قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / اگر برای پایین آوردن تب دچار مشکل شده اید از گیاه حشیشه المبارکه استفاده کنید
علف مبارکه
علف مبارکه

اگر برای پایین آوردن تب دچار مشکل شده اید از گیاه حشیشه المبارکه استفاده کنید

 اگر برای پایین آوردن تب دچار مشکل شده اید از گیاه حشیشه المبارکه استفاده کنید

حشیشه المبارکه چیست؟

گیاهی است از خانواده  Rosaceae، علفی، چند ساله و گسترده روی زمین، اندام گیاه پوشیده از تارها زبر و برگ ها آن دندانه دار است. گل ها آن زرد می باشد. ریزم و یا ساقه  زیرزمینی آن کمی ضخیم و سطح آن ناصاف و پوشیده از ریشک می باشد، رنگ قسمت خارجی ساقه  زیرزمینی قهوه ای تیره، کمی معطر شبیه بو میخک و طعم آن در حاشیه  جنگل ها مرطوب می روید، در ایران نیز به طور خودرو در حاشیه  جنگل ها شمالی در بندر گز، بین رشت و لاهیجان، دامنه ها مرتفع البرز، شمال هرزویل و در اطراف تهران و در آذربایجان در حسن بیگلو دیده می شود.

 نام دیگر: بیخ شب بو ،علف مبارکه

ترکیبات شیمیایی: آنزیم – تانن -گلوکوزید ژئین -اسانس روغنی فرار شامل اورژنول.

مهم ترین اجسام موجود در گیاه شامل 05/0 تا 3/0 درصد نفتودی آنترون ها از جمله هیپریسین، پزدوهیپریسین، ایزوهیپریسین، پروتوهیپریسین، هیپرفورین و ادهیپروفورین می باشند. میزان 2 تا 4 درصدی فلاونوئیدها از جمله هیپروزید، هیپرین، کورستین، ایزوکورستین و روتین؛ میزان 7 تا 15 درصد تانن های کاتشین؛ مقدار کمی اسانس؛ مقدار کمی پروسیانیدین؛ گزانتون ها؛ کاروتنوئیدها و فنل های اسید کربوکسیلیک از جمله کافئیک، کلروژنیک و فرولیک می باشند.
از بین ترکیبات فوق مهم ترین آن ها هیپریسین و پزدوهیپریسین است که از 0095/0 تا 466/0 درصد در برگ ها و تا 24/0 درصد در گل ها وجود دارند. گیاه و داروهای تهیه شده صنعتی از این گیاه برحسب این دو ماده استاندارد می شوند.

 خواص ریشه حشیشه المبارکه:

هفتاد گرم تازه یا چهل گرم خشک آن را نیم کوب کرده، در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب آن را صاف نموده، قبل از هر غذا یک فنجان بنوشید. قابض و ضدعفونی کننده است، برای افراد مسن به خصوص افرادی که دوره  نقاهت بیماری را می گذرانند و ضعیف شده اند،دارویی مقوی و بسیار مناسب به شمار می رود،برای رفع دردها ماهیچه ها و تقویت اعصاب نافع است،تب را قطع می کند

پنجاه گرم خشک آن را نیم کوب کرده در یک لیتر آب بجوش دم کنید و با آب صاف کرده  آن قرقره نمایید. برای رفع التهاب دردناک لثه و قطع خونریزی آن، سفت کردن گوشت لثه و خوش بو کردن دهان مفید است

به عنوان مصرف داخلی تونیک، مقوی و قابض است، برای جلوگیری از خونریزی، رفع ترشحات سفید زنانگی، بند آوردن اسهال ساده و اسهال خونی و رفع التهاب حلقی مفید می باشد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *