انواع مشکلات مثانه در مبتلایان به ام اس


انواع مشکلات مثانه در مبتلایان به ام اس

انواع مشکلات مثانه در مبتلایان به ام اس

 

با مشکلات مثانه درام اس  را می توان به دو نوع زیر تقسیم بندی کرد:

* مشکلات مربوط به نگهداری: این مشکلات زمانی رخ میدهد که مثانه کوچک و بیش از حد فعالی باشد (مثانه اسپاستیک). در اینجا، مثانه به جای اینکه در اثر تجمع ادرار متسع شود، با ورود مقادیر کم ادرار به داخلش شروع به منقبض شدن می کند و به دنبال آن اسفنکتر ادراری برای اینکه ادرار را خارج کند، باز میماند. بنابراین به جای یک دستشویی رفتن راحت و بی دغدغه، مجبور می شوید چندین بار خود را به دستشویی برسانید.

گاهی هر ۲۰-۱۵ دقیقه یکبار. گاهی ادرار همین طور قطره قطره یا به صورت ܘܝܘܚܝ̈ܠ می تواند .3 مثانه پیش آبراه خارج شود.

اگر دچار یک چنین مشکلی در مثانه تان هستید، با نورولوژیست، اورولوژیست، بیش فعال شما را درمان کند. خوشبختانه، شما از بین چندین نوع دارو حق دارویی را که بهترین اثر و کمترین عوارض جانبی را داشته باشد، پیدا کنید. شایعترین داروهایی که در این زمینه به کار میرود عبارت است از: دیتروپان )oxybutinin :. ~~S1) (Ditropan( دترول (Detrol) (تولی ترودین: (trospium chloride feiji JAIS) (Sanctura)  SL. (tolterodin و وزیکر (Vesicare) (سوکسینات سولیفناسین: SolifenacinSuccinate),

هریک از این داروها میتواند تعداد دفعات و احساسی اجبار برای ادرار کردن را کاهش دهد، بنابراین مراجعه به دستشویی برایتان راحتتر خواهد شد.

. مشکلات مربوط به تخلیه: این مشکلات زمانی بروز می کند که مثانه و اسفکتر پیش آبراه بدون هماهنگی با یکدیگر عمل نماید. زمانی که برای تخلیه ی ادرار، مثانه منقبض می شود، اسفنکتر مزبور، به جای شل شدن منقبض شده، در نتیجه ادرار داخل مثانه محبوس می ماند. با وجود یک چنین مثانه ای، شما ممکن است دچار تکرر ادرار، اجبار به دفع ادرار، قطره قطره ادرار کردن ادرار دارید، ولی موقعی که به دستشویی می روید، مدتهای طولانی برای ادرار کردن منتظر بمانید.

.κ. Ρ اگر دچار این گونه مشکلات تخلیه ادراری هستید، با پزشکتان تماس بگیرید، زیرا داروها ممکن است در این زمینه به کمکتان بیاید. اگر بعد از ادرار کردن با وجود تمام تلاشتان مقدار کمی ادرار در مثانه تان باقی بماند، این مشکل ممکن است به لیورزالی (Lioresal) (باکلوفن: baclofen) که یک داروی ضداسپاسم است، پاسخ درمانی بدهد و بدین گونه به شل شدن اسفنکتر کمک کند.

در غیر این صورت، بهترین راهکار برای تخلیه ی مثانه، لوله گذاری متناوب ct.l (intermittent Self-catheterization) (ISC) ask-, es llaw, دستپاچه نشوید! این کار به آن بدیهایی که به نظر میآید، نيست. شمالولهی پلاستیکی باریکی را داخل پیش آبراهتان قرار می دهید (قطر آن به اندازه ی ساقه باریک گندم یا جو است) (تذکر: برای آقایان از طریق سوراخ روی آلت تناسلیشان و برای خانمها از طریق سوراخی که در بالای واژن قرار گرفته است)

و در زمان و مکان مناسب - تقریباً هر ۶ - ۴ ساعت یکبار، مثانه تان را تخلیه کنید. این روش بدون درد (واقعاً بدون درد) و سریع علایم ناخوشایند را برطرف میکند و در حقیقت شاید عملکرد مثانه تان را تا آنجا بهبود ببخشد که دیگر احتیاجی به استفاده از آن نداشته باشید. همچنین پزشکتان جهت پایان دادن به فوریت برای ادرار کردن و همین طور افزایش زمان بین دو لوله گذاری، داروهایی را مثل دیتروپان AIS) (Sanctura) !ISKGL. L. (oxybutinin : 2.51) (Ditropan) تروز پیوم: trospium Chloride) برایتان تجویز کند. اگر در این رابطه کمی گیج شدهاید، باید گفت که خانمها با روش ISC، راحتتر کنار می آیند، اما آقایان راحتتر آن را یاد می گیرند، زیرا دقیقاً میبینند چه کار .دارند می کنند مشاهر کردن ایله از په مشکلی رنج می بریر ممکن است توجه کرده باشید که مشکلات تجمع و تخلیه ادرار، علایم بسیار مشابهی صرفا از روی این علایم نمیتوانید بگویید که موضوع چیست.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد