قالب وردپرس درنا توس
اولین شیر مادر,آغوز
اولین شیر مادر,آغوز

اولین شیر مادر,آغوز

اولین شیر مادر,آغوز

شیر پستان (آغوز)چیست؟

از حدود ۲۰ هفته پس از بارداری تا چند روز پس از تولد نوزاد، پستان ها شیری به رنگ کاه را تولید می کنند که کلستروم (آغوز) نام دارد. هر چند میزان این شیر زیاد نیست (معمولاً بیشتر از یک قاشق چایخوری در هر وعده شیر خوردن)، ولی چون سرشار از پادتن های مختلف است، در هنگام ورود نوزادتان به این دنیا، واقعا او را تقویت می کند. آغوز همچنین به صورت مسهل عمل می کند و باعث میشود که مکونیوم (اولین مدفوع سیاه و چسبناک نوزاد) از روده های نوزاد تخلیه  شود. بعضی از زنها، قطرات آغوز را روی نوک  پستان های خود میبینند که خشکیده و پوست هایی را تشکیل داده است، در حالی که در بقیه زن ها به صورت مایع غلیظ نوک پستان چکه می کند.

هرچند این فکر ممکن است آزار دهنده باشد، ولی تصور این که اگر کودکی خیلی زود به دنیا بیاید، بدن شما قادر است او را تغذیه کند، فکر زیبا و آرامش بخش است. شما مادری که آغوز شیرتان را به کودکتان می دهید باید بدانید که پادتن های منتخب خود را از طریق البته، ممکن است مواد ناخواسته نیز از طریق  شیر به او منتقل شوند، بنابراین همانطور که دردوره بارداری عمل می کردید، باید با دقت ملاحظه کنید که چه میخورید و چه می نوشید تا از داروهای غیرضروری اجتناب کنید. هنگامی که پستان ها شروع به تهیه شیر می کنند و شیر از کلستروم (آغوز) کم حجم به شیر اصلی پرحجم تبدیل می شود، پستان ها حجیم و پر خون می شوند و شما ممکن است احساس گرما و ناراحتی کنید و نتوانید نوزادتان را به راحتی قبلی بلند و کوتاه کنید. اغلب تغییرات هورمونی متعاقب تغییرات بالا، شما را به گریه وادار می کنند. این وضعیت را “بچه بازی” میگویند که در ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت از بین می رود و دیگر باز نمیگردد، ولی در همین دوره هم، هرچه بیشتر به نوزاد شیر دهید، این دوره زودتر میگذرد.

با فرا رسیدن زمان زایمان، نوک پستان ها و هاله ها تیره تر و آشکارتر می شوند و درست هدف واضحی را برای نوزاد شما درست میکنند.بعضی مادران جوان معمولابامجموعهٔ گیج کننده  از کرم ها، اسپری ها و لوسیون ها روبه رو هستند که همه آنها ادعا می کنند شیردادن با پستان به پستان های لطمه میزند و برای ادامه کار به دوا و درمان های دارویی فراوانی نیاز دارد. راستش را بخواهید شیر دادن طبیعی، صدمه ای به مادر نمیزند و لازم نیست کرم یا لوسیون خاصی بخرید. نوک پستان به بعضی از این داروها واکنش نشان میدهد، بنابراین اگر میخواهید از کرم یا لوسیون استفاده کنید، اول آن را روی بازویتان بمالید و ببینید حساسیت زا هست یا نه.

مطلب پیشنهادی

علل بروز اهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی   -عوامل محیطی عنوان کلیه عواملی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *