انواع مواد افیونی و درمان اعتیاد به آن ها…


انواع مواد افیونی و درمان اعتیاد به آن ها…

انواع مواد افیونی و درمان اعتیاد به آن ها...

مواد افیونی (Opioids)

مواد افیونی مشتمل است بر ترکیبات تریاک(مرفین و هروئین) و نیز داروهای مصنوعی نظیر امپریدین (Demero)، پنتازوسین (Talwin) کودئین، و متادون،

الف - همه گیری شناسی هروئین رایجترین مادهٔ افیونی مورد استفاده توسط افراد مبتلا به وابستگی به مواد افیونی است. نسبت مردان مبتلا به وابستگی به این مواد به زنهای مبتلا ۳بر ۱ است.

ب - راه تجویز

راه تجویز بستگی به دارو دارد. تریاک را دود میکنند و یا میخورند.

هروئین بطور معمول (تیپیک) تزریق می شود (وریدی یا زیرجلدی) یا انفیه می شود، یا برای تزریق با داروهای محرک به طور مرکب مصرف میشود.

ج- مسمومیت

۱- علائم و نشانه های عینی: تسکین سلسله اعصاب مرکزی، کاهش حرکات معدی-روده ای، تسکین تنفسی، بی دردی، تهوع و استفراغ، تکلم مبهم، پائین آمدن فشارخون، برادی کاردی، تنگی مردمک، و تشنج (در مصرف بیش از حد).

۲- علائم و نشانه های ذهنی: نشئه (در مورد هروئین به صورت ارگاسم تمام بدن توصیف شده است)، گاهی حالت دلتنگی اضطراب آلود، آرامشی و رخوت، کاهش توجه و حافظه، و کندی روانی - حرکتی.

د - مسمومیت با مقادیر زیاد

این مورد یک فوریت پزشکی بوده و معمولاً تصادفی است.

نشانه های بالینی

عبارتند از مردمک ته سنجاقی، تسکین تنفسی، و تسکین سلسله اعصاب مرکزی۔

ه- ترک یا محرومیت

نشانه های بالینی شبیه زکام بوده و مشتمل است بر اشتیاق مفرط به دارو، اضطراب، اشک ریزش، آبریزش از بینی، خمیازه کشیدن، تعریق، بی خوابی، احساس سرما و گرما، دردهای عضلانی، کرامپ های شکمی، گشاد شدن مردمک، سیخ شدن موها، لرزش، بی قراری، تهوع و استفراغ، اسهال، و افزایش علائم حیاتی، سندرم ترک مرفین و هروئین ظرف ۶ تا ۸ ساعت پس از آخرین جیره معمولاً پس از ۱ یا ۲ هفته مصرف مستمر و یا تجویز آنتاگونیست مواد مخدر شروع می شود. سندرم ترک معمولاً روز دوم یا سوم به اوج می رسد و ۷ تا ۱۱ روز پس از آن فروکش میکند. معهذا، بعضی از علائم ممکن است ۶ ماه یا بیشتر از آن ادامه یابد.

درمان مسمومیت با مقادیر زیاد مواد افیونی

درمان مشتمل است بر بستری کردن بیمار در بخش مراقبت ویژه (ICU)، تقویت اعمال حیاتی (مثلاً با تجویز مایعات وریدی)، و تجویز وریدی فوری نالوکسان (نارکان، یک آنتاگونیست تریاک).

ز- درمان علائم ترک یا محرومیت

روش برخورد کلی در ترک مواد افیونی عبارت است از حمایت،سم زدائی، و برقراری جیره نگهدارنده متادون و یا پرهیز کاملی. بیماران است.

وابسته به پنتازوسین باید با خود پنتازوسین سم زدائی شوند که علت آن

خاصیت مرکب آگونیست گیرندهای اوپیومی و خواص آنتاگونیستی آن است.

ح - اثرات نامطلوب

شایعترین و جدی ترین اثر نامطلوب مربوط به اختلالات وابسته به مواد

افیونی احتمال انتقال هپاتیت و ایدز از طریق مصرف سوزنهای آلوده توسط

بیش از یک نفر است .

ط - مراقبت پرستاری


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد