اگاهی از تغییرات بدن در هفته های مختلف بارداری


اگاهی از تغییرات  بدن در هفته های مختلف بارداری

اگاهی از تغییرات بدن در هفته های مختلف بارداری

 

اگر از حرکت عادی بچه مطمئن نیستید، به سمت چپ خود دراز بکشید و حرکات را بشمارید. اگر بچه حرکت کرد - هر حرکتی را بشمارید به حداقل شش بار در یک ساعت، مطمئن باشید که حال بچه خوب است. از طرفی دیگر، اگر با وجود این احساس می کنید حرکات بچه کمتر از مقدار لازم است، با پزشک خود تماس بگیرید.

اگاهی از بدن در حال تغییر

از هفته ی ۱۲، رحم شروع به بیرون آمدن از داخل لگن خاصره می کند. پزشک شما می تواند بالای رحم را از دیواره ی شکم شما احساس کند. از هفته ی ۲۰، بالای رحم به سطح ناف شما می رسد. سپس هر هفته، رحم شما در حدود یک سانتیمتر (نیم اینج) رشد می کند. ممکن است دکترتان از یک متر نواری برای اندازه گیری ارتفاع قله ای از استخوان شرمگاهی تا بالای رحم شما استفاده کند تا از رشد مناسب بچه و رحمتان اطمینان حاصل کند. بارداری بسیاری از خانم ها، از هفته ی ۱۶ نمایان می شود؛ هرچند نمایان شدن بارداری بسیار متنوع است.

بعضی از خانم ها در ۱۲ هفتگی بارداری شان معلوم می شود، بعضی دیگر تا ۲۸ هفتگی نیز معلوم نمی شود. بارداری رشد موها را نیز سریع می کند. متأسفانه، بعضی از خانم ها متوجه رشد مو در جاهای غیرمعمول می شوند - مثلا روی صورت یا شکم. اپیلاسیون، کندن، یا تیغ زدن موهای ناخواسته بی خطر است، ولی کرم های موبر که حاوی مواد شیمیایی است، زیاد مورد تحقیق قرار نگرفته است. از آنجایی که جایگزین های مطمئن تری به راحتی در دسترس است، توصیه می کنیم از مصرف این کرم ها خودداری کنید. خاطرتان آسوده باشد موهای ناخواسته به احتمال زیاد پس از تولد بچه از بین می رود.