائید.

سرگیجه در سه نوع بر سه نوع است:

۱- پاتولوژیکی

۲ – محیطی

۳- مرکزی، هر کدام از سرگیجه های محیطی و مرکزی می توانند به سرگیجه پاتولوژیکی تبدیل شوند.

۱-سرگیجه پاتولوژیکی

، در این نوع سرگیجه معمولاً تهوع و بی ثباتی در حالت ایستاده مشاهده میشود و بیشتر به دلیل اختلالات بینایی، جسمی، حسی و یا دهلیزی گوشها میباشد. مثلاً وقتی فردی از یک عینک جدید استفاده می نماید احتمال بروز سرگیجه در وی هست زیرا احتمال دارد شماره عینک برای وی نامناسب باشد.

۲- سرگیجه محیطی:

در این نوع سرگیجه علاوه بر تهوع و استفراغ احساس پری در گوشی یا ناشنوایی هم مشاهده میشود و حالت شدیدتری از سرگیجه را بروز می دهد. احساس عرق ریزش و رنگ (بریدگی همراه با حرکات ریز چشمها نیز ایجاد می گردد. علت بروزسرگیجه  و بیماری منیر و مسمومیت دارویی با استرپتومایسین یا جنتامایسین دانست.

۳- سرگیجه مرکزی

، در این نوع سرگیجه که با علائمی از قبیل دوربینی، اختلال تکلم، سردرد، ضعف و ستی بدن و حرکات چرخشی چشمها مشاهده می شود مشکل اصلی در ساقه مغز می باشد و میتواند ناشی از بیماریهای عروقی مغز و سایر اختلالات تخریب کننده سلولهای مغزی نیز باشد.

تشخیص سرگیجه

از طریق ازمایشات بالینی و علائم بیماری همراه با تستهای تشخیصی اختصاصی و رادیولوژی، سیتی اسکن یا MRI و نوار مغز و نوار گوشں میتوان به تشخیصں رسید.

درمان سرگیجه

، درمان سرگیجه بستگی دارد به اینکه فرد بیمار در کدام گروه از انواع سرگیجه تقسیم بندی شده باشد. ولی در مجموع درمانها را میتوان به صورت دارویی یا جراحی تجویز کرد. استراحت همراه با داروهای ضد حساسیت و آرامبخش ها و داروهای مشابه و رژیم کم نمک و آرامش فکری و روحی همگی می توانند در درمان کمک کننده باشند هر چند بایستی ابتدا علت بروز سرگیجه را کشف نمود و در صورت امکان شاید نیاز به جراحی باشد که بایستی صورت گیرد. پیشگیری از سرگیجه: درمان دقیق عفونتهای گوش و استفاده صحیح از برخی آنتی بیوتیکها و معاینات عمومی دورهای می تواند تا حدی فرد را از بروز این بیماری رهایی دهد.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *