قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / اگر از بیماری آلزایمر میترسید نکات زیر را بخوانید!!
بیماری آلزایمر
بیماری آلزایمر

اگر از بیماری آلزایمر میترسید نکات زیر را بخوانید!!

اگر از بیماری آلزایمر میترسید نکات زیر را بخوانید!!

با افزایش سن طبیعی ممکن است هر کسی بهمیزان کمی دچار فراموشی شود اما ضعیف شدن حافظه ی کوتاه مدت، ممکن است نشانه ای از وجود بیماری آلزایمر باشد. در این بیماری سلولهای مغزی به تدریج تحلیل رفته و نوعی پروتئین غیرطبیعی در مغز ایجاد می شود. در نتیجه بافت مغزی کوچک و چروکیده شده و توانایی ذهنی فرد به تدریج از بین میرود که به این وضعیت اصطلاحا زوال عقل یا دماناس گفته میشود.

شایع ترین علت بروز زوال عقل را، بیماری آلزایمرتشکیل میدهد. در کشورهای پیشرفته از هر صد نفری که تا ۶۵ سال سن داشته باشند ۷ نفر دچار این بیماری می شوند. از هر صد نفری که به سن ۸۵ سالگی برسند ۳۰ نفر به این بیماری مبتلا میگردند. هنوز علت زمینه ای اینکه چرا سلول ها و بافتهای مغزی دچار تحلیل می شوند پیدا نشده است، اما عوامل ژنتیکی ممکن است در ایجاد این وضعیت دخیل باشند. تحقیقات نشان داده است که ۱۵ درصد کسانی که به بیماری آلزایمر دچار می شوند یکی از والدینشان نیزبه این بیماری دچار بوده است.

علائم و نحوه تشخیص بیماری آلزایمر

اولین علامت بیماری آلزایمر معمولا فراموشی است. کم شدن حافظه که به طور طبیعی در افراد مسن ایجاد می شود، در این بیماری بسیار شدیدتر بوده و بر روی توانایی عقلی آنها نیز اثر می گذارد از دست رفتن رفتن حافظه در نهایت با علائم دیگری نیز همراه می شود که این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

اختلال در تمرکز حواس

– اختلال در فهم چیزهایی که می شنوند و نوشته هایی که می خوانند.

– بی هدف این طرف و آن طرف رفتن و گم شدن (گاهی حتی در محیطهای آشنا) در مراحل اولیه این بیماری، افراد معمولاً خودشان متوجه میشوند که بیشتر از حد معمولی دچار فراموشی شده اند و به خاطر این مسئله ممکن است دچار افسردگی و اضطراب شوند. بعد از مدت طولانی علائم موجود ممکن است بدتر شده و علایم دیگری ممکن است به انها اضافه شوند.

این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند: کند شدن حرکات و لرزش یا عدم تعادل در هنگام راه رفتن

– تغییر سریع خلق از خوشحالی زیاد تا ناراحتی و گریه کردن

– تغییرات شخصیتی، تهاجمی شدن و احساس اذیت شدن گاهی اوقات این بیماران دچار بی خوابی شده و شبها بی قراری میکنند. بعد از چند سالی که از ابتلاء به این بیماری میگذرد این افراد قادر به نگهداری از خود نبوده و نیاز به یک مراقبت شبانه روزی دارند. هیچ آزمایش خاصی وجود ندارد که بتوان تشخیص قطعی آلزایمر را داد. پزشکان در مورد علائم این بیماری با فرد مبتلا و خانواده او بحث و مشورت میکنند. آزمایش هایی که انجام میگردد برای کنار گذاشتن سایر علل احتمال بروز این بیماری میباشد. برای مثال آزمایش خون ممکن است برای بررسی کمبود ویتامین B در بدن انجام شود. سی تی اسکن یا امآرآی ممکن است برای رد سایر علل ایجاد کنندهدمانس مثل تومور مغزی، خونریزی ساب دورال و دمانس مولی انفارکت ” انجام شود. برای بررسی شدت زوال عقل، یک ارزیابی از توانایی های بیمار مثل آزمایش های حافظه و آزمایش های نوشتنی اجرامیگردد.

نکات مهم در مورد آلزایمر:

  • سالم زندگی کنید آلزایمر نگیرید
  • از جوانی باید مراقب مغزتان باشید
  • ورزش های عضلانی مغزی
  • ماهیچه های مغزتان را ورزش دهید
  • مغز سالم در گرو قلب سالم
  • مواظب لثه هایتان باشید

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *