انواع سوختگی را بشناسید!!!


انواع سوختگی را بشناسید!!!

انواع سوختگی را بشناسید!!!

سوختگی 

پوست از دو لایه تشکیل شده است. لایه سطحی که اپیدرم نامیده می شود و لایه  حساس زیرین که درم خوانده می شود. سوختگی ها براساس عمق سوختگی به سه دسته - درجه  ۱، درجه  ۲ و درجه ۳ تقسیم می شوند

  سوختگی درجه  (۱)

اگر سوختگی تنها اپیدرم را درگیر کرده باشد، سوختگی درجه  ۱ نامیده می شود و حداقل شدت را در میان انواع سوختگی داراست. ناحیه سوخته ممکن است کمی قرمز و متورم شود و نسبت به تماس حساس باشد، امّا تاول به وجود نمی آید. طی چند روز پوست بهبود می یابد و لایه  آسیب دیده  پوست ممکن است بریزد. یکی از علل شایع سوختگی درجه  ۱ آفتاب سوختگی است.

سوختگی درجه  (۲)

اپیدرم در این سوختگی تخریب شده است و لایه  درم بسیار حساس زیرین در معرض آسیب قرار دارد. صدمه به این دو لایه تحت عنوان سوختگی درجه  ۲ شناخته شده و اغلب بسیار دردناک است. پوست قرمز و تاول زده می شود. پس از ۳ روز درد کاهش می یابد، اغلب آنها در عرض ۱۴ روز به طور کامل بهبود می یابند.

سـوختگى درجه  (۳)

عمیق ترین و خطرناکترین نوع سوختگی در این سوختگی اپیدرم، درم و بافت چربی زیر آن تخریب می شوند. گاهی این آسیب به عضلات نیز انتشار می یابد. محل سوختگی کرخت و  ضخیم و رنگ پریده می شود. تا زمانی که درمبازسازی نشود سرعت بهبود بسیار کند خواهد بود و پوست جدید تنها از لبه های ناحیه آسیب دیده قابل رویش است.

شدت درجه  سوختگی

شدت درجه  سوختگی بنابر عمق آن تقسیم بندی می شوند و هرچه درجه  سوختگی بیشتر باشد لایه های بیشتری آسیب می بینند

عوارض سوختگی

میزان مایعی که از طریق نواحی آسیب دیده سوختگی های وسیع درجه  ۲ و درجه ۳ از دست می رود فراوان است و میتواند منجر به شوک و آسیب کلیوی شود. در صورت آسیب دیدگی ریه، به علت استنشاق دود، تنفس دچار مشکل خواهد شد.سوختگی ها بشدت مستعد عفونت هستند زیرا دیگرپوست نمی تواند سدی در برابر عفونت ها باشد. عفونتهای باکتریایی به دنبال سوختگی های درجه ۳ شایع هستند و منجر به تأخیر در بهبودی می شوند. باکتری ها در صورت ورود به خون ممکن است تکثیر یافته و منجر به سپتی سمی (عفونت خونی) شوند.

 اقدامات مؤثر

بلافاصله پس از سوختگی، پوستآسیب دیده باید با مقدار زیادی آب سرد خنک شده و کمک های اولیه آغاز شود. بر روی محل سوختگی پماد نمالید زیرا ممکن است باعث بدتر شدن آن شود. کمک های پزشکی در همه  انواع سوختگی به جز انواع جزیی ضروری است. سوختگی های وسیع های درجه  ۳ به مراقبت هایویژه بیمارستانی نیاز دارند و بهتر است چنین بیمارانی در بخش سوختگی بستری شوند. در صورت هرگونه شک به شدید بودن سوختگی باید به پزشک و سرویس های درمانی مراجعه کنید. کسانی که دچار سوختگی سر و صورت شده اند، به علت امکان وجود سوختگی در راه های هوایی  آنها باید بستری شوند. در صورت استنشاق دود نیز باید بیمار بستری شود

سوختگی های سطحی از آب جوش

اگر موضعی بر اثر آب جوش سوخته و آن سوختگی سطحی و ضعیف می باشد، قدری نفت بر محل سوختگی بمالید و یا از لعاب به دانه به صورت مالیدنی استفاده کنید یا مقداری خمیر دندان بمالید• برگ چغندر پخته را پس از سرد شدن بر آن ضماد کنیدگلاب را با یخ و یا در یخچال یافریزر سرد کنید و دایم به وسیله  دستمال خیس کرده آن موضع را سرد نگهدارید و به مرور تکرار کنید،گل ارمنی ساییده شده را با آب و سرکه یا ماست و سفیده تخم مرغ و یا روغن بنفشه بادام و سفیده تخم مرغ مخلوط کنید و بر موضع سوختگی قرار دهید.برگ خطمی و برگ خیار چنبر را بپزید و پس از سرد شدن روی آن ضماد کنید.سفیدآب را در آب گشنیز تازه مخلوط کنید و بمالید.مقداری خاکستر را در آب جوش ریخته و صاف کنید، بعد دوباره روی آن آب بریزید و صاف کنید و پنجمرتبه این کار را تکرار کرده، سپس با آن آب شستشو کنیدمرتب با مقداری گلاب آن را سرد نگهدارید یا دستمال آلوده به گلاب و آب یخ بکار ببرید تا سوزش به کلی از بین برود.

سوختگی از آتش

اگر قسمتی از پوست بدن از آتش سوخته باشد، فوراً روی آن روغن زیتون بمالید و مالش دهید و بعد جوش شیرین روی آن بپاشید.موزراله کنید و بر محل سوختگی ضماد گذارید.ریشه درخت بادام رابسوزانید، بعد نرم بسایید و بر آن ضماد  کنید

سوختگی با روغن داغ

اگر قسمتی از پوست بدن از روغن داغ سوخته باشد مقداری سفیدآب کف را با سفیده تخم مرغ مخلوط کنید و بسیار بهم بزنید و روی محل سوختگی بماليد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد