قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / اگر خواص انبه را بدانید هرگز ترکش نخواهید کرد
عکس انبه
عکس انبه

اگر خواص انبه را بدانید هرگز ترکش نخواهید کرد

انبه را بشناسیم و با خواص انبه اشنا شویم 

انبه جزو اولین میوه هایی است که در مناطق گرمسیری و استوایی مورد استفاده انسان قرار گرفته است. این روزها انبه به عنوان یک میوه با ارزش تغذیه ای فراوان مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان منبع بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A)، ویتامین C و پتاسیم به حساب می آید.
100 گرم از این میوه دارای 57 کالری انرژی است.

میوه انبه از لحاظ شیمیایی 

در هر صد گرم گوشت خام داخل میوه که خورده می شود مواد زیر وجود دارد؛

آب ۸۸/۷ گرم – پروتئین ۰/۶ گرم – چربی۰/۱ گرم – هیدراتهای کربن بیشترقند ۹ گرم- کلسیم مالات ۲۰ میلی گرم – فسفر ۱۶ میلی گرم – آهن ۰/۳ میلی گرم – سدیم ۳ میلی گرم – پتاسیم ۲۳۴ میلی گرم -تیامین ۰/۰۴ میلی گرم – ریبوفلاوین ۰/۰۴ میلی گرم – نیاسین ۰/۳ میلی گرم – انرژی ۳۹ کالری بزرگ – پاپائین یا پپسین گیاهی – پکتین – مانگی فرین – مانگین – کاریسین – کارپائین – کارپوزید – فیتوکیناز – سوکروز – تانن – یک ماده ی رزینی – مواد رنگی کاروتنوئید – رنگ زرد پیوری یا یلودای – مالیک اسید – بنزوئیک اسید – سیتریک اسید – تارتاریک اسید.

ویتامین های موجود در انبه چیست 

    ویتامینهای موجود در میوه ی انبه ی هندی ویتامین ۱۷۵۰A واحد بین المللی و ویتامین C ۵۶ میلی گرم میباشد.

خواص انبه 

۱- آن را بخورید.

  • نیرودهنده و مقوی است،
  • اشتها را بازو معده را تقویت و سوءهاضمه را برطرف می کند
  • ، مدار و بادشکن است
  •  ورم پا را کاهش میدهد.

درمان گیاهی مار گزیدگی

۲- اگر جایی از بدن را مار گزیده باشد، قسمت بالای میوه ی نارس آن را گرفته و روی محل نیش مار آنقدر بمالید که خون بیاید

انبه کاهنده فشار خون

این میوه از منابع بسیار خوب پتاسیم به حساب می آید، طوری که مصرف آن به افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه می شود.
این میوه اندیس گلایسمی بالایی نیز دارد، یعنی وقتی مصرف شود، قند خون به یکباره افزایش پیدا می کند و موجب ترشح هورمون انسولین می شود. با ترشح این هورمون، قند به داخل سلول ها وارد شده و دوباره افت پیدا می کند. به همین دلیل فرد دوباره احساس گرسنگی می کند و همین موضوع موجب زود به زود گرسنه شدن فرد و پرخوری او می شود.
افراد دیابتی این میوه را باید با احتیاط مصرف کنند، زیرا نیاز به انسولین با خوردن این میوه افزایش پیدا می کند

انبه علیه سرطان

مصرف مرتب این میوه از بروز سرطان رحم پیش گیری می کند، زیرا خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.
این میوه به دلیل داشتن ویتامین C و بتاکاروتن، یک سیستم ایمنی بسیار قوی ایجاد می کند. به همین دلیل مصرف مرتب انبه در برنامه غذایی از بروز عفونت های ویروسی و رشد تومورهای بدخیم در بدن جلوگیری می کند.
دریافت مقادیر بالای بتاکاروتن موجب فعالیت هرچه بیشتر سلول های سیستم ایمنی می شود. به این دلیل متخصصان تغذیه، مصرف انبه را به گروه های سنی با سیستم ایمنی ضعیف تر مانند سالمندان، بچه ها و زنان باردار توصیه می کنند.

درخت انبه چیست 

نامهای دیگر درخت انبه عبارت است از   پاپایا-بابایا

درخت انبه  درختی است از خانواده ی Papayceae، با تنه ی استوانه ای که ارتفاع آن پنج تا شش متر می باشد و آن را درخت خربزه مینامند. این درخت دو پایه است. گلهای نر آن به رنگ سفید مایل به زرد با بوی تندو گل های ماده ی آن سفید است. برگهای آن بزرگ، دندانه دار و منشعب که به طور گروهی از چند برگ شبیه برگ انجیر به یک دمبرگ دراز متصل است که دمبرگ به ساقه وصل می شود، به طوری که در انتهای هر دمبرگ حدود هشت برگ قرار دارد. میوه ی آن به شکل خربزه ی کوچکی به طول ۳۰ تا ۳۵ سانتیمتر و قطر هشت تاده سانتی متر می باشد که پوست آن پس از رسیدن به رنگ نارنجیدرمی آید، در داخل میوه تعدادی دانه ی قهوه ای رنگ در ابعاد سیاهدانه یا دانه ی مغز هل  وجود دارد. این درخت بومی مناطق حاره ی آمریکای لاتین است ولی در حال حاضر توسعه یافته به حالت نیمه وحشی در هندوستان، جزایر موریس، جزایر آنتیل و مناطق دیگر میروید، در ایران در بلوچستان میروید

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *