اهمیت بهداشت دهان و دندان در اسلام


اهمیت بهداشت دهان و دندان در اسلام

اهمیت بهداشت دهان و دندان در اسلام

 

احادیث فراوانی در زمینه اهمیت حفظ سلامت و بهداشت، اعم از بهداشت تن و روان و بهداشت دهان و دندان از پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین رسیده که همگی مردم را به این امر مهم سفارش نموده اند. حدیث معروف یک درهم پیشگیری بهتر از یک انبان زر درمان است، نشان دهنده اهمیتی است که آئین اسلام برای پیشگیری قائل است. یکی از نعمات بزرگ الهی، نعمت سلامتی است.

شکر این نعمت جز از راه حفظ سلامتی میسر نیست. شکر نعمت سلامت دندانها پیشگیری از بیماری آنها است و این پیشگیری از جاده مسواک زدن و نخ کشیدن دندانها می گذرد. پیامبر اکرم (ص) می فرماید: "اگر برای امتم دشوار نمیشد، هر آینه مسواک زدن را واجب می کردم. سیره عملی پیامبر اکرم سرشار از نکات و توصیه های بهداشتی و پیشگیری است که در این مبحث قابل ارائه نمی باشد.

بنابراین به مصداق آیه شریفه: «و جعلناکم امه و سطأ التکونو شهداء على الناس" مسلمانان باید الگوی سایر ملتها باشند. به عبارت دیگر مسلمانان باید نسبت به سایر ملل از سلامتی بیشتری برخوردار باشند و اگر نباشند خودشان مقصرند. چرا باید پوسیدگی دندان در ایران شایع باشد در حالیکه با اجرای روشهای پیشگیری می توان آن را از بین برد. چرا باید دهان کودکان ما پر از دندانهای پوسیده باشد، در حالیکه با مراقبت والدین میتوانست این پوسیدگیها به وجود نیاید.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد