قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / اگر از ریزش مو رنج میبرید بدانید؟
آلوپسی یا ریزش مو
آلوپسی یا ریزش مو

اگر از ریزش مو رنج میبرید بدانید؟

اگر از ریزش مو رنج میبرید بدانید؟

 آلوپسی یا ریزش مو چیست؟

آلویسی ریزش قسمتی یا تمامی موها به طور شایع تر، موها سر می باشد. آلوپسی یا ریزش مو می تواند در هر ناحیه ای از بدن رخ دهد، اما اصولاً زمانی قابل توجه است که سر را گرفتار می کند. این وضعیت ممکن است موضعی بوده که در آن موها به صورت پچهایی میریزند یا گسترده باشد که در آن کلی موها سر نازک شده یا دچار ریزش می شوند. ریزش مو می تواند موقتی یا دائمی باشد. آلوپسی همیشه همراه با یک بیماری نیست، اما ممکن است باعث ناراحتی روحی شود.

علل آلوپسی یا ریزش مو کدامند؟

شایع ترین علت آلویسی در مردان حساسیت بیش از حد به هورمون تستوسترون است که منجر به الگو مشخص ریزش مو میگردد. ریزش مو ناحیه ای معمولاً به دلیل آلویسی آره آتا، که یک بیماری خود ایمنی است میباشد و باعث ظاهر شدن نواحی بی مو روی سر می شود. این نواحی طاسی، توسط موها شکننده و کوتاه احاطه شده اند. معمولا موها در عرض ۶ ماه دوباره شروع به رشد میکنند. اما در موارد نادر، آلویسی آره آتا می تواند باعث ریزش دائمی همه  موها بدن گردد. شیوه هااز آرایش مو که باعث کشش موها می شوند، یک علت شایع ریزش دسته ای مو است، اگر این کشش مداوم صورت گیرد ریزش مو ممکن است دائمی باشد. ریزش دستها مو ممکن است نتیجه  یک اختلال نادر روانی باشد که در آن موها به صورت اجباری کشیده می شوند. سوختگی ها یا اختلالات پوستی مثل حلقه  کرمی، که در آن ها بر روی سر اسکار ایجاد میشود ممکن است باعث ریزش دسته ای مو شوند، ریزش گسترده  مو در افراد مسن طبیعی است. این حالت در زنان ممکن است به طور موقت پس از حاملگی رخ دهد. ریزش مو می تواند یک عارضه  جانبی شایع شیمی درمانی نیز باشد. سایر علل نازک شدن مو شامل بیماری ها حاد، استرس وسوء تغذیه باشد

عوامل افزایش دهنده خطر آلوپسی یا ریزش مو

استرس
سابقه خانوادگی طاسی منطقه ای
پیشگیری
در حال حاضر نمی توان از آن پیشگیری نمود.
عواقب مورد انتظار

درمان  آلوپسی یا ریزش موچیست؟

پزشک احتمالا قادر خواهد بود که آلویسی آره آثا را از روی ظاهر سرتان تشخیص دهد.این بیماری معمولا نیازمند درمان نمی باشد.اما کورتیکواستروئیدها تزریق شده به نواحی کم مو، ممکن است در تسریع روندرویش دوبارہی مو، مؤثر باشند۔ دراکشر موارد دیگر ریزش مو، به محض درمان علت زمینه ای، موها دوباره میرویند. در ریزش مو دوران حاملگی معمولا حدود ۳ ماه پس از زایمان موها دوباره جایگزین می شوند. اگر سر شما دارای اسکارها پچی است احتمال دارد جهت تشخیص علت زمینها، نیاز به نمونه برداری پوست داشته باشید. نواحی اسکاردار ممکن است با کورتیکواستروئیدها موضعی یا داروها ضدقارچ درمان شوند. اما اگر ضایعه جدی بوده و فولکول ها مو را مبتلا کرده باشد غیرمحتمل است که موجدیدی رشد کند. همچنین می توانید با داروهای گیاهی آن را معالجه نمایید؛ بدین طریق که گوگرد زرد، کف دریا، ریشه  اریسا و خردل از هر کدام ۵ گرم مخلوط کرده و نرم بسایید. آن را روی ۴۰ گرم پیاز عناصل تازه ریخته و خوب با پیازها بکوبید و در ظرفی غیرفلزی بریزید و در آفتاب بگذارید تا خشک شود. سپس خشک شده  آن را مجدداً بسیار نرم بکوبید و با نصف شیشه سرکه ی انگور مخلوط کنید و هر صبح، ظهر و شب آن را به هم زده و روی موضع و اطراف آن بمالید و این عمل را تا نتیجه ی کامل ادامه دهید.

  •  قسط تلخ، کف دریا، پر سیاوشان، افسنطین، ابهل و درمنه ترکی از هر کدام ۵ گرم را مخلوط کنید و بسیار نرم بکوبید بعد با کمی روغن زیتون مخلوط کرده و روزى سه مرتبه بمالید.
  •  پیاز عناصل، کندش، تخم تراب و پرسیاوشان را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید و با کمی روغن زیتون یا روغن کنجد مخلوط و روزی سه مرتبه بمالید. برای شستن آن از آب جوشانده گل زوفا استفاده کنید.
  •  ریشه  اریسا، پوست هلیله  زرد، کندر، مرمکی، چالدرواوریوند چینی از هر کدام ۵ گرم مخلوط کنید و بسیار نرم بسایید، بعد روی چهار مثقال پیاز عنصل تازه ریخته و نرم بکوبید، آن را در ظرف غیر فلزی ریخته و در آفتاب خشک کنید. مجدداً بسیار نرم بسایید و با یک لیوان سرکه انگور مخلوط کنید، روزی سه مرتبه روی موضع و حتی کمی اطراف آن بمالید.
  •  تخم شاهی، تخم ترب، کف دریا، سیاه دانه، زاج سفید، زرآوند و عاقرقرها از هر کدام ۵ گرم نرم بسایید و بعد روی ۴ مثقال پیاز عناصل تازه ریخته و با آن نرم بکوبید سپس در ظرفی غیرفلزی ریخته در آفتاب خشک کنید و پس از خشک شدن مجدداً نرم بسایید بعد در یک لیوان سرکه انگور بریزید و روزی سه مرتبه به موضع و حتی اطراف ان بمالید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *