قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / انواع مخملک را بشناسید!!!
مخملک
مخملک

انواع مخملک را بشناسید!!!

انواع مخملک را بشناسید!!!

مخملک 

مخملک جزو امراض واگیردار محسوب میشود.این بیماری سبب عفونت معده شده و حرارت جگر را افزایش می دهد و مزاج را نامرتب ساخته و بیمار را ناراحت و بی قرار می سازد و ادامه  بیماری بر ضعف و ناتوانی او خواهد افزود. مخملک نوعاً در اطفال بروز میکند. در صورتی که طفل شیرخوار است، مادر او باید از غذاهای بودار و سرخ شده و حاد و حار پرهیز کرده و در عوض از آب، مایعات و غذاهایی که طبیعت آنها خنک است و غذاهای سبک از قبیل: آش عدس، آش جو با گشنیز، فرنی، شیر، شیربرنج، سوپ، آب لیمو شیرین و شیرخشت زیاد بخورد تا شیرش طبیعت خنک و سبک پیدا کند و موافق مزاج طفل شود تا در بهبود و رفع بیماری طفلش کمک به سزایی داشته باشد. بر روی طفل به جای ملافه پارچه  قرمز رنگی بیندازید و اگر امکان دارد به او لباس قرمز رنگ بپوشانید و یا طفل را در مکانی که رنگ قرمز دارد نگهداری کنید (رنگ قرمز به عنوان رنگ درمانی دربسیار مؤثر خواهد بود روزی شش مرتبه  به بیمار آب لیمو شیرین بخورانید و به او به طور مداوم شیرازی را در چهار عرق سرد مخلوط کنید و روزی چند مرتبه به او بخورانید، روزی چند مرتبه کمی شیرخشترا حل کرده و به او بدهید.

  • برای درمان سریع تر نیز می توانید مقداری عناب، تخم گشنیز و گل بنفشه را به نسبت مساوی بجوشانید و آب آن را به مرور به او بخورانید.
  •  گل بنفشه، گل پنیرک، گل نیلوفر و گل زوفا از هر کدام ۵ گرم y بجوشانید، بعد  آب صاف کرده آن مقداری ترنجبین شیره بکشید و به مرور به بیمار
  •  هنگام شروع بیماری گشنیز تازه را بکوبید و آبآن را با آب هندوانه مخلوط کنید، بعد مقدای شیرخشت در آن حل کرده و به مدت ۳ روز، روزی سه مرتبه صبح،ظهر و شب آن را به بیمار بخورانید.
  •  ششصد گرم قند کوبیده شده (خاکه قند) را در ۵۰۰ گرم تمشک حل کنید، بعد از صافی نرم و ریزی رد کرده و روزی چند مرتبه مقداری از آن را با مقداری آب جوشیده سرد شده مخلوط کنید و به او بخورانید.
  •  پنجاه گرم گل گاوزبان را در یک لیتر آب جوش دمکنید، بعد آب صاف کرده آن را شیرین کرده و در طول روز به مرور به او بخورانید. • تخم گشنیز، تخم خرفه، تخم کاهو و تخم کاسنی را به نسبت مساوی نیم کوب کنید، بعد شیرهبکشید و آب آن را به مرور به او بخورانید.

مخملک چرکی

یک نوع مخملک در بین اطفال بهظهور میرسد که تب خفیفی طفل را مبتلا می سازد و در روز دوم در زیر پوست بدن دانه های ریز شبیه به سنجاق یا دانه های خشخاش مشاهده می شود و به کلی اشتهای غذایی را سلب کرده و بیمار را ناراحت می سازد که در عوام این بیماری را (مادرندان)میگویند. در روزهای ۳ و ۴ کاملاً از زیر پوست بیرونریخته و ایجاد عفونت میکند. ولی در این حال نباید به دانه های عفونی شده دست زد،زیرا اگر خارش دهند و به آنها دست بمالند، عفونت ها سر به هم آورده و تولید زخم میکنند و بیمار را مدتها مبتلا و ناراحت میسازند

طرز معالجه

معالجه  آن مانند همان مخملک می باشد فقط پارچه  قرمز رنگی بر سر و صورت بیمار بیاندازید تا هم از گردو خاک و غبار محفوظ بماند و همانطور که در قسمت مخملک ذکر شد، رنگ قرمز در بهبود بیماری بسیار تأثیر دارد. اگر طفل شیرخوار باشد، باید مادر طفل به کلی از غذاهای بودار و سرخ کردنی احتراز کرده، شیر و سوپ و آش ساده میل کند تا طبع شیرش خنک و سبک گردد که طفل زودتر خوب شود. اما در روزهای آخر که جوش های ریز فروکش کرد و به قول معروف پس می زد و عقب نشینی می کرد، باید شبها موقع خواب تا ۷ شب به کودک شبی ۱۲ دانه چشم (چشم دانه های ریزی است تقریباً شبیه عدس یا مانند سفیدی تخم چشم ولی سیاهرنگ) را به طفل بخورانید که در چشم طفل دانه باقی نماند و از گزند آثار باقیماندگی دانه ها محفوظ بماند و تا ۳۰ یا ۴۰ روز صبحانه  طفل یک استکان شیرگاو یا گوسفند باشد. که البته ابتدا بجوشانید، بعد به طفل بخورانید و پس از بهبود حال بیمار، او را حمام نبرید مگر پس از ۱۲ تا ۱۴ روز.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *