قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / اگر ازشوره سر خود آشفته اید بدانید….
باشوره ی سر چه کنیم؟
باشوره ی سر چه کنیم؟

اگر ازشوره سر خود آشفته اید بدانید….

اگر از شوره سر خود آشفته اید بدانید….

شوره سر چیست؟

شوره  سر همراه با التهاب پوست و غدد ترشح کننده ی چربی، که بسیار شایع است بعد از سنین بلوغ شروع میشود و در سنین بالاتر نسبتاً بهبود مییابد ولی امکان عود آن خیلی زیاد است. در این بیماری ممکن است خارش وجود داشته باشد ولی به عنوان یک عارضه ای غیر ثابت به حساب می آید. پوست ممکن است چرب و پوسته ها خشک و سفت باشد. و یا همراه با شوره ها چرب متمایل به رنگ زرد باشند. این اجرام در حقیقت سلول ها جدا شده از طبقه  شاخی روپوست می باشند که در اثر ترشح سروزیته یا خونابه، مرطوب و متمایل به رنگ زرد شده اند. البته این ضایعات بیشتر در پوست سر و یا در قسمت هایی از بدن ایجاد می شوند که دارای تعداد زیادی مو و غدد ترشح کننده چربی با فعالیت زیاد هستند.

شورها سر یا شورها بدن همراه با التهاب پوست و غدد ترشح کننده  چربی، به علت یک بیماری از گروه اگزما ” می باشد. این نوع شوره با رنگ متمایل به زرد، همراه با التهاب پوست و غدد ترشح کننده  چربی، به خصوص در مردان بالغ یافت می شود. شوره سر می تواند پوست سر یا پوست سایر نواحی مودار بدن را که دارای تعداد زیادی غده ترشح کننده  چربی هستند، مبتلا سازد. تغییرات ھورمونی در دورہی بلوغ موجب تحریک غده ها ترشح کننده چربی پوست و باعث بزرگ شدن و ترشح بیش از حد آنها می شود. این وضعیت به پیدایش یک دورہی موقت شورہ سرمی گردد۔ در بعضی افراد غده ها ترشح کننده  چربی پس از پایان سنین اولیه  بلوغ نیز همچنان به فعالیت بیش از از حد خود ادامه میدهند و در نتیجه پوست سر به طور دائمی با شوره یا پوسته ها خاکستری زردپوشیده می شود. این بیماری براساس استعداد ژنتیکی یا ارثی و دخالت عوامل درونی و بیرونی از قبیل هورمون ها، عفونتها و آشفتگی ها عصبی و غیره پدید می آ ید و دارای دوره ها کاهش یا خاموش و دوره ها عود یا بازگشت است.

آن مناطقی از بدن که گرفتار التهاب پوست و غدد چربی می شوند، درای مو و غدد ترشح کننده چربی به تعداد زیاد هستند. از جمله  این نواحی و در درجه اول پوست سر است. ابروها، پلک ها چشم، بینی، گونه ها، چانه و پیشانی در درجه دوم در معرض ابتلا این بیماری قرار دارند. ضایعات صورت در مردان شیوع بیشتری داشته و ممکن است بسیار پایدار باشد، همچنین گاهی اوقات ممکن است جناغ سینه، نواحی چین ها زیر بغل، کشاله ران و چین زیر پستان پوست در این بیماری به رنگ قرمز کمرنگ تا قهوه ای با حاشیه ها محو و نامشخص همراه با شوره یا پوسته هاخاکستری متمایل به زرد ظاهر میگردد. در التهاب پوست و غدد  چربی  (درماتیت سبوروئیک) ممکن است التهاب مجرای گوش خارجی به صورت مزمن نیز ایجاد شود.

بیماری که باعث شوره سر می شود:

تشخیص نوع شوره ها پوست و همچنین تشخیص و تفکیک نوع بیماریها و اختلالاتی که باعث پوسته ریزی یا شوره  سر می شوند همیشه به سادگی امکان پذیر نیست. پوست سر ممکن است. به طور دائم از پوسته ها خشک و سفید، پوشیده گردد که علت واقعی آن احتمالاً درمانیت سبورونیک یعنی التهاب پیوست و غدد چربی باشد. در این حالت تشخیص و تفکیک آن از بیماری دیگری به نام پسوریازیس ممکن است دشوار بوده و با یکدیگر اشتباه شوند، اگرچه پسوریازیس سر، دارای لکه ها پوستی مشخص و ضایعات برجسته و قابل لمس می باشند، ولی با این وجود بهتر است که تشخیص هر نوع شوره سر را که به درمان ها معمولی و مخصوص به خود پاسخ نداده و بهبودی نمی یابند، مورد تجدید نظر قرار دهیم.

در هر حال بیماری ها گوناگون و اختلالات مختلفی باعث شوره سر یا پوسته ریزی میشوند که ممکن است نشانی ها ظاهری آن ها خیلی شبیه یکدیگر باشند… شوره ها پوست یا پوسته ریزی هایی که علت آن ها متفاوت بوده ولی ممکن است ظاهرا با یکدیگر اشتباه شوند عبارتند از:

  • پوسته ریزی در اثر آلرژی یا حساسیت تماس، پوسته ریزی در اثر پسوریازیس، پوسته ریزی در اثر عوامل قارچی و مخمرها، پوسته ریزی در اثر التهاب پوست و غدد چربی، پییریازیس، سر شامل پوسته ریزی بیش از حدو قرمزی پوست سر بوده و غالباً همراه با درجات خفیفی از درمانیت سبوروئیک میباشد. در این حالت شورها سر و التهاب پوست را می توان با استفاده  منظم از ترکیبات اسید سالسیلیک ضعیف نظیر کرم مایع با ۲٪ تا ۱۰٪ اسید سالسیلیک و به مدت ۶ تا ۸ ساعت قبل از شستشو با شامپو، کنترل نمود. در تشخیص درمانیت سبوروئیک به خصوص هنگامی که مصرف مواد ضد سبوره با شکست مواجه میشوند، زمانی که موها ریزش دارند باید تجدیدنظر کرد و توجه را معطوف به سایر بیماری ها و اختلالات کرد. در تولید شوره همراه با التهاب پوست و غده ها ترشح کننده  چربی احتمالاً ممکن است بعضی از قارچ ها و مخمرها نیز شرکت داشته باشند و به همین جهت استفاده از کرم کتوکونازول می تواند در بهبودی بیمار مؤثر باشد. شورها ساده سر ” در اثر افزایش سرعت رشد و شاخی شدن سلول هاپوست حادث میشود. در این عارضه پوست فاقد التهاب بوده و یا اینکه التهاب، خیلی مختصر می باشد. در مواردی که ضایعات فقط در پوست سر وجود دارند پسوریازیسممکن است با درمانیت سبوروئیک، اشتباه شود. با این وجود ضایعات در پسوریازیس به آسانی قابل لمس بوده و پوسته ها به رنگ نقره ای، زبر و درشت هستند در حالی که در درمانیت سبوروئیک ضایعات  پوست گسترده تر، غیرقابل لمس و پوسته ها کوچک تر و ظریف تر میباشند..

درمان شوره سر:

دانه ها سفید شوره مو سر زمانی که بر روی لباس ظاهر می شوند بسیار نا خوشایند و بد شکل به نظر می رسند و حس بدی را منتقل می کنند که افراد حاظرند هر راهی را برای خلاصی از آن امتحان کنند.

گاها شامپوها ضد شوره موثر هستند اما بعضی اوقات کاری از دست آنها هم برنمی آید که اینجا باید به سراغ راه و روش درمان دیگر رفت که درادامه می خوانید.

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *