قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / اوریون در کودکان را جدی بگیرید!!!
بیماری اریون در کودکان
بیماری اریون در کودکان

اوریون در کودکان را جدی بگیرید!!!

اوریون در کودکان را جدی بگیرید!!!

اوریون یک عفونت واگیردار است که باعث تورم غددبزاقی در ناحیه زیرین و بالایی استخوان فک پایین میگردد. این بیماری در زمانهای گذشته چنان شایع بود که به همراهسرخک، سرخجه و آبله مرغان، به بیماریهای کودکان معروف شده بود. با پیشرفت ساخت واکسن علیه این بیماریها، به استثنای آبله مرغان، شیوع و گسترش آنها از سال ۱۹۶۰ میلادی (۱۳۴۰ شمسی) به بعد در کشورهایی که برنامهٔ واکسیناسیون را اجرا می کنند، از بین رفته است. برخی از کشورهای در حال توسعه، برنامه واکسیناسیون را به درستی رعایت نکرده اند و از این رو با شیوع و همهگیری تمام این بیماری هاروبهرو هستند.

اوریون بیشتر در سنین پنج تا پانزده سالگی ایجاد می شود اما اشخاص حساس می توانند در هر سنی به ان مبتلا شوند. بیشتر نوزادان دارای پادتن های مادری بوده و تا چند ماه پس از تولد، در برابر این بیماری مصونیت دارند. اوریون در فصلهای بهار و تابستان روی می دهد. استفاده از واکسن و یا یک بار مبتلا شدن به بیماری، برای فرد مصونیت دائمی ایجاد می کند.

برخی والدین به اشتباه چنین تصور می کنند که اوریون ممکن است چندین بار در طول عمر روی دهد. آنها عوامل دیگری را که موجب گلودرد یا تورم گلو می شود، با اوریون اشتباه می کنند، البته تشخیص بیماری نیز گاهی دشوار است. علت بیماری

ویروسی به نام پارامیگز و ویروس عامل این بیماری است. ویروس مزبور در ناحیه بینی، حلق، دهان و غددبزاق شخص بیمار زندگی می کند و از طریق عطسه و سرفه درهواپخش می گردد. این ذرات سپس توسط افراد سالم استنشاق شده و باعث بیماری می شود. بزاق کودک بیمار، موجب آلودگی اسباب بازی ها شده و انتقال بیماری را آسان تر میسازد. ویروس تنفس شده، به سرعت در غددبزاقی جای گیر شده و شروع به تکثیر می کند. در پی رشد ویروس، غددبزاقی نیز بزرگ می شوند. ویروس همچنین وارد جریان خون شده و در سراسر بدن پخش می شود. حضور ویروس در بزاق، بینی و گلوی شخصی بیمار، از شش روز پیش از بزرگ شدن غددبزاقی آغاز می شود و تا نه روز پس از آن ادامه می یابد، به همین دلیل است که کودک تا ده روز پس از آغاز تورم گلو، نباید به مدرسه برود.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *