انواع سر درد و درمان آن ها!!!


انواع سر درد و درمان آن ها!!!

انواع سر درد و درمان آن ها!!!

پیدایش سردرد در تعقیب بوه های زننده

بعضی از افراد به محض بوییدن چیزی دچار سردرد شدیدی می گردند که این نوع خود باعث زحمت زیاد بیمار است. زیرا کمتر وقت و زمان است که آدمی دچار اینگونه بوها نشود چه در گذرگاه ها و چه در محل کار و غیره. همیشه ممکن است بویی خوش یا ناخوش در هوا پراکنده شده باشد.درمان: برحسب بوی پراکنده شده در هوا بایستی داروی آن انتخاب شود. مثلاً اگر از بوهای گرمی جات باشد کافور، بنفشه، گل نیلوفر، سیب درختی، گشنیزتر بوکنند. روغن بنفشه یا نیلوفر یا بادام در بینی به مالند، اگر از بوهای بد و ناراحت کننده باشد بایستی بیمار دوش آب گرم گرفته سر را بشوید و قدری گلاب و سرکه در بینی بمالد.

سردرد در تعقیب تب های زیاد و یا ناراحتی های شدید روحی

در اینجا بایستی مزاج بیمار را پاکسازی کرده از امتلاء و پری دستگاه گوارش جلوگیری به عمل آورد. عرق کاسنی روزانه میل نمایند، روغن بنفشه در بینی به چکانند از اشیای خوشبو استفاده کنند. سر را با گلاب و صندل بشویند یا حضض و یا روغن گل بر سر به مالند و پنج گرم اسطو خودوس را جوشانده آب آن را در نصف لیوان گلاب ریخته به تدریج بدهند.

سردرد در تعقیب مشروبات الکلی

در کشورهایی که مشروبات الکلی مصرف می شود اینگونه سردردها دیده می شود. درمان: آن را با سکنجبین و جوشانده شبت آغاز می کنند تا بیمار استفراغ کند. معده از امتلاء و مصمومیت الکل پاک گردد اگر مزاج بیمار گرم باشد، ۲/۵ گرم سقمونیا را در نصف لیوان آب انار حل کرده یا شیرخشت را در آب آلو یا در آب تمر ریخته کمی گلاب اضافه نموده تجویز نمایند. در سرد مزاجان از ایارج فیقرا استفاده می شود شربت انار، شربت سیب، شربت به، شربت آب غوره، شربت صندل را با آب سرد مخلوط کرده و استفاده نمایند. اگر بیمار دارای مزاجی بسیار گرم باشد شیره خرفه با چهار عرق خنک (عرق کاسنی، عرق تمشک ، عرق شاه تره، عرق بیدمشک) تجویز کنند. در ابتدا با سرکه و روغن گل و گلاب سر را بشویند و در انتها یا بعداً روغن بابونه يا روغن سوسن را نیم گرم کرده به سر به مالند و سعی کنند که بیمار بخوابد اگر بیمار دارای التهابات داخلی یعنی حالت گریه و داد کشیدن باشد از دوغ ترش می توان استفاده کرد و پاهای او را در آب سرد میتوان قرار داد، یا روغن بنفشه را با قدری نمک ممزوج کرده بر کف پاها به مالند یا با جوشانده گل بنفشه بابونه و نمک پاشویه نمایند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد