قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / اوریون,یک بیماری ویروسی
بیماری اوریون
بیماری اوریون

اوریون,یک بیماری ویروسی

اوریون,یک بیماری ویروسی

اوریون یکی از بیماریهای ویروسی شایع دوران کودکی است، گرچه با برنامه های گسترده واکسیناسیون (مایه کوبی) کودکان شیوع آن کمتر شده است. اوریون ابتدا غدد بزاقی بویژه غدد بناگوشی را که در زاویه فک قرار دارد، مبتلا می کند. تورم ابتدا از یک طرف شروع می شود و سپس روز بعد طرف مقابل را درگیر می کند. تورم اغلب با تب، خشکی دهان، اسهال و احساس مبهم ناخوشی (بی حالی) همراه است.

این عفونت اغلب بعد از ۱۰ روز بهبود مییابد. گاه در اوریون درگیری یک یا هر دو بیضه در پسران یا تخمدانها در دختران پیش می آید. پسرها بعد از سه یا چهار روز متوجه درد و تورم در بیضه ها می شوند. دخترها ممکن است تنها دچار درد در قسمت تحتانی شکم شوند.

در موارد نادر اوریون منجر به ناباروری می شود بویژه اگر هنگام بلوغ بروز کند. اوریون همچنین در موارد نادر ممکن است باعث مننژیت شود که با سفتی گردن و وخیم تر شدن علائم مشخص می شود. دوره نهفته اوریون ۱۴ تا ۲۴ روز است و بعد از ابتلا ایمنی دائمی ایجاد میشود.

درمان: معمولاً هیچ درمانی مورد نیاز نیست. مسکن هایی مثل استامینوفن ممکن است برای سردرد مصرف شوند. به کودکان و بالغان جوان آسپیرین ندهید. گذاشتن کیسه یخ روی فک (یا پوست بیضه) ممکن است تسکین دهنده باشد. اگر درد و تورم شدید است با پزشک مشورت کنید. با یک بار واکسیناسیون (مایه کوبی) که تزریق آن در ۱۵ ماهگی توصیه میشود میتوان از اوریون پیشگیری کرد.

التهاب غده بناگوشی

صرف نظر از اوریون سایر بیماریهای غدد بناگوشی غیر شایعند. عفونت با تب و تورم دردناک در زاویه فک همراه است که معمولا یکطرفه است. تورم بدون درد ممکن است نشانگر سنگ مجرا یا یکی از تومورهای متعدد غده بزاقی باشد. در مورد هر کدام از این تورم ها با پزشک مشورت کنید زیرا انجام آزمایش های دقیق تشخیصی برای تعیین علت ضروری است.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *