قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / اگرکودکتان دچار گازگرفتگی و گزیدگی شده او را تسلی دهید و…
گازگرفتگی و گزیدگی
گازگرفتگی و گزیدگی

اگرکودکتان دچار گازگرفتگی و گزیدگی شده او را تسلی دهید و…

گازگرفتگی و گزیدگی کودکان 

 اغلب کودکان حیوانات و باغ وحشی را دوست دارند ولی حیوانات همیشه نسبت به کودکان و عکس العمل آنها آرام نیستند، به طوری که ممکن است به آنها صدمه بزنند. شایعترین گازگرفتگی کودکان توسط سگ وگربه است که این نوع گازگرفتگی بر روی پوست، خراش و زخم ایجاد می کند. گزیدگی توسط حشرات بر روی پوست التهابی شبیه، به کهیر ایجاد می کند، التهاب سفید رنگی که مرکز آن قرمز رنگ است. گزیدگی معمولا با خارش شدید همراه هستند ولی درد و واکنش موضعی معمولاً پس از سه تا چهار ساعت بر طرف میشود. کک حشره ای است که بر روی بدن حیوانات اهلی زندگی می کند. گزش کک در موضع، خارششدید ایجاد می کند. این نوع گزیدگی در مناطقی که حیوانات اهلی را نگهداری می کنند شایع است.

 

در ابتدا چه باید بکنم؟

به فرزندتان تسلی بدهید و او را آرام کنید. به طور مثال اگر سگ و یا اسب به او صدمه زده اند، این مسئله نباید موجب شود که ترس از این حیوانات از کودکی در ذهن او نقش ببندد. بنابراین سعی کنید به او تفهیم کنید که این موضوع حادثه ای بیش نبوده است.

در مورد گاز گرفتگی ابتدا برای پاک کردن خون، بزاق و چرک، ناحیه  صدمه دیده را با آبو صابون بشویید، سپس بر روی زخم پماد ضد عفونی کننده بمالید و با رعایت بهداشتناحیه را پانسمان کنید.

 در هنگام گزیدگی حشرات، برای از بین بردن خارش و سوزشی پماد کالامین Calamine را بر روی موضع بمالید.

اگر میخواهید به هر علتی به مکان دوری سفر کنید، قبل از مسافرت خودتان و فرزندتان را در برابر کزاز واکسینه کنید و در طی سفرجعبه  کمک اولیه را به همراهداشته باشید.

اگر فکر می کنید که کک، کودکتان را گزیده است لازم است که فرش، پرده و مبلمانتانرا خوب تمیز کنید. برای این کار پودرهایی وجود دارند که مخصوص نابود کردن ککاست. شما می توانید این پودرها را از طریق داروخانه ها و یا دامپزشک تهیه کنید و حیوان خانگی تان را برای از بین بردن کک نزد دامپزشک ببرید.

اگر پشه کودکتان را گزیده است بر روی پوست یا لباس او داروی مخصوص دفع کننده حشرات بمالید شب برای از بین بردن حشرات در اتاق از اسپری حشره کش استفاده نمایید.

 

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت گازگرفتگی توسط حیوان در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی موضع صدمه دیده عمق زخم و عفونی بودن آن را تشخیص دهد و در صورت لزوم اقدامات لازم را برای جلوگیری از عفوت کزاز و هاری انجام دهد.  در صورتی که ناحیه صدمه دیده خونریزی شدید داشته باشد و یا با گذشت ۱۲ساعت قرمزی و تورم موضع بیشتر شده باشد فورا به پزشک مراجعه کنید.

پزشک در صورت لزوم با استفاده از واکسن کزاز و یا هاری کودک شما را نسبت به این نوع عفونت ایمن می کند. اگر زخم عفونت کرده باشد، پزشک آنتی بیوتیک تجویز میکند.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *