قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / اهمیت و تاثیر تغذیه مادر در دوران شیردهی در سلامت دندان کودک 
تغذیه مادر در دوران شیردهی
تغذیه مادر در دوران شیردهی

اهمیت و تاثیر تغذیه مادر در دوران شیردهی در سلامت دندان کودک 

اهمیت و تاثیر تغذیه مادر در دوران شیردهی در سلامت دندان کودک 

 

گرچه نمی توان یک رژیم غذایی ویژهای را برای یک خانم باردار در نظر گرفت ولی باید گفت رژیم غذایی یک خانم چه در دوران بارداری و چه در دوران شیردهی باید یک رژیم غذایی کامل باشد؛

یعنی محتوی کلیه مواد غذایی، املاح و ویتامینهای لازم برای حفظ سلامت مادر و رشد و تکامل طبیعی کودک باشد. موادی مانند پروتئینها، ویتامینهای مختلف از جمله ویتامین های C ،B ،A و D و عناصر معدنی مانند آهن، کلسیم، ید و فلوراید باید به قدر کافی در رژیم غذایی یک فرد باردار وجود داشته باشد. در صورتی که هر کدام از این مواد به قدر کافی مصرف نشود، میتواند عوارضی و نارسایی هایی در رشد و تکامل جنین ایجاد کند.

تغذیه مادر در دوران شیردهی

در دوران شیردهی هم نیاز مادر به همه مواد غذایی بویژه کلسیم افزایش مییابد. یک خانم شیرده بطور متوسط روزانه ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلی گرم کلسیم همراه شیر دفع می کند. رژیم غذایی مادر باید حداقل محتوی همین مقدار کلسیم باشد؛ اگر کلسیم موجود در غذا کافی نباشد، بین از نخایر کلسیم موجود در استخوان برداشت خواهد کرد. فسفر نیز یکی از عناصری است که به شدت مورد نیاز یک زن شیرده میباشد؛ همینطور آهن، بویژه در خانمهایی که زمینه کمخونی دارند، نیازی ضروری است.

مطلب پیشنهادی

بخش مراقبتهای ویژه ی نوزادان

بخش مراقبت های ویژه ی نوزادان

بخش مراقبتهای ویژه ی نوزادان   تا چندین سال پیش، دکترها ختنه را بدون هیچ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *