قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / انگل را با گیاه دارویی حنظل درمان کنید
گیاه حنظل
گیاه حنظل

انگل را با گیاه دارویی حنظل درمان کنید

حنظل

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان میپردازیم گیاه  دارویی حنظل است. گیاهی است از خانواده  Cucurbitaceae، چند ساله، ساقه های آن گسترده روی زمین و یا پیچک دار و بالارونده می باشد. برگ های آن متناوب، بسیار بریده و دارای بریدگی های ثانوی و در نهایت کناره ی برگ ها نیز با دندانه ی پهن پوشیده از تار و به رنگ سفید پنبه ای است. گل های آن نرو ماده، جداگانه روی یک پایه و به رنگ زرد نارنجی است. میوه ی آن شبیه به میوه ی هندوانه ای معمولی ولی کوچک و اکثراً مُدور به اندازه ی یک پرتقال باالوان مختلف سبز یا زرد می باشد، پوست میوه نازک و سخت و مغز داخل آن سفید است که شامل تخم های متعدد سفیدرنگ بیضی شکل مانند تخم هندوانه ای معمولی ولی ریزتر از آن می باشد. این گیاه در نواحی گرم زمین در کوه ها و بیابان های ماسه زار آسیا، آفریقای شمالی، هند، عراق و شامات و در مناطق مختلف ایران در بوشهر، بلوچستان، جاده تفرش و در جزیره ی قشم می روید، در اطراف و مغرب تهران در مناطق بایر مرکزی دیده شده است. این گیاه بیشتر به صورت خودرو می روید و گاهی به دست کشاورزان کاشته می شودخیلی گرم و خشک است.هشتریاکونتان – مواد آلبومینی – نمک وجود دارد.

نام ها دیگر حنظل در طب سنتی هندوانه ای أبو جهل – خربزه ی روباه – مراره الصحاری – علقم – کبست – شرنگ – تلخک – هندوانه ای سگی – هندوانه ی تلخ – خربزه ی تلخ

خواص حنظل

هر روز یک یا دو گرم از شهم یا گوشت خشک داخل میوه را در کپسول های خالی ریخته و بخورید. مُذر است و مسهل بسیار قوی بلغم و جاذب اخلاط بلغمی از اعماق بدن و عامل اخراج آن ها م یباشد، بنابراین برای استسقاهای سخت مصرف می شود،

درمان گیاهی سر درد

برای بیماری ها ی سرد  مانند سر درد، درد شقیقه ،فلج ،لقوه ،صرع و فراموشی مفید است،

دارو گیاهی باز شدن پریود

آنتی بیوتیک مقتدری بر ضد برخی میکروب ها می باشد برای بیماری های معده و روده کبد،؛ کلیه؛ مثانه؛ رحم و درد مفاصل مفید می باشد، قاعده آور است.

درمان گیاهی انگل

۲- خوردن آب جوشانده ی دو گرم از شهم آن (نرم بکوبید و در کپسول های خالی پر کنید و بخورید) انگل ها را می کشد و اگر با آب جوشانده ی شهم آن شست وشو و تنقیه کنید، کرم های ریز مقعد را نابود می کند و در نوزادانی که انگل دارند می توان آب جوشانده ی حنظل را روی ناف آنها ضماد کرد.

درمان گیاهی مالیخولیا

۴- هفت گرم از شهم آن را با سه برابر رازیانه مخلوط کرده بجوشانید و آب آن را بخورید. برای معالجه ی مالیخولیا، داء الخیه (نوعی ریزش موی بدن) و جزام مؤثر است.

درمان گیاهی سفیدی مو

۵. میوه  سالم را سوراخ کرده و به طریقی دانه های داخل آن را خارج کنید ولی شهم یا گوشت آن بماند، بعد أن رازروغن زنبق پرکنید و درب آن را با قطعه ای از پوست حنظل مسدود کرده و دور آن را خمیر بگیرید و در فر یا تنور بپزید تا چند جوش بخورد و هر روز کمی از آن روغن را بخورید و شبها هم آن را بر سر بمالید. | موهای سر را سیاه می کند و از سفید شدن مو جلوگیری می نماید.

 

 

 

 

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *