قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / اگر دچار برق گرفتگی شویم…
برق گرفتگی
برق گرفتگی

اگر دچار برق گرفتگی شویم…

اگر دچار برق گرفتگی شویم…

برق گرفتگی ها

آسیب رسیدن به بافت های بدن به دنبال عبور جریان برق را برق گرفتگی گویند. عبور جریان برق از بدن باعث تولید گرمایی شدید و سوختگی می شود. یا گاهی سوختگی در اعضا داخلی بدن نیز رخ میدهد، ولی تنها سوختگی های پوست قابل رؤیتند. بعضی اوقات جریان برق باعث اختلال عملکرد قلب و مغز شده و کشنده است. علل جراحات برق گرفتگی شامل: حوادث در منزل یا محل کار و غیره و همچنین رعد و برق می باشند. این نوع جراحات در افراد شاغل در نیروگاه های مولد برق و محیط های صنعتی بیشتر رخ می دهند. مردان بیشتر از زنان در معرض برق گرفتگی هستند زیرا آنها بیشتر در محیط  های صنعتی کار می کنند. اکثریت برق گرفتگی ها ناشی از تماس با سیم لخت برق، کلیدهای خراب و یا آب که به راحتی جریان برق را عبور می دهد می باشد و با حضور آب جراحات ناشی از برق افزایش می یابد.

علایم عمومی برق گرفتگی 

  • از دست رفتن هوشیاری به صورت گذرا
  •  گیجی و رفتار آشفته
  • سوختگی پوست
  •  تنفس سریع و کوتاه

شدت علایم با توجه به ولتاژ جریان برق و مدت زمان تماس متفاوت است. به علاوه عضلات سفت می شود و شخص قادر نیست خود را از تماس با برق برهاند، انقباض های شدید عضلانی ممکن است باعث شکستگی استخوان شود. بسته به مسیر عبور

جریان برق یکسری علایم اختصاصی رح می دهد: عبور برق از قلب باعث اختلال ریتم قلب و ایست قلبیمی شود. با عبور برق از ساقه  مغز که جایگاه مرکزتنفسی است شوکی ایجاد می شود که می تواند کشنده باشد. چنانچه فرد از این شوک نجات یافت آسیب مغزی غیرقابل برگشت و اجتناب ناپذیر است.

اقدامات مؤثر

کمک های پزشکی در مواقع برق گرفتگی ضروری هستند. در برخورد با فرد برق گرفته، اطمینان حاصل کنید که برق قطع است. تعداد تنفس و ضربان فرد مصدوم را کنترل کنید و در صورت لزوم اقدامات احیاء را انجام داده و تا زمانی که آمبولانس برسد این اقدامات را ادامه دهید. در جریان برق گرفتگی با رعدوبرق نیز همین اقدامات را انجام دهید.

در جریان برق گرفتگی با ولتاژهای بالا (بیشتر از ۱۰۰۰ ولت) هرگز به قربانی دست نزنید زیرا جریان برق به شما منتقل می شود. در فاصله  ۱۸ متری از مصدوم باشید و به مرکز پزشکی اطلاع بدهید.

اقدامات پزشکی

با پذیرش بیمار در بیمارستان، معاینه فیزیکی کامل و بررسی آسیب اعضا داخلی صورت می گیرد، کنترل از نظر اختلالات ریتم قلب انجام می شود، اکسیژن درمانی و تهویه  مکانیکی در صورت ایجاد اشکالات تنفسی صورت می گیرند و داروهای ضدآریتمی در بینظمی های ضربان قلب تجویز می شوند. در صورت رسیدن کمک فوری و انجام کمک های اولیه اکثر مصدومان نجات می یابند.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *